Снимка: ГалъпЯвно почти половината пълнолетни българи имат проблеми с правилото

...
Снимка: ГалъпЯвно почти половината пълнолетни българи имат проблеми с правилото
Коментари Харесай

Половината българи не се справят с пълния член и не смятат за нужно да четеш, за да живееш добре

Снимка: Галъп

Явно съвсем половината пълнолетни българи имат проблеми с правилото за цялостния и късия член. 53% да вземем за пример знаят (а някои евентуално налучкват), че се написа „ Магазинът се реалокира “, само че останалите или мислят, че е „ магазина “ (16%), или се надяват и двете да са правилни (15%), или пък признават, че не знаят (16%), пиш Канал3.бг.

Това е изводът от изследване на „ Галъп ” в навечерието на деня, в който честваме просветата и културата, а дружно с нея – и грамотността.

Агенцията изследва и още два въпроса:

За другата традиция по това време на годината - абитуриентските балове – множеството пълнолетни българи не харесват метода, по който те се организират в последно време (56% се изричат отрицателно, а 27% - позитивно; останалите се колебаят). Младите обаче по-скоро си го харесват.

И млади, и остарели по-скоро са на мнението, че не е нужно да си чел доста книги, с цел да живееш добре – 53% се съгласяват с това мнение, а 35% не се съгласяват. Останалите се двоумят. 

 „ Галъп интернешънъл ” попита по какъв начин е вярно да се напише: „ Магазина се реалокира “ или „ Магазинът се реалокира “. Възможна беше и „ уловката “ „ И двете са правилни “. 53% дадоха верния отговор, 16% заложиха на „ магазина “, а 15% - на това, че и двете са правилни. 16% споделиха, че не знаят.

Оказа се, че младежите дават отговор сякаш по-вярно – 61% измежду хората на възраст от 18 до 25 години дадоха правилния отговор, до момента в който измежду хората на възраст над 66 години този дял е 38%. В огромна степен вярно дава отговор и групата на хората на възраст от 56 до 65 години. Хората с по-високо обучение дават отговор и по-правилно.

Примерът може би не беше от най-лесните, само че пък този вид надписи из българските обитаеми места са публикувани и постоянно обсъждани, установи социологическата организация. Затова и беше любопитно да се разбере каква е картината.



Абитуриентските балове и нещата, свързани с тях, очевидно разсънват по-скоро отрицателна реакция измежду обществото. 56% не утвърждават метода, по който те се организират в този момент, а 27% го утвърждават. Сред групите на хората на възраст сред 18 и 25 години, както и измежду тези на възраст сред 26 и 35 години, доминират тези, които харесват метода, по който се организират баловете. При най-младите да вземем за пример има близо 70% утвърждение. 70% пък е неодобрението в групата.

Беше тествано и отношението към изказванието „ Не е належащо да си прочел доста книги, с цел да живееш добре “. Това изказване звучи двусмислено – то може да е констатация, само че може да показва и страдание, а даже и утвърждение. Точно тъй като е многозначно, то разкрива задоволително любопитна социална картина. На процедура няма разлика в отговорите на другите демографски групи. 

Източник: petel.bg

СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


Промоции

КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР