София. В шест от десет проверени сайта на доставчици на

...
София. В шест от десет проверени сайта на доставчици на
Коментари Харесай

Димитър Маргаритов, КЗП: Доставчици на телекомуникационни услуги ограничават правото на клиентите им за свободно договаряне с други оператори

София. В шест от 10 тествани уеб страницата на снабдители на телекомуникационни услуги Комисията за отбрана на потребителите (КЗП) откри друг вид неравноправни клуази. Това сподели ръководителят на КЗП Димитър Маргаритов в Новините на TV+, оповестиха от пресцентъра на КЗП . Поводът е информация на Европейската комисия за установени от националните контролни органи в страните членки, Исландия, Норвегия и Лихтенщайн редица нарушавания при прегледани 207 уеб страницата на търговци в бранша в границите на акцията Sweep 2017. Темата е определена с оглед събитието, че съгласно Индекса на Европейския съюз за развиване на пазарите на дребно в миналата година потребителите търпят най-вече вреди от търговци на далекосъобщителни услуги.
" Консатираните при българските снабдители неравноправни клаузи се показват главно в ограничение договорната автономност на потребителите, както и в предвиждането на опция да им се стопират услугите при отговорности към същия оператор по други контракти или даже към друг търговец ", изясни Маргаритов. Той напомни, че Комисията има произнасяния по сходни проблеми, в това число доказани със правосъдни решения, и това го кара да счита, че превъзмогването на новите случаи ще стъпи на този опит и нарушаванията бързо ще бъдат изчистени.
" Към момента единствено един от операторите не се е съобразил с дадените от Комисията рекомендации за премахване на несправедливите ангажименти и против него следва завеждане на групов иск в съда за прогласяването им за оскъдни ", сподели още ръководителят на КЗП. Той добави, че акцията е двуфазна: от една страна, посредством скрининг на уеб страниците се събира статистическа информация, само че от друга – при определяне на нарушавания институцията в съответната страна постанова наказания.
„ Резултатите от тазгодишната акция демонстрират, че тематиката е определена доста уместно, тъй като се оказва, че в над 70% от случаите на общоевропейско равнище се открива симптоматичното нарушаване липса на информация за различното решение на потребителски спор “, заключи Маргаритов. Той изрази съмнение, че този пропуск може да се дължи на събитието, че условието е относително ново и някои оператори към момента не са осведомени с него. В същото време е значимо потребителите да разполагат с тази информация, защото помирителното произвеждане дава опция за бързо, гратис и ефикасно споразумяване на даден проблем благодарение на националните правоприлагащи институции.
На въпрос на водещия по какъв начин могат потребителите да се възползват от процедурата Маргаритов изясни, че е задоволително да се подаде заявление в Комисията за отбрана на потребителите, а специалистите насочват случая към съответната секторна помирителна комисия според от характера на казуса. След образуването на помирителното произвеждане се обменя информация сред страните, като това може да стане неприсъствено, и на идващ стадий Комисията предлага на страните план на съглашение, което следва те да одобряват.
„ Други открити нарушавания в границите на акцията са заблуждаваща информация за характерностите на продуктите, както и липса на насоки към потребителите по какъв начин да постъпят, в случай че решат да трансформират параметрите на договорката или да се откажат от нея ", добави Маргаритов. Той разяснява още, че според данните от инспекцията България стои сходно с другите участващи в нея страни.
Източник: focus-news.net

СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


Промоции

КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР