Страните от Европейския съюз (ЕС), включително и България, не провеждат

...
Страните от Европейския съюз (ЕС), включително и България, не провеждат
Коментари Харесай

Възможен е незаконен внос на ГМО, защото Европейската комисия не въвежда тестове


Страните от Европейския съюз (ЕС), в това число и България, не организират проби за избрани типове ГМО, защото Европейската комисия (ЕК) не е съумяла да създаде способи за изпитване. Това излага на риск храните и земеделието ни съгласно информация, оповестена през днешния ден от Екологично съдружие За Земята взаимно с интернационалните им сътрудници Friends of the Earth Europe и Corporate Europe Observatory.

Според документи, получени от организациите понастоящем държавните управления на Европейски Съюз не са в положение да тестват вноса на храни и фуражи за ново потомство ГМ храни (известни като ГМО 2.0) заради неналичието на протоколи за изпитване в Европейски Съюз. [1] През април 2017 година Генерална дирекция здраве и сигурност на храните на Европейска комисия (DG SANTE) блокира проучванията в региона на тестването на тези ГМО, което значи, че соя и рапица от Северна Америка, съдържащи противозаконни ГМО, могат да влизат в Европейски Съюз.

Кореспонденцията сред държавите-членки и Европейската комисия, получена посредством претенции за достъп до информацията, дружно с публични документи и обособени изказвания от националните органи (включително и от БАБХ) разкриват, че:

- Националните органи не могат да управляват дали вносът на семена, храни и фуражи съдържа неразрешени нови ГМО;
- Вносът на храни и фуражи, съдържащи канадската рапица и американска соя са с най-голям риск от наличие на неразрешени ГМО;
- Правителствата са подготвени да изпълнят своите законови отговорности и да тестват вноса на храни, фуражи и семена незабавно откакто Европейската комисия даде способи за тестване;
- Европейската комисия е отстъпила от организирането на развой за актуализиране на контрола върху вноса на ГМО 2.0, в това число тестване, без явен път напред.

Ивайло Попов от За Земята разяснява: „ Хората и околната среда са изложени на риск, защото Европейската комисия в нарушаване на правото на Европейски Съюз не е създала способи за тестване на новите ГМО, а такива към този момент се създават в Съединени американски щати и Канада. Трябва незабавно да се предотврати инцидентното засаждане на ГМ семена в Европа и да се уверят жителите, че не ядат неодобрени и непроверени ГМ храни. Правителствата, в това число и българското, би трябвало незабавно да окажат напън върху Европейската комисия да стартира да работи по основаването на валидирани способи за проучване. “

На 25 юли 2018 година Съдът на Европейския съюз постанови, че ГМО 2.0 попадат под обсега на законодателството за сигурност на храните на Европейски Съюз и по тази причина би трябвало да бъдат предмет на редица ограничения, в това число утвърждения за сигурност, постоянен надзор, тестване за съществуването им при вноса, етикетиране и други

Една година след решението на Европейския съд За Земята и Приятели на Земята Европа (Friends of the Earth Europe) упорстват Европейската комисия неотложно да създаде способи за изпитване, с цел да се подсигурява, че околната среда и жителите не са изложени на забранен и неизпитан импорт на ГМО.
Източник: 3e-news.net

СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


Промоции

КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР