Специална структура се грижи за информационната и киберсигурността в групата

...
Специална структура се грижи за информационната и киберсигурността в групата
Коментари Харесай

Потребителския съвет на ЧЕЗ обсъди стратегията за киберсигурността на компанията

Специална конструкция се грижи за осведомителната и киберсигурността в групата от компании на ЧЕЗ в България, оповестиха от компанията.

Основната задача на екипа по киберсигурност е да подсигурява, че мрежовата инфраструктура и информацията на сдруженията от групата са предпазени в сходство с условията на националното и европейско законодателство посредством използване на потвърдено ефикасни механически и организационни решения в региона на киберсигурността. "Глобалната мрежа и взаимосвързаните осведомителни и информационни технологии са станали съществени съставни елементи на актуалния живот, донесли са доста нови благоприятни условия за човечеството, отворили са нови сфери на бизнес, трансформирали са както трудовия, по този начин и персоналния ни живот.

Това ново пространство за онлайн връзки обаче надалеч не е анонимно и никога не е безвредно. Защитата на ЧЕЗ в киберпространството е построена от три съставния елемент: правила и процедури; технологии и хора ", е показал Петко Марков, управител осведомителни технологии и киберсигурност в ЧЕЗ ИКТ България, по време съвещание на Потребителския съвет към ЧЕЗ България, представен в известието.

С цел да се подсигурява сигурността на мрежите и информацията всички чиновници на ЧЕЗ минават през особено образование по киберсигурност, в което се съдържат съответни препоръки и правила за повишение на сигурността. Основните акценти от програмата бяха разисквани с потребителските организации, които членуват в Потребителския съвет.

Потребителският съвет към ЧЕЗ в България е основан през 2013 година като съвещателен орган, който да проучва и преглежда практиките, касаещи крайните битови клиенти на електрическа енергия пазар. Негови членове са най-големите потребителски организации - Комисията за отбрана на потребителите, Българската национална асоциация "Активни консуматори ", Федерацията на потребителите в България, Независим съюз на потребителите в България, Европейски потребителски център и Български потребителски център. В нея членуват експертни организации и представители на научните среди и по един представител на лицензираните компании на ЧЕЗ в България - ЧЕЗ Разпределение и ЧЕЗ Електро.

Сред главните 10 правила за повишение на киберсигурността са:

Избирайте пароли, дълги минимум 8, целесъобразно е те да бъдат 10 знака; Не използвайте имена на околните си, дати на годишнини или елементарна композиция от букви и цифри, телефонни номера, прякори, дата на раждане, ЕГН и т.н.; Не съобщавайте на никой паролата си. Не я изпращайте по имейл и не я записвайте на лист, оставен до компютъра или залепен на монитора; За другите стратегии и уеб сайтове използвайте разнообразни пароли, с цел да отбраните другите си профили, в случай че една ключова дума е открадната.

Освен това експертите по киберсигурност предлагат когато създавате ключова дума, да употребявате както основни, по този начин и дребни букви, да включите няколко числа и също знаци, когато системата, в която се регистрирате го разрешава. Никога не използвайте ключова дума, която е същата, като потребителското име (username). Заразени (с вирус) стратегии постоянно се популяризират като нежелана поща, предизвестяват те.

Ако не знаете от кого е имейлът, в никакъв случай не сваляйте приложение и не кликвайте върху линкове.Специално внимание обръщайте на имейли, в които спедитор изисква да се регистрирате на някоя уеб страница и да актуализирате информация, например по отношение на вашия профил. Не изтегляйте и не инсталирайте от интернет програмен продукт от незнаен генезис. Не слагайте в електронните писма поверителна/чувствителна информация, като да вземем за пример име за влизане или ключова дума до системата. Електронната поща може да бъде прихваната/хакната от неприятел, предизвестяват от Потребителския съвет.
Източник: novini.bg

СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


Промоции

КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР