снимка БулфотоБлизо половин милион новородени бебета са загинали вслуедствие мръсния

...
снимка БулфотоБлизо половин милион новородени бебета са загинали вслуедствие мръсния
Коментари Харесай

Глобално проучване: Мръсният въздух е погубил живота на половин милион бебета

снимка Булфото

Близо половин милион новородени бебета са починали вслуедствие мръсния въздух през предходната година. Най-тежко е ситуацията в Индия и Африка на юг от Сахара. Това сочи ново световно изследване, съгласно което близо две трети от смъртните случаи са вследствие на нездравословни изпарения от горива за готвене, съобщи БГНЕС.

Повече от 116 000 индийски бебета са умряли от замърсяване на въздуха през първия месец от живота си, а съответната цифра е била 236 000 в Субсахарска Африка, съгласно Състояние на световни въздух 2020 ( State of Global Air 2020).

Оценките са направени от основан в Съединени американски щати институт.

Авторите пишат, че разполагат с все по-голям брой доказателства, свързващи излагането на майките по време на бременност на нечист въздух с покачвания риск децата им да се раждат прекомерно дребни (ниско тегло при раждане) или прекомерно рано (преждевременно раждане).

Тези положения са свързани със съществени затруднения и към този момент съставляват голямото болшинство от смъртните случаи при новородените и в двата района.

„ Здравето на бебето е от решаващо значение за бъдещето на всяко общество и това най-ново доказателство допуска изключително висок риск за бебета, родени в Южна Азия и Африка на юг от Сахара “, сподели Дан Грийнбаум, президент на Института за здравни резултати.

" Въпреки че се следи постепенно и непрекъснато понижаване на зависимостта на семействата от некачествени горива, замърсяването на въздуха от тези горива продължава да бъде основен фактор за гибелта на тези най-малки бебета ", добави той.

Като цяло отчетът открива, че замърсяването на въздуха е довело до 6,7 милиона смъртни случая в международен мащаб през 2019 година, което го прави четвъртата водеща причина за гибел след високото кръвно налягане, използването на тютюн и питателните опасности.

Съобщете ни, в случай че видите неточности и нередности в публикацията или мненията. Пишете непосредствено на [email protected] . Ще обърнем внимание!

За реклама в "Петел " на цена от 50 лв. на ПР обява пишете на и вижте още в -.

Прочети тук -
Източник: petel.bg

СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


Промоции

КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР