Става въпрос за изявление на избран министър-председател. Ще изчакаме официалната

...
Става въпрос за изявление на избран министър-председател. Ще изчакаме официалната
Коментари Харесай

Атина строго предупреди новите власти в Скопие

" Става въпрос за изказване на определен министър-председател. Ще изчакаме формалната позиция на държавното управление на Северна Македония, само че първото доказателство е извънредно отрицателно. В основата на Преспанското съглашение е концепцията за единно име - това, което назоваваме ерга омнес - името Северна Македония би трябвало да важи за всички, т.е. да се употребява както в чужбина, по този начин и в страната ", акцентира Мицотакис в изявление за публичната телевизия ЕРТ.

" Позволете ми да ви напомня, че не гласувахме за Преспанското съглашение, защото изразихме съществени запаси по отношение на обстоятелството, че това съглашение планува македонска етническа принадлежност и македонски език. Това беше главната причина. Но по отношение на името постоянно е имало изясненост и желая още веднъж да насочва предизвестие към новото държавно управление да промени линията си от този миг, да съблюдава тази съществена наредба от Преспанското съглашение, да употребява единствено името Северна Македония във и отвън страната, когато става въпрос за нашата северна съседка. В противоположен случай е несъмнено, че ще провокират проблеми освен в връзките на Гърция със Северна Македония, само че и в връзките на Европа със Северна Македония ", акцентира гръцкият министър председател.

Той добави: " Искам да покажа, че вследствие на намесата на гръцкото държавно управление в границите на няколко часа (лично аз осведомих управлението на Европейския съюз за изказванията на президента на Северна Македония Гордана Силяновска-Давкова), имаше неоправдателни изказвания както от ръководителя на Европейската комисия и ръководителя на Съвета на Европейски Съюз, по този начин и от Съединени американски щати ".

" Така че имам вяра, че върху управлението на Северна Македония ще бъде извършен безспорен напън, с цел да се избегне сериозен крах ", уточни Мицотакис.

Гръцкият министър председател Мицотакис има предвид новоизбраната президентка на Северна Македония Гордана Силяновска, която при произнасянето на клетвата при встъпването си в служба в неделя назова страната си " Македония ", а не с конституционното ѝ име Република Северна Македония.

В предизборната си акция Силяновска неколкократно съобщи, че няма да употребява " Северна " в името на страната.

А когато министър председателят споделя, че не са дали своят вот за Преспанското съглашение, има поради, че тогава неговата партия Нова народна власт беше в съпротива и се разгласи срещу. 

През 2018 година Атина и Скопие подписаха в Преспа контракт, с който дотогавашната Република Македония се съгласи да промени името си на " Република Северна Македония ", а Гърция отдръпна възраженията си към присъединението ѝ към НАТО и Европейския съюз.

Преди няколко дни водачът на гръцката националистическа партия " Гръцко решение " Кириакос.

" Това е Преспанският контракт, в случай че имаше почтено национално патриотично обществено държавно управление, то щеше да направи това ", сподели Велопулос, след което взе в ръце гръцкия Държавен вестник с текста на контракта и го скъса.

Новото държавното управление и новоизбраният министър-председател Християн Мицкоски би трябвало скоро да положат клетва и да създадат първото си програмно изказване. Ако последва стъпките на президента, новото държавно управление в Скопие ще поеме цялостната отговорност за утежняването на връзките с Гърция и за всяко влияние, което това може да окаже върху връзките на страната с НАТО. Алиансът към този момент съобщи, че Споразумението от Преспа не може да бъде поставяно под въпрос, написа в коментар  Ставрос Цимас в " Катимерини ", представен от Българска телеграфна агенция на 14 май.
Източник: dir.bg

СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


Промоции

КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР