СподелиЗа народен представител може да бъде избран български гражданин, който

...
СподелиЗа народен представител може да бъде избран български гражданин, който
Коментари Харесай

Българин с двойно гражданство ще може да е депутат

Сподели
За депутат може да бъде определен български жител, който има и друго поданство, когато е живял последните 18 месеца в страната.

Това предложение за смяна в Конституцията беше подкрепено с пет гласа “за ”, четири “против ” и без въздържал се от Комисията по конституционни въпроси.

На днешното съвещание комисията преглежда на второ четене плана за промени в главния закон, оповестява Българска телеграфна агенция.

Председателят на комисията и народен представител от парламентарната група (ПГ) на ГЕРБ-СДС
Радомир Чолаков гласоподава “против ” предлагането.
Той изясни своя избор с това, че липсват точни данни за това какъв брой българи имат двойно поданство и какъв брой тъкмо български жители живеят в чужбина.

Гласуваният текст бе предшестван от спор в залата, в който с изключение на депутати, мнението си показаха и специалисти по конституционно право.



Как се дефинират тези 18 месеца като период, попита преподавателят по конституционно право Наталия Киселова.

В законодателството се планува съдии, прокурори и следователи да бъдат единствено български жители.

„ След смяна на Конституцията не е наложително незабавно да се промени и законът, само че ми се коства, че ще има напън това да стане “, означи преподавателят по конституционно право Екатерина Михайлова.

„ Защо някой с двойно поданство може да стане народен представител или министър, а да не може арбитър “, попита специалистът.
В закона за държавните чиновници също има ограничавания, сподели още тя.
Не мога да схвана каква е законодателната цел, разяснява някогашният парламентарен арбитър Румен Ненков и попита дали такава смяна в Конституцията цели привличането на български жители от чужбина.
Представете си министър или депутат да бъде извикан в ресурс, какво ще стане. Нека не си играем с националната сигурност, уточни още Ненков.
Депутатът от ПГ на “БСП за България ” Мая Димитрова също попита дали с предлагането не се слага в заплаха националната сигурност.



Димитрова изрече при започване на съвещанието възраженията на левицата към подхванатата смяна в Конституцията.

Според депутата от ПГ на “Има подобен народ ” Гроздан Караджов би трябвало да се направи по-внимателен прочит на това какво значи двойното поданство. Той запита дали предлагането се прави поради съпредседателя на “Продължаваме смяната ” Кирил Петков.

В началото на съвещанието Караджов съобщи, че смяната в Конституцията е подложена на критика “много и от доста страни ”.

Нейният главен недостатък е бързината, с която се движи процедурата. Не оставаме с усещане, че българското общество е въвлечено в тези промени, разяснява също той.
Ние по тази причина имаме проблем с уседналостта на локалните избори, тъй като не знаем и жителите в страната къде живеят, означи Радомир Чолаков. Ще си разреша да помисля за предложение за преходна наредба, която да отсрочи влизането в действие на този текст, в случай че Народното събрание реши да го одобри, макар всички забележки и предизвестия, които бяха направени “, сподели още ръководителят на комисията по конституционните промени.
По думите му с такава преходна наредба може да се основат нужните административно-правни предпоставки

“за това ние да узнаем какъв брой българи имат двойно поданство, в кои страни се намират, където тъкмо живеят ”.

Да одобряваме текст, с който, нагледно казано, си купуваме котка в чувала, не съм склонен, разяснява още ръководителят на комисията.

Последните 30 години немалка част от българската национална общественост се намира в други страни. Трябва да признаем и отчетем този факт и да отчетем по какъв начин можем съответно да ги включим в нашия политически живот, разяснява министърът на правораздаването Атанас Славов.

От тази позиция не мога окончателно да се изкажа против текстовете за двойното поданство.
Трябва да ви уверя, че в дебата изобщо не е седял въпросът за господин Кирил Петков или за някой различен случай от близкото минало, съобщи също той.
По-рано депутатите взеха решение да отсрочат гласуването на предлагането по отношение на конституирането на ново Народно заседание и преустановяване на пълномощията на предходното.



Според импортирания текст избори за ново Народно заседание се създават не по-рано от два месеца и не по-късно от един месец преди приключване на периода на пълномощията на настоящото Народно заседание.

Забележка към текстовете насочи Екатерина Михайлова, съгласно която става комплициране по кое време ще се вършат нови избори и какъв брой тъкмо ще е мандатът на настоящо Народно заседание.

Никола Минчев (ПП-ДБ) напомни, че последните парламентарни избори са били на 2 април 2023 година По думите му диапазонът за осъществяване на нови избори следва да е сред 2 февруари и 2 март 2027 година Михайлова му отговори, че тогава няма да са изтекли четири години, както се е записано в този момент в главния закон.

Екатерина Захариева (ГЕРБ-СДС) означи, че този текст се вкарва поради предварителни избори.

Радомир Чолаков прикани направеното предложение да не се гласоподава през днешния ден, а да се направи работна група, която да почисти неточностите. Разбрахме се, че няма да вършим конституция на коляно. Имаме време да премислим, аргументира се той.

Около 13:30 ч. през днешния ден стартира съвещанието на Комисията по конституционни въпроси. Депутатите не престават с разискване на текстове за служебното държавно управление и неговите пълномощия.

За още забавни вести, изявленията, разбори и мнения харесайте!
Източник: debati.bg

СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


Промоции

КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР