Социалният министър Деница Сачева увери, че бизнесът ще може да

...
Социалният министър Деница Сачева увери, че бизнесът ще може да
Коментари Харесай

Какво отговори министър Деница Сачева на въпросите на бизнеса за схемата 60/40

Социалният министър Деница Сачева увери, че бизнесът ще може да разичита на други ограничения за поддръжка, а схемата 60/40 е планувана да обезпечи приходи на служащите.

© Анелия Николова С гласуваните през вчерашния ден промени в Закона за изключителното състояние депутатите взеха решение, че страната ще компенсира и дължимите от работодателите осигуровки по схемата 60/40. Текстовете в закона обаче са неразбираеми и сътвориха комплициране дали става дума за цялостния размер на осигуровките за сметка на осигурителя, или и тези разноски ще бъдат разпределени съразмерно - 60/40.

Министърът на труда Деница Сачева съобщи по време на уебинар на " Капитал " (очаквайте цялото видео на capital.bg), че до няколко дни страната би трябвало да има пояснение за това какъв брой тъкмо от осигуровките ще се поемат. Когато това стане Министерският съвет ще би трябвало да промени постановлението си, с което се разписват разпоредбите за използване на мярката. Очакванията са, че идната седмица наредбите ще бъдат факт. Министър Сачева увери, че всички компании, които към този момент са подали документи, автоматизирано ще бъдат съобразени с новите правила, когато те станат факт.

Абонирайте се за Капитал Четете безкрайно и подкрепяте напъните ни да пишем по значимите тематики Освен това министърът изясни, че мярката 60/40 може да се употребява и за пуснати в насилствен заплатен отпуск чиновници. На служащите с понижено работно време пък се дължи цялата заплата, а помощта ще е единствено за неотработените часове надлежно в размер на 60%, до момента в който работодателя ще би трябвало да доплати останалите суми. Но в случай че шеф е съкратил и един чиновник след 13 март поради изключителното състояние (посочил е съответно това като причин - спад на приходите или ограничавания от държавата), то подкрепяне няма да може да има за всички негови чиновници. " Целта е да запазим служащите в актуалната обстановка ", сподели още един път Министър Сачева.

Тя напомни още, че мярката 60/40 не е универсална и няма за цел да подкрепя компаниите, а да отбрани служащите. " За бизнеса ще има спомагателни ограничения, като безлихвени заеми и средства от оперативните стратегии, които ще представим в идващите дни ", увери още Сачева. Към момента няма планувани ограничавания компаниите, които са кандидатствали по схемата 60/40 да не могат да се възползват от бъдещите схеми за поддръжка.

Q&A

" Капитал " разгласява първите 10 въпроса, заложени от бизнеса към министъра на труда и обществената политика Деница Сачева, чиито отговори са готови от специалистите във ведомството. Всички останали въпроси и отговори от уебинара ще бъдат систематизирани и оповестени на capital.bg

При въвеждане на ненапълно работно време на съображение чл.138 ал.2 от КТ (например прекосяване от 8ч. на 4ч. при 1000 лева за 8ч.) какво заплащане би трябвало да се изплати на служащия (пълна заплата или половината) и какъв е размера на компенсацията (60% от неотработеното време - 300 лева при 4ч.?). Каква е логиката за изцяло неработещ чиновник да се дължат повече разноски, в сравнение с за работещ на ненапълно работно време? Постановлението планува при въвеждане на ненапълно работно време обезщетения да се изплащат съразмерно на неотработеното време, само че за не повече от 4 часа на ден. Целта е да се подсигуряват приходите на работещите и те да получат цялостния размер на трудовото си заплащане в интервал, през който не могат да поставят труд заради прекратяване на работа или работа на ненапълно работно време.
Работодателят е издал заповед по член 1.(3) от ПОСТАНОВЛЕНИЕ № 55 от 30.03.2020 година и е въвел ненапълно работно време за чиновниците в размер на 4 часа на ден. За тези чиновници член 1 (5) споделя, че отплата ще се изплати единствено за неотработеното време (в случая 4 часа), а член 1.(8) споделя: " Работодателят изплаща цялостния размер на трудовото заплащане на лицата по алинея 5 за съответния месец ". В този случай даже работодателят да вкара ненапълно работно време, би трябвало да заплаща цялата заплата, а ще получава 30% отплата (половината поради пониженото работно време), нали по този начин? Означава ли това, че се подтиква прекъсването на активността, вместо да се поддържа продължаването на работата на предприятието? При въведено ненапълно работно време служащият " заработва " част от заплатата си през времето, през което работи, а получава посредством солидарния принос на работодателя и страната остатъка от изгубения си приход за времето, през което краткотрайно не работи по независещи от него аргументи.
Компенсира ли се по ограниченията по разпореждане 55/ 30.03.2020 година в съответствие 60/40 предоставеният по предписание на работодателя заплатен годишен отпуск на съображение чл.173а, ал.1 от КТ за интервала на преустановяването на работата дали си компенсира? Предоставеният по предписание на работодателя заплатен годишен отпуск на съображение чл.173а, ал.1 от КТ за интервала на преустановяването на работата се компенсира по Постановление №55 от 30.03.2020 година
В интервала на опазване на заетостта, според член 2, ал.1, т.5, работодателят при нужда може ли да вкарва понижено работно време и при какви условия? Съгласно Постановление на Министерски съвет № 55 от 30.03.2020 година шеф, на който са изплатени обезщетения, би трябвало да резервира заетостта на служащите и чиновниците, за които са изплатени обезщетения, за спомагателен интервал, еднакъв на интервала, за който се изплащат обезщетения. В този интервал работодателят може да вкарва понижено или ненапълно работно време при съблюдаване на нормативните условия.
Забележка: Непълното работно време се открива от работодателя, а пониженото работно време - с нормативен акт (Кодекса на труда и Наредбата за установяване на типовете работи, за които се открива понижено работно време). Освен това ненапълно работно време може да се открива както за служащите с естествена дълготрайност на работното време - 8 часа, по този начин и за служащите с понижено работно време (то е 7 или 6 часа на ден).

Ако шеф реши да се възполва от мярката единствено за месец Април има ли период, в който би трябвало да подаде документите? Същото се отнася, в случай че ще се кандидатства за месеците май и юни да вземем за пример - по кое време би трябвало да се подадат документи, за всеки обособен месец ли би трябвало да се потвърждава спад на приходите, какво става в случай че изключителното състояние бъде анулирано на 13 май? Работодателят може да кандидатства за погашение на обезщетения за целия интервал или за част от интервала на изключителното състояние, оповестено с решение на Народното събрание, само че за не повече от три месеца. Срокът за подаване на заявките за погашение на обезщетения се дефинира със заповедта на изпълнителния шеф на Агенцията по заетостта за разкриване на процедура за кандидатстване по мярката за поддръжка. Актуална информация може да се откри на интернет страницата на Агенцията по заетостта. Компенсации по Постановление на Министерски съвет № 55 от 2020 година се изплащат единствено за интервала на оповестеното изключително състояние. В случай на обновяване на работа или анулация на заповедта за определяне на ненапълно работно време през интервала на погашение на обезщетенията, работодателят е длъжен да уведоми документално Агенцията по заетостта в период от 3 работни дни от датата на издаване на заповедта за обновяване на работа или анулация на заповедта за въвеждане на ненапълно време. Уведомяването може да се направи по електронен път.
Ако работодателят вкара някоя от ограниченията по член 1.(2) или 1.(3) от Постановлението през месец април 2020 г, в този случай има ли той право да кандидатства за държавната помощ с деяние от 13.03.2020 (от началото на изключителното положение)? Компенсации се изплащат за целия интервал или за част от интервала на оповестеното изключителното състояние, само че за не повече от три месеца. Компенсации се изплащат от датата на издаване на заповедта за прекратяване на работа или въвеждане на ненапълно работно време.
Защо шефовете на компании не могат да се възползват от схемата 60/40? Такива са да вземем за пример доста фотографи или притежатели на звукозаписни студия. Те имат компания, в която работят сами, не престават да заплащат наеми на пространствата си, а действително не могат да получат никаква помощ. Техният бизнес е на 100% спрян. Постановление на Министерски съвет № 55 от 2020 година е издадено на съображение § 6, алинея 1 от Закона за ограниченията и дейностите по време на изключителното състояние, оповестено с решение на националното заседание от 13 март 2020 година, който планува, че по време на действието на закона, само че за период не по-дълъг от три месеца, Националният застрахователен институт превежда 60 на 100 от размера на осигурителния приход за месец януари 2020 година за лица, обезпечени по член 4, алинея 1, т. 1 от Кодекса за обществено обезпечаване (работници и чиновници, без значение от характера на работата, от метода на заплащането и от източника на финансиране). Целта на тази мярка е да се подсигуряват приходите на заетите лица. Правителството осъществя пакет от ограничения в поддръжка на други групи лица, наранени от последствията от разпространяването на ковид, от които шефовете на компании могат да се възползват.
Служител във компанията през месец януари е с по-висока заплата от месец февруари и март (годишен бонус например). Ако компанията бъде утвърдена по размер 60/40, значи ли, че на служителят би трябвало да се изплаща януарската заплата и за какво не се взема междинния приход за последните 6 месеца да вземем за пример? Помощта, която страната изплаща е в размер на 60 на 100 от размера на осигурителния приход на обезпечените лица за месец януари 2020 година, и при не по-малък размер на възнаграждението спрямо месец януари. Предложението за изчисляването на междинния приход за последните 6 месеца е нецелесъобразно, защото приходите на лицата за подобен дълъг интервал се въздействат от доста и разнообразни фактори и в допълнение доста би затруднило процеса на доказване и администриране.
В нашата компания беше скъсен чиновник след 13.03.2020. Компанията няма да кандидатства за обезщетения 60/40 за този чиновник. Има ли право компанията да кандидатства, за останалите чиновници? Компанията може да кандидатства за погашение на обезщетения, в случай че дава отговор на критериите на Постановление на Министерски съвет № 55 от 2020 година Един от тях е през интервала, за който се изплащат обезщетения, да не приключва трудови контракти на служащи и чиновници, на няколко съответно посочени в ПМС-то учредения от Кодекса на труда - след отправено документално предупреждение до служащия или служителя на съображение член 328, алинея 1, т. 2 (при закриване на част от предприятието или редуциране на щата), 3 (при понижаване на размера на работата) и т. 4 (при прекъсване на работа за повече от 15 работни дни) от Кодекса на труда. Критерият няма да е изпълнен, в случай че предизвестието за преустановяване на трудовото правно отношение на посочените учредения, е връчено в интервала, за който се кандидатства за погашение на обезщетенията.
Ако работодателят кандидатства за помощ или получава такава помощ от страната за едни чиновници, има ли той право в това време да приключва трудови контракти с други чиновници, за които не получава такава помощ? Съгласно член 2, алинея 1, т. 5 от Постановление на Министерски съвет № 55 от 2020 година за погашение на обезщетения могат да аплайват работодатели, които не приключват трудови контракти на свои служащи и чиновници на съображение член 328, алинея 1, т. 2, 3 и 4 от Кодекса на труда през интервала, за който им се изплащат обезщетения. С оглед една от задачите на мярката да подсигурява опазване на заетостта, това условие не се лимитира единствено до служащите и чиновниците, за които се изплащат обезщетения.

СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


Промоции

КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР