Смолян. Приключи изпълнението на дейностите по договор с Посолството на

...
Смолян. Приключи изпълнението на дейностите по договор с Посолството на
Коментари Харесай

Таня Марева, Регионален исторически музей „Стою Шишков“ – Смолян: Обновена е експозицията на къща музей „Ласло Наги“

Смолян. Приключи осъществяването на дейностите по контракт с Посолството на Унгария в България – Унгарски културен институт – София, за възобновяване на техническата среда в експозицията на къща музей „ Ласло Наги “ в Смолян. Това сподели за Радио „ Фокус “ – Смолян Таня Марева – шеф на Регионален исторически музей „ Стою Шишков “ – Смолян. тя разясни, че тези действия са част от огромен план за реновиране на откритата през 1981 година музейна експозиция, отдадена на Ласло Наги – маджарски стихотворец и преводач на български национални песни и класическа и модерна българска лирика на маджарски език. Той е притежател на редица влиятелни оценки, измежду които и български, като премия на ПЕН-клуб България (1959), медал “Кирил и Методий ”, ІІІ степен (1969), Международната Ботевска премия (1976) и Почетен жители на Смолян (1976).
По думите на Марева, планът за реновиране на експозицията на Къща музей „ Ласло Наги “ – Смолян, е предпазен от Унгарски културен институт в София пред Национален фонд за Култура – Будапеща. В осъществяването са ангажирани специалисти от Литературен музей „ Петьофи “ в Будапеща, които да показват актуален музеен роман за живота и творчеството на Ласло Наги, както и специалисти от РИМ „ Стою Шишков “ – Смолян, чиято задача е да показват Родопите – гостоприемно място за създателя и индивида Ласло Наги.
„ Това е втори стадий в процеса за реновирането на музея на Ласло Наги в Смолян, откакто през 2016 година със средства, предоставени от Министерство на Културата на България е изработен главен ремонт на покрива на къщата, в която се обитава експозицията. Сградата е архитектурна недвижима културна полезност с локално значение, строена през 1870-73 година за жилищни и икономически потребности на фамилия Гьорджеви, занимаващи се с абаджийство и съответно с боядисване на аби (домашно тъкани вълнени платове за шиене на обичайно облекло). Техническото преоборудване възлиза на 13 800 лева и включва модерно осветяване, мултимедийни прожектори и друга техника “, сподели още Марева.
Нели ГЕРГЬОВСКА
Източник: focus-news.net

СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


Промоции

КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР