Снимка БулфотоРумяна Главчева, експерт-сеизмолог, дописен член на БАНИ, дългогодишен ръководител

...
Снимка БулфотоРумяна Главчева, експерт-сеизмолог, дописен член на БАНИ, дългогодишен ръководител
Коментари Харесай

Български експерт-сеизмолог направи плашещо пророчество за зверски силен трус, който ще удари Гърция

Снимка Булфото

Румяна Главчева, експерт-сеизмолог, дописен член на БАНИ, дълготраен началник на секция „ Сеизмология ” в Геофизичен институт (дн. НИГГГ-БАН) направи страшна прогноза за мощно земетресение, което може да удари Гърция. Според експерт-сеизмологът земетресенията към Солун имат капацитет за магнитуд непосредствен до 7 по Рихтер.

Ето какво сподели още тя в коментар за Фокус:

„ В понеделник, регионът на Солун сподели известна неголяма сеизмична активизация. Трус с магнитуд 4.5 бе регистриран на към 45 километра (км) изток-югоизток от града. Интересно е, че Европейският център прави оценка дълбочината на сеизмичния източник доста покрай земната повърхнина, единствено на 1 км. Налице са, обаче, разнообразни оценки за дълбочината на онази част от източника, която е излъчила най-рано записаните талази: Националната обсерватория в Атинския университет дефинира 13.5 км, немският център в Потсдам – 10 км, истанбулската обсерватория в Кандили – 9 км, а Американската геоложка работа – 5.2 ±4.9 км. Като се отчетат решенията и за последвалите слаби земетресения, най-вероятната дълбочина е към 10 км. 

Преглед на земетръсния азбучник за региона през последните 10 години извежда още 8 труса с магнитуд по-голям от 3.0. Най-сериозна е сеизмичната интензивност през 2010 година. Тогава се случват и 6 от земетресенията. Тази интензивност е предизвикана от двойка трусове с магнитуди 4.6 и 4.5. Останалите две събития са през 2017 година и магнитудът им не доближава даже 4.0.

Земетресението с магнитуд 4.5 се предхожда с 2 чáса от много едва земетресение с магнитуд 2.2-2.3. След него са регистрирани няколко вторични труса. Най-силните измежду тях са 4 – с магнитуди сред 2.0 и 2.9 съгласно обсерваторията в Атина. Тук не цитираме оценки на Европейския център, защото Националната обсерватория в Атина предлага по-добри решения, почиващи на повече регистрации и с по-добро систематизиране на регистрационните пунктове. Отбелязваме, че и земетресение с магнитуд 4.3, станало на 25 юни в същата област на Северна Гърция, бе предхождано, въпреки с цяло денонощие, от един прекомерно слаб трус. Има съображение да се извърши съществено изследване за повторяемостта на този резултат.

Трусът е усетен с активност до V степен тук-там. Слабо усетен е в Солун и на Халкидическия полуостров. Разломите в региона Аполония могат да генерират доста по-силни трусове, както се вижда в историческия обзор на сеизмичността. Те, разломите, са свързани с планинските масиви в региона Аполония. Също като тях, ориентацията на разломите е северозапад-югоизток в западната част и запад-изток сред езеро Волви и Полигирос. Новата активизация е локализирана в източната част.

В западната част са известни Солунските трусове от 1978 година. Най-силното измежду тях е с магнитуд 6.2 и епицентрална активност от VIII степен. Това земетресение, станало минути след 23 часá когато хората са по домовете си, е погубило 45-50 човешки живота, а броят на ранените съгласно разнообразни източници е от 100 до 220. Магнитудът на най-силното земетресение в региона за XX век е над 6.5. Случило се е през 1932 година заради оживление по разлом Стратони, един от разломите с изток-запад направление (Павлидес и Транос, 1991).

Земетресението е разрушило град Йерисос и няколко прилежащи села. Според документите, броят на съдбовно потърпевшите е 491 души, 10 хиляди остават без покрив. Еднометровата цунамна вълна, провокирана от земетресението, не предизвиква спомагателни вреди.

В региона на интензивност – в северозападния дял на плочата на Егейско море - работят екстензионни (разтягащи) напрежения в направление югсевер. Именно те, причинявани от взаимоотношение сред Африканската и Европейската плочи, провокират описаните трусове.

Източник: petel.bg

СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


Промоции

КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР