София няма да бъде ощетена, ако Перник започне да получава

...
София няма да бъде ощетена, ако Перник започне да получава
Коментари Харесай

Министърът на икономиката: Кризата в Перник отвори очите на всички

София няма да бъде ощетена, в случай че Перник стартира да получава от водата на столицата. Това съобщи пред Нова телевизия министърът на стопанската система Емил Караниколов.

„ Кризата в Перник отвори очите на всички. Аз не мисля, че сега може да се случи нещо сходно, тъй като обществото към този момент е извънредно отрицателно и следи тези процеси. Не бихме си разрешили с наши дейности да увредим други градове. Трябва да създадем всичко допустимо язовир „ Студена ” да си възвърне силите ”, разяснява Караниколов.

По думите му в язовир „ Студена “ има вода за 33 дни, преди да се влезе в така наречен „ мъртва зона “.

Караниколов акцентира, че столицата изполва годишно 180 млн. кубически метра вода, а сега в основния ѝ контейнер, бент. " Искър " има 470 млн. куб. м вода, от които 370 млн. куб. м са питейни. По думите му столицата употребява 400-500 хиляди куб. м. вода дневно, като от Белмекен за Перник ще бъдат отклонени единствено 700 хиляди куб. м на месец( Перник употребява към 22 000-25 000 куб. м. на денонощие).

„ Това, което успяхме да създадем с язовира е да понижим разноските, които бяха към 8 см на денонощие. Сега са към 5,5 см. Очакваме обаче, че ще има захлаждане, което води до това дебитът, който влиза в язовира да е по-малък ”, изясни Караниколов.

Според министърът на стопанската система главният проблем с язовир „ Студена “ е  земната маса на дъното му, която работи като губа и попива 8 до 10% от водата. За да се позволи този проблем, би трябвало да се спре взимането на вода от „ Студена “ и да бъде пренасочена вода от друго място.

„ През това време ние ще предприемем дейности за разчистване на „ гъбата ” (земната маса, която просмуква водата, която влиза). Към момента обаче не можем. Всички експерти и от локалното ВиК споделят, че в случай че предприемем такива дейности, без значение дали ще го чистим или ще го трамбоваме, това би означавало замърсяване на водата и неспособност тя да се употребява за питейно-битови потребности ”, изясни Емил Караниколов.

 
Източник: manager.bg

СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


Промоции

КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР