Снимка: ПетелОграничителните мерки заради коронавирусната пандемия причиниха рекорден икономически спад

...
Снимка: ПетелОграничителните мерки заради коронавирусната пандемия причиниха рекорден икономически спад
Коментари Харесай

Рекорден икономически спад в България и в другите страни от ЕС

Снимка: " Петел "

Ограничителните ограничения поради коронавирусната пандемия предизвикаха рекорден стопански спад в Европейски Съюз, в еврозоната  и в нашата страна през второто тримесечие на годината, демонстрират данни на Евростат, съобщаав Novini.bg.

Общият БВП на страните-членки на еврозоната се сви с 11,8% по отношение на първото тримесечие на годината, когато беше маркиран спад с 3,7 на 100. В рамките на целия Европейския съюз Брутният вътрешен продукт се намали през второто тримесечие с 11,4% след намаляване с 3,3% през предходните три месеца на 2020 година.

Това съставлява най-драматичният стопански спад в еврозоната и в целия Европейски Съюз от 1995 година насам, от когато Евростат разполага с този вид данни, осведоми БНР.

Спрямо година по-рано Брутният вътрешен продукт на еврозоната се намали през второто тримесечие с 14,7%, а в границите на Европейския съюз с 13,9% след намаления надлежно с 3,2% и с 2,7% през интервала януари - март на актуалната година. И тези спадове са най-драматичните от 1995 година насам, показва Евростат.

Най-голям спад на тримесечна база регистрира Брутният вътрешен продукт на Испания (спад с 18,5% през второто тримесечие), следвана от Хърватия (с 14,9%), Унгария (с 14,5%), Гърция (с 14,05), Полша (с 13,9%) и Франция (с 13,8%), до момента в който най-сдържано намаляване регистрираха стопанските системи на Финландия (понижение с 4,5%), Литва (с 5,5%) и Естония (с 5,6%).

В същото време брутният вътрешен артикул на България се сви през второто тримесечие с 10,0% по отношение на първите три месеца на годината. По този индикатор нашата страна се намира в " златната среда ", заемайки 14-то място измежду страните членки с малко по-сдържан стопански спад.

Спрямо второто тримесечие на 2019 година Брутният вътрешен продукт на България означи спад с 8,5%, като 7 други членове на Европейски Съюз означиха по-ограничено стесняване на техните стопански системи.

Евростат показа и данни за смяна на трудовата претовареност през второто тримесечие, като в границите на Европейски Съюз тя се намали с 2,7% по отношение на първото тримесечие, а в еврозоната с 2,9%, отбелязвайки и в двата случая най-резки намаления от 1995 година насам.

Спрямо второто тримесечие на 2019 година заетостта в Европейски Съюз се намали с 2,9%, а в границите на еврозоната - с 3,1 на 100, също регистрирайки най-драматични намаления от 1995 година насам.

В България трудовата претовареност се намали по-скромно през второто тримесечие с 1,0% по отношение на първите три месеца на годината, само че означи спад с 3,3% по отношение на интервала април - юни на 2019 година.

Съобщете ни, в случай че видите неточности и нередности в публикацията или мненията. Пишете непосредствено на [email protected] . Ще обърнем внимание!

За реклама в "Петел " на цена от 50 лв. на ПР обява пишете на и вижте още в -.

Прочети тук -
Източник: petel.bg

СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


Промоции

КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР