Странно или не, повечето от нас се справят по-добре с

...
Странно или не, повечето от нас се справят по-добре с
Коментари Харесай

Давате съвети, но слуша ли ви някой?

Странно или не, множеството от нас се оправят по-добре с намирането на решения за непознати проблеми, в сравнение с с разрешаването на своите лични. В този ред на мисъл, човек би трябвало да споделя мнението си с другите, когато разбере за нечий проблем, нали? Истината е, че този табиет не е изключително потребен и в множеството случаи е чиста загуба на време, споделя Майкъл Бунгай Станиер, създател на „ The Advice Trap. “

„ Трябва да се научим по какъв начин да направляваме чудовището, което съставлява жаждата ни да даваме препоръки “, споделя Бунгай Станиер. „ Твърде постоянно си мислим, че мнението ни може да бъде от изгода за някой, без даже да сме осведомени с всички обстоятелства към обстановката, която разяснява. След това обаче оставаме сюрпризирани, когато нашите нежелани препоръки биват изцяло подценени “, прибавя той.

Според Бунгай Станиер има три съществени аргументи останалите да не се вслушват в нашите препоръки:

1. Опитвате се да разрешите неверен проблем

Когато човек пристигна при вас и ви каже „ Имам проблем “, първото нещо, което излиза от устата му, съвсем в никакъв случай не е същинският проблем, който би трябвало да бъде позволен, споделя Бунгай Станиер

„ Когато някой показа с вас, че е изправен пред предизвикателство, той не ви споделя всичко. Проблемът е в това, че в желанието си да дадем съвет за разрешаването на този проблем ние подценяваме същинското предизвикателство “, прибавя той.

Ако отделите нужното време, с цел да разкриете същинският проблем, то ще разберете, че той по-дълбок и характерен от повърхностните компликации, които хората нормално споделят. Например, в случай че някой ви каже, че не съумява да извършва дилемите си в точния момент, когато работи от у дома, вие бихте го посъветвали да става по-рано и да заделя повече време за значимите планове.

„ Може да си помислите, че този човек е ленив или пък че се държи като примадона. Ако вникнете по-дълбоко в нещата обаче може да разберете, че същинското предизвикателство произлиза от обстоятелството, че той има две дребни деца, за които би трябвало да се грижи, и че те не стопират да го разсейват, до момента в който работи от у дома. Този проблем не е обвързван с ранното ставане и заделянето на време, тъй че вашите препоръки за нарастване на продуктивността няма да бъдат изключително потребни. “, споделя Бунгай Станиер.

2. Предложеното от вас решение е криво-ляво

Друг проблем при даването на препоръки е обстоятелството, че ние постоянно надценяваме личните си хрумвания.

„ Ние сме подвластни на редица когнитивни пристрастия и предубеждения и считаме, че нашата концепция е най-интелигентната, най-хубавата и най-правилната за съответния случая, единствено тъй като тя живее в нашата глава “, изяснява Бунгай Станиер. „ Всички ние имаме персонален интерес да имаме вяра, че нашите хрумвания са страхотни. Ние сме програмирани да пазиме егото си “, прибавя той.

За страдание, тези наши препоръки не постоянно са толкоз положителни, колкото си мислим.

Източник: obekti.bg

СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


Промоции

КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР