Средната продължителност на живота сред хората с диабет тип 2

...
Средната продължителност на живота сред хората с диабет тип 2
Коментари Харесай

Медици: Хората с диабет може да живеят по-дълго от останалите

Средната дълготрайност на живота измежду хората с диабет вид 2 се е нараснала с една година и е с 6 месеца по-голяма, в сравнение с измежду останалата част от популацията.

Основните аргументи за това са усъвършенстваният надзор над болестта в резултат на напредъка на медицината, както и че тези пациенти поставят повече грижи за здравето си спрямо цялото население.

Независимо от регистрираните позитивни трендове, остават още нерешени проблеми в региона на образованието, следенето и най-много в обезпечаването на нужната първична профилактика за всички хора в България. Единственият метод те да бъдат позволени е в приемането на работеща Национална диабетна стратегия. Това демонстрират главните заключения от семинара за медии на тематика „ Диабетът – провокации и решения “ , който се организира в Боровец на 26 и 27 юли 2019 година

Сред лекторите в него бяха изтъкнати медицински експерти в лицето на проф. Цветалина Танкова, проф. Сабина Захариева, проф. Генка Петрова, както и представители на редица пациентски организации - Българска асоциация диабет (БАД), Национална асоциация на децата с диабет (НАДД), „ Живот без диабет “ и „ Авигея Шама “.

Диабетът е световен проблем, пред който са изправени всички страни в света. Около 422 млн. са хората с това заболяване сега по данни на СЗО, като се чака броят им да се удвои през идващите 20 години. Диабетиците в България са над 500 хиляди, а към 38% даже не подозират, че са носители на заболяването, заяви проф. Цветалина Танкова, началник на Катедрата по ендокринология в МУ-София.

Според изчисленията на IDF (Международната диабетна федерация) разноските за диабет в международен мащаб са над $727 милиарда, като за миналите 10 години те са се утроили. Основната причина за огромния им растеж са затрудненията, които настъпват при неприятен надзор на заболяването. В този случай рискът от инсулт и инфаркт се усилва 4 пъти.

Диабетът се трансформира и в главната причина за настъпване на слепота или хронична бъбречна непълнота (ХБН), както и във втората по периодичност причина за ампутации. Доказателство за това е и структурата на разноските в България. Обществените средства на година за лекуване на диабета у нас са към 550 млн. лева по данни на IDF. Близо 20% са за извънболнично следене (визити при ОПЛ и други експерти, проучвания, тест-ленти и др.), 20% са и разноските за лекарства, като се възстановяват всички модерни лечения. Останалите 60% или главната част от средствата за диабет, са за хоспитализации и лекуване на затрудненията - сърдечно-съдови, неврологични, бъбречни, хирургични и други

Превенцията, навременната диагностика и подобряването на грижите за хората с диабет и тяхното образование могат да подобрят контрола над болестта, продължителността и качеството на живот, както и да понижат разноските на здравната система. Според разнообразни научни проучвания понижаването на гликирания хемоглобин с 1% води до понижаване на риска от развиване на затруднения с 12 до над 40 %, а оттова и до намаляване на разноските за лекуването им. Аналогични са данните и за България, където контролът над диабета, въпреки и постепенно, се усъвършенства през годините.

„ Новите лечения понижават риска от развиване на диабетни произшествия в България с 333 до 465 случаи за 6122 лекувани пациенти. Избегнатите разноски за НЗОК са сред 305 и 510 хиляди лева “, сподели проф. Генка Петрова, началник на Катедрата по „ Организация и стопанска система на фармацията “ в МУ-София. Според откривателите продължителността на живота при хората с диабет вид 2 се усъвършенства и изпреварва с 6 месеца тази на останалата част от обществото. За интервала 2012 – 2015 медицината у нас е спечелила година повече живот за хората с диабет.

Въпреки тези позитивни резултати, делът на хората с диабет с добър надзор остава под 50%. По данни на регистъра в УСБАЛЕ броят на диабетиците с затруднения е над 163 000. Все още над 50% от българите с диабет не реализират добър надзор на болестта. Основната причина за това е, че огромен дял от тези пациенти нямат задоволително познания и мотивация по какъв начин да ръководят болестта си и по какъв начин да водят здравословен метод на живот. В същото време фактът, че продължителността на живота при хората с диабет вид 2 е по-голяма, в сравнение с останалата популация демонстрира, че информираността на цялото общество за риска от диабет и мотивацията за воденето на здравословен метод на живот е още по-ниска.

Решението на тези проблеми, както за България, по този начин и за останалия свят, е в сливане напъните на всички – пациенти, лекари, бизнес, институции и приемане на народен проект за деяние.

Нужно е да се сътвори и приложи на процедура Национална диабетна стратегия, безапелационна е проф. Сабина Захариева, ръководител на Експертния ръб по ендокринология към Министерство на здравеопазването. Според нея в този документ би трябвало да се заложат ограничения за повишение на знанията на пациентите и обществото за диабета и рисковите фактори за хроничните болести, както и за усъвършенстване грижите за хората с диабет. Очакваните резултати от използването на сходна стратегия ще са: повишение здравната просвета на хората и смяна в метода им на живот, икономисване на разноски на здравната система и обществото за лекуване и обезпечаване на повече години живот с положително качество.
Източник: standartnews.com

СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


Промоции

КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР