Старите лекарства, купени за лична употреба, не са опасен отпадък

...
Старите лекарства, купени за лична употреба, не са опасен отпадък
Коментари Харесай

Здравното министерство променя правилата за изхвърляне на стари лекарства

Старите медикаменти, купени за персонална приложимост, не са рисков боклук и може да се изхвърлят по този начин, както битовите. Това излиза наяве от оферти за промени на здравното министерство.

Най-накрая ведомството пренаписа остаряла разпоредба, поради която не беше ясно по какъв начин хората да се разделят със старите хапчета.

Наредбата на здравното министерство е издадена преди 18 години и в никакъв случай не е променяна.
Позовава се на закони, които към този момент не съществуват, и третира всички медикаменти с изминал период на валидност като рискови боклуци.

Това опонира на еконаредба, в която ясно се споделя, че рискови са единствено цитостатичните и цитотоксичните – това главно са онколекарства, всички други са неопасни. Противоречието дълги години основава проблем.

Семейството на Мария Митрова е измежду тези, за които изхвърлянето на старите медикаменти е задача невъзможна. Остарялата здравна разпоредба не разрешава изхвърлянето им в резервоар, аптеката няма право да ги одобри, а за мобилни пунктове фамилията не знае.

--> „ Всичките тези с изминал период на валидност ги запазвам, аз персонално не знам къде има подобен пункт, в случай че въобще има, с цел да бъдат върнати”, споделя Мария.

Някои общини нямат специфичен ред за събирането на остарели медикаменти, което оставя семействата без излаз. Други, като София, Велико Търново, Варна, Бургас, имат мобилни пунктове. В Бургас да вземем за пример пунктовете са 20.

Според измененията онколекарствата ще се връщат в болничната аптека, а останалите ще се изхвърлят и събират като неопасен битов боклук. Ако общината не е основала специлен ред за него, ще важи общият – контейнерът.

„ Такава процедура съществува в някои европейски страни и Съединени американски щати. Там обаче има написани инструкции към потребителите по какъв начин да става това изхвърляне за да се предотврати противоположното попадане”, разяснява Светослав Крумов от Българския фармацевтичен съюз.

Такива указания ще се разработят и у нас, с цел да не попадат остарели медикаменти в ръцете да вземем за пример на клошари.

Ако общината ви не е основала специлен ред за събирането, един от препоръките е да извадите таблетките от блистера и да ги смесите с битов боклук – като наслойка от кафе да вземем за пример, и чак тогава да ги изхвърлите в общия резервоар.
Източник: btvnovinite.bg

СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


Промоции

КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР