Сръбският президент Александър Вучич заяви пред Файненшъл таймс, че Сърбия

...
Сръбският президент Александър Вучич заяви пред Файненшъл таймс, че Сърбия
Коментари Харесай

Сърбия може да национализира петролната си индустрия, заради санкциите срещу руски предприятия

Сръбският президент Александър Вучич съобщи пред " Файненшъл таймс ", че Сърбия ще обмисли национализиране на петролната си промишленост, в случай че е належащо, с цел да облекчи тежестта на глобите против съветски предприятия в страната, съобщи БНР.

Руската държавна компания " Газпром " има контролния дял от 56,15% в сръбската Nafta Industrija Srbije (NIS) – тя в този момент се намира под наказания, които ще й попречат да получава съветски петролни доставки след 5 декември, когато влезе в действие възбраната на Европейския съюз за морски транспорти на съветски нефт.

Сръбската компания NIS, занимаваща се със предпазване на газ и пречистване на нефт, получава суровина посредством доставки с танкери от хърватския остров Крък, откакто той бъде прекаран по Адриатическия водопровод JANAF.

Влизащата в действие на 5 декември възбрана на Европейски Съюз ще попречи на рафинериите на NIS да получават съветски недопечен нефт. Досега NIS получаваше някои различни доставки от Ирак и други страни.

В изявление за " Файненшъл таймс " в неделя Вучич сподели, че Белград обмисля " всички благоприятни условия ", в това число поемането на NIS под държавно ръководство.

" Ако има други наказания против предприятия, благосъстоятелност на Русия, това ще бъде голям проблем за нас. Ще би трябвало да действаме по този начин или другояче... би трябвало да осигурим задоволително нефт и газ за нашите жители. Ако никой не желае да работи с NIS, тогава ще би трябвало действаме. " - уточни сръбският президент пред финансовото издание.

Засега няма взето решение. Вучич означи, че сега не е нужна национализация, макар че тази алтернатива остава на масата.

По-рано имаше полемики за капацитета на държавното управление на Сърбия и унгарската енергийна компания MOL да придобият съветските дялове в NIS, само че тези диалози не бележат прогрес.

Белград, основен съдружник на Русия, също по този начин договаря с Унгария за създаване на междусистемен водопровод, който да продължи да доставя на Сърбия съветски недопечен нефт на фона на глобите на Европейски Съюз.

Интервюто на сръбския президент за " Файненшъл таймс " идва дни, откакто Германия предизвести страната да не задълбочава връзките си с Москва, заявявайки, че сходни ходове могат да застрашат кандидатурата й за присъединение към Европейския съюз.

Неназован немски държавен източник сподели на 1-ви ноември пред онлайн изданието Euractiv, че " връзките със Сърбия са комплицирани – има както светлина, по този начин и сенки, а връзките на Сърбия с Русия сигурно са част от сенките ". Германският източник също по този начин сподели, че Белград би трябвало да реши дали е на страната на Москва или на страната на Европейски Съюз.
Източник: faktor.bg

СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


Промоции

КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР