Сравнително новосформираната организация на бившия зам.-председател на ГЕРБ Цветан Цветанов

...
Сравнително новосформираната организация на бившия зам.-председател на ГЕРБ Цветан Цветанов
Коментари Харесай

Центърът на Цветанов видя АЕЦ Белене и Турски поток като заплаха за енергийната ни сигурност

Сравнително новосформираната организация на някогашния зам.-председател на ГЕРБ Цветан Цветанов - Евроатлантически център за сигурност (ЕАЦС) - твърди в своя позиция, публикувана до медиите, че " понастоящем два енергийни плана основават предпоставки за терзание по отношение на въздействието им върху енергийната сигурност на България - " Турски поток " и АЕЦ " Белене " .
" България подписа в рекордно къси периоди контракт за строителството на продължението на " Турски поток " през територията на България. За по-малко от 6 месеца се организираха всички процедури, издадоха се всички разрешителни, подписа се контракт и се направи първа копка. Стойността на контракта е над 1.1 милиарда евро. Дължината на трасето е 474 км. Според контракта, строителството ще приключи за рекордните 250 календарни дни за линейната част. Финансиране за плана обаче липсва, а по тръбата ще тече единствено съветски газ ", се споделя в позицията.
Припомняме, че преди дни на парламентарен надзор енергийният министър Теменужка Петкова разгласи, че България ще има доходи от 20,750 милиарда лв. поради продължението на " Турски поток " на наша територия (т.нар. " Балкански поток " ) в идващите 40 години.
Тя повтори към този момент казаното пред медии, че за 20 години приходите щели да са 9 милиарда лв.. Даде и разбивка за по-кратък интервал, откакто посочи за 20-те милиарда лв., че става въпрос даже за изгоди единствено от инфраструктурата, защото договорите за потенциал са с 20-годишен период.
Според енергийния министър, до 2030 година за " Булгартрансгаз " ще дойдат доходи от 908 млн. лв., в това число по подписани контракти за потенциал, като има алтернатива те да се актуализират съгласно икономическите условия. Само за 2022 година се чакат 385 млн. лв., откакто през предходната година " Булгартрансгаз " има доходи от пренос на газ от 203 млн. лв., а тази година се чакат 216 млн. лв..
" Булгартрансгаз не разполага със средства за строителството на тази инфраструктура. Нито Булгартрансгаз, нито сдружението майка БЕХ могат да изтеглят заем на такава огромна стойност. Поради тази причина, изискванията на контракта плануват сумата да се заплати от приходите от пренос в период от 10 години след стартирането на тръбата в употреба. Това значи, че обслужването на дълга ще зависи от пренесените количества и цена. Ако Газпром реши да не употребява тръбата и тя остане празна, Булгартрансгаз ще натрупа отговорности, които няма да може да обслужва. Логично е при неплащане кредиторът да опита да придобие сдружението и неговите активи ", пишат още от организацията и показват, че точно сходна обстановка основава предпоставки за увеличение на съветското въздействие в политическия и икономическия живот в страната ни, както и риск от цялостна взаимозависимост на българския газов оператор Булгартрансгаз от Газпром.
Според ЕАЦС притеснително е и положението на плана за АЕЦ " Белене ". След предлагането от средата на 2018г. на Министерски съвет да бъде обновен плана, Народното събрание одобри решение, което забрани на държавното управление да дава каквито и да е гаранции или заплащания по този план и акцентира, че реализирането на плана би трябвало да се случи " на пазарен принцип (без контракти за наложително изкупуване на силата, без преференциални цени, без контракти за разлика, без корпоративни и/или други непазарни механизми за гарантиране на инвестицията) и без даване на държавна гаранция ".
През последните месеци държавното управление даде редица сигнали за обновяване на плана и привличане на съветски и китайски вложители. Важно е в този подтекст да се запази решението на Народното събрание. В противоположен случай, в случай че българското държавно управление даде гаранции за инвестицията на съветската страна, рискуваме българската енергетика да бъде сложена в цялостна взаимозависимост от Русия. Същевременно не трябва да подценяваме обстоятелството, че в областта на атомната енергетика не е толкоз значимо кой има реакторите, а кой има технологията и може да преработва нуклеарния боклук от работата на тези реактори, пишат още от центъра.
Източник: actualno.com

СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


Промоции

КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР