Снимка БАНУчени от БАН, в партньорство със свои колеги от

...
Снимка БАНУчени от БАН, в партньорство със свои колеги от
Коментари Харесай

Учени от БАН и студенти създадоха батерия на бъдещето

Снимка Българска академия на науките

Учени от Българска академия на науките, в партньорство със свои сътрудници от Софийския университет " Св. Климент Охридски ", сътвориха батерия от ново потомство, която ще провокира гражданска война в съхраняването на сила, оповестяват от пресцентъра на академията. 

Става дума за истинска българска разработка на безвредна, евтина и безвредна за околната среда презаредима батерия на основата на натрий. Тя може да се комбинира с литиево-йонните акумулатори или даже да ги размени напълно в редица приложения. Голямото достижение на нашите учени е създаването на нов вид електроди от налични материали като сулфатните соли, които са необятно публикувани и могат да бъдат открити даже на Марс. 

Водеща организация в плана е Институтът по обща и неорганична химия /ИОНХ-БАН/ при Българска академия на науките. Партньори са Институтът по електрохимия и енергийни системи /ИЕЕС-БАН/ на Българска академия на науките и Факултетът по химия и фармация /ФХФ/ на Софийския университет.

В батерията на бъдещето литиевите йони са сменени с по-евтините, по-безопасни, по-екологични и елементарно налични в природата натриеви йони, като механизмът на деяние е непокътнат. Като първа стъпка откривателите от ИОНХ-БАН са основали нови електродни материали, подобаващи за обратимо включване на натриевите йони, без да се наруши тяхната конструкция. От тези материали е конструирана моделна натриево-йонна клетка, която е подложена на електрохимични проби в ИЕЕС-БАН. Учените от ФХФ-СУ са моделирали на атомно равнище процесите в електролитния разтвор на батерията, с цел да ги изучат и ръководят целеустремено в бъдеще. 

Едно от главните преимущества на новата натриево-йонна батерия е акумулирането на сила от възобновими източници. Това е изключително значимо на фона на непрекъснато растящия дял на възобновимите източници в производството и потреблението на сила в стопанската система и бита по целия свят. 

Използването на натриевите йони за запазване на сила ще откри скъпо приложение и в електрическите автомобили, където оптималният пробег, цената и времето за зареждане са от първостепенно значение. Специално за автомобилната промишленост се създава хибриден вид - литиево-натриева батерия, която съчетава високата мощ на литиево-йонната с ниската цена на натриево-йонната. " Това е пилотен план с многообещаващи първични резултати, само че постигането на крайната цел изисква още изследвания, тествания и средства ", е обяснила проф. Радостина Стоянова от ИОНХ-БАН.

ВЪВ ВРЪЗКА С ИЗГОТВЕНИЯ ОТ ГЕРБ ЗАКОН ЗА ЦЕНЗУРА НА МЕДИИТЕ В ИНТЕРНЕТСПИРАМЕ ВЪЗМОЖНОСТТА ЗА ПИСАНЕ НА КОМЕНТАРИ БЕЗ АВТОР В САЙТА!

ЗА ДА КОМЕНТИРАТЕ СТАТИЯТА, МОЛЯ, РЕГИСТРИРАЙТЕ съдебна експертиза ЗА СЕКУНДИ ТУК - https://petel.bg/registration.html
--> --> --> --> ``
рекламаКоментариКоментирай посредством FacebookЗа да пишете мнения, апелирам регистрирайте се за секунди ТУКНапиши коментарИме:Коментар:
``
Източник: petel.bg

СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


Промоции

КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР