Снимка Булфото, архивПрогнозите за обрат заради ИТН и останалите партии

...
Снимка Булфото, архивПрогнозите за обрат заради ИТН и останалите партии
Коментари Харесай

„Алфа Рисърч”: „Изправи се.БГ! Ние идваме” е на ръба за влизане в парламента

Снимка Булфото, списък

Прогнозите за поврат поради Има Такъв Народ и останалите " партии на митинга " стартират да се сбъдват. Рокада на върха и смяна в подредбата на партиите за новите избори сподели последното изследване на „ Алфа Рисърч ”. Горещите данни са от изследване, извършено в интервала 8-15 септември. То демонстрира, че ГЕРБ си връща първото място, само че не тъй като усилва поддръжката си, а тъй като резервира твърдото си ядро, написа. 

Най-големи вреди търпи спечелилият от изборите на 11 юли, Има Такъв Народ, към който имаше и най-големи неосъществени упования. С 16.9% от твърдо деклариралите желание да гласоподават, партията на Слави Трифонов бележи спад от над 7 процентни пункта по отношение на резултата си от парламентарните избори и разумно губи първото място, написа в изследването на организацията. Социолозите и регистрират: „ То към този момент се заема от ГЕРБ, който не покачва резултата си, само че съумява в огромна степен да резервира твърдите си последователи (21.1%). Оставайки настрана от най-яростните кавги и обиди в Народното събрание, някогашните ръководещи резервират твърдото си ядро, само че неналичието на вероятност, включително заради отсъствието на сплотяваща президентска кандидатура, дърпа и техният резултат надолу ”.

Проучването демонстрира, че групировката на Мая Манолова и Николай Хаджигенов „ Изправи се.БГ! Ние идваме ” е на ръба за влизане в Народното събрание. На вратата е и партия „ Възраждане ”, която с 3,5% поддръжка сега има всички  шансове да влезе в Народното събрание.

Движение за права и свободи резервира въздействието и позициите си.

Новият план на Кирил Петков и Асен Василев взема 8 на 100 от доверието на гласоподавателите сега. Най-големи вреди партията на Петков нанася върху „ Изправи се.БГ! Ние идваме ”, като ги потапя под бариерата. Проектът стопира и възходящия тренд на „ Демократична България4, безапелационни са още социолозите.

Ето още от изводите на „ Алфа Рисърч ”

В тази обстановка Българска социалистическа партия, които направиха много опити за взаимни отстъпки, покачват резултата си до 16.5%, съвсем застигайки Има Такъв Народ. На дребна отдалеченост след тях, също затвърждавайки позициите си от месец юли, е Демократична България с 13.2%.

Движение за права и свободи резервира обичайните си позиции – 9.6%. Поради възвръщането на позициите на Българска социалистическа партия, а и заради свадите, в които се въвлече „ Изправи се.БГ! Ние идваме! “, платформата е на ръба за влизане в Народното събрание (4.1%). От националистическия набор най-близо, само че към момента устойчиво под 4%ия предел, е Възраждане (3.5%).

Три електорални трендове могат да бъдат прочетени в тези настройки – отлив на гласоподаватели, прегрупиране, усилване на конформизма, като реакция против радикализацията на политическите партии. Показателен е фактът, че макар надделяващият към момента оптимизъм за съставяне на държавно управление от третия опит (38% считат, че идващият парламент ще излъчи държавно управление, а 28% са на противоположното мнение), той е с близо 20 на 100 по-нисък, в сравнение с през юли, когато близо 60% чакаха сформирането на държавно управление. Тази заредена с рецесии и неизвестности обстановка отваря нишата за още по-нови нови планове.

Разочарованието от неуспеха на два следващи Народното събрание да излъчат държавно управление и от невиждано хейтърските връзки сред политическите съперници, само че и сред евентуалните съдружници, окуражи по-голямата част от гласоподавателите да вземат участие в изборите и да излъчат ново болшинство. Извън тази, ненапълно непредвидена настройка, съчетаването на двата типа избори – президентски и парламентарни – също способства за повишение на интереса към вота и надлежно, на изборната интензивност. Непосредствено преди разпускането на Народното събрание 51.7% от пълнолетните жители заявяват подготвеност да вземат участие в идващите парламентарни избори, а 55.4% - в президентските. Тъй като президентските избори по принцип теглят вота нагоре, може да се допуска, че в случай че акцията не протече по метод, който да отврати гласоподавателите и в случай че не зародят механически усложнения, над половината пълнолетни българи биха упражнили правото си на глас.

България влиза в двойната предизборна акция със служебно държавно управление, което с дребни промени ще ръководи страната над половин година. Оценката за първия длъжностен кабинет е като цяло положителна, само че със основни разлики в мненията по обособените посоки.

Най-висока оценка получава държавното управление за организацията на изборите на 11ти юли – 63% позитивни отзиви. Ограничаването на корупцията и разхищението на държавни средства се дефинира като сполучливо от 43.7% от интервюираните. В други две основни сфери обаче доминират сериозните оценки. Едва 27% считат, че държавното управление се е справило с подкрепяне на бизнеса и със обществената политика, 45.6% са на противоположното мнение. Като най-слаби се правят оценка дейностите на кабинета по ограничението на Ковид пандемията и имунизацията – 24.2% позитивни, против 42% негативни отзиви. В резултат, цялостната активност на служебното държавно управление до този миг се употребява с 44.9% утвърждение, против 30.9% отрицание. Служебният министър председател Стефан Янев е с по-висок рейтинг от кабинета – той получава 48.7% позитивни оценки, едвам 18.9% негативни, а съвсем всеки трети (32.4%) няма несъмнено мнение.

Характеристики на изследването: Изследването е част от тримесечния мониторинг на обществено-политическите настройки на българските жители на организация Алфа Рисърч. Представените данни са от извършеното в интервала 8 - 15 септември 2021г. национално-представително изследване измежду извадка от 1017 пълнолетни жители. Използвана е двустепенна стратифицирана по район и вид обитаемо място извадка, с асортимент на респондентите по квота въз основа на признаците пол, възраст и обучение. Метод на интервюиране - директно стандартизирано изявление по домовете с таблети.

Проверка на обстоятелствата: Съобщете ни, в случай че видите фактологични неточности и нередности в публикацията или мненията. Пишете непосредствено на [email protected] . Ще обърнем внимание!

За реклама в "Петел " на цена от 50 лв. на ПР обява пишете на и вижте още в -.

Прочети тук -
Източник: petel.bg

СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


Промоции

КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР