Следващият доклад за България ще бъде разгледан в Парламентарната асамблея

...
Следващият доклад за България ще бъде разгледан в Парламентарната асамблея
Коментари Харесай

Йотова поиска в Страсбург докладът на Съвета на Европа да е последен

Следващият отчет за България ще бъде прегледан в Парламентарната асамблея на Съвета на Европа (ПАСЕ) през юни 2020 година, а вицепрезидентът Илияна Йотова и генералният секретар на ПАСЕ Войчех Савицки показаха вяра, че този отчет ще бъде финален.

" Много деликатно би трябвало да се уточняват критериите, с цел да бъдат съответни на обстановката в страната ", е декларирала Илияна Йотова пред представители на ПАСЕ на поредност от срещи в Страсбург. В последните години в огромна степен наблюдението на Съвета на Европа преповтаря настоящия към този момент 12 години мониторинг на Европейската комисия.

Основна тематика на срещата с генералния секретар на ПАСЕ е бил постмониторинговият разговор, под който продължава да е сложена България към този момент 19 години. Вицепрезидентът Йотова изрази своето противоречие с практиката във всеки идващ отчет да се прибавят нови забележки и нови условия към България. Така процесът се трансформира в механизъм до безкрайност.

Вицепрезидентът Илияна Йотова беседва в Страсбург с генералния секретар на Съвета на Европа Мария Пейчинович Бурич и с генералния секретар на Парламентарната асамблея на Съвета на Европа (ПАСЕ) Войчех Савицки, оповестиха от пресслужбата на президентството. Тази година Съветът на Европа, в който членуват 47 страни, отбелязва своята 70-годишнина.

По време на диалог генералният секретар на Съвета на Европа Мария Пейчинович Бурич е показала пред вицепрезидента визията си за развиване на организацията. Те са се обединили към мнението, че е належащо по-голямо единение сред членовете на Съвета на Европа и текстовете, по които тя работи, са морално остарели.

Трябва да бъдат направени механизми, които изпреварват рецесиите и оферират съответни решения, с цел да следва Съветът на Европа своята задача – да пази правата на индивида, демокрацията и правовата страна.

За реализиране на по-голямо единение и координирани дейности сред страните членки вицепрезидентът Йотова предложи провеждането на Четвърта среща на върха на държавните и държавните ръководители, каквато не е имало от 14 години. Такава среща беше препоръчана от българската парламентарна делегация в ПАСЕ и откри доста необятна поддръжка.

По-късно вицепрезидентът Йотова беседва с български чиновници в Съвета на Европа, които са изразили задоволство от срещата с български общественик, защото последната сходна на такова високо равнище е била преди повече от 10 години.

Йотова е разговаряла и с български студенти в Страсбург, а в срещите е взела участие и непрекъснатият представител на България към Съвета на Европа дипломат Катя Тодорова.
Източник: dnevnik.bg

СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


Промоции

КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР