След като Възраждане“ огласи в парламента анализа на БНБ и

...
След като Възраждане“ огласи в парламента анализа на БНБ и
Коментари Харесай

БНБ най-после призна: България не е готова за еврото

След като „ Възраждане “ огласи в Народното събрание разбора на Българска народна банка и Министерството на финансите за готовността на България за въвеждане на евротои Българска социалистическа партия разясниха текстове от него, от Българска народна банка разпространиха разбора за медиите. Изследването на степента на действителна конвергенция на България демонстрира, че към настоящия миг страната като цяло не е изцяло подготвена за участие в ИПС (икономически и паричен съюз). Анализът демонстрира, че инфлацията ще се увеличи.

„ Опитът на страните членки на еврозоната демонстрира, че процесът на преизчисление води до известно увеличение на ценовото ниво в стопанската система, което най-често произтича от:
(1) закръгляване на цените в посока нагоре до постигане на равнище, което компаниите
смятат за “атрактивно ” от позиция на потребителите...
(2) прекачване на разноските на компаниите за превалутиране върху потребителите...
(3) така наречен резултат на „ рационално нехайство ” (rational inattention) на потребителите. След въвеждането на еврото и приключването на интервала на двойно обозначаване на цените, част от потребителите престават да съпоставят старите и новите цени...
(4) потребление на момената на превалутиране за така наречен “едновременно възобновяване ”... Когато се вкарва еврото всички компании могат – без спомагателни разноски – да обновят цените си, което по този метод води до по-голяма смяна на цените (инфлация)...
(5) целенасочени дейности на някои компании да усилят маржа на облагата си, до момента в който семействата привикват с новата валута.

Предвид заключенията в наличната икономическа литература и разбора на пазарните дялове на сходните до България страни, включили се към еврозоната след 2007 година, не може да се чака, че приемането на общата валута от страна на България ще има забележителен положителен резултат върху износа и конкурентоспособността на стопанската система ни.

Ниското ниво на приходи в България по отношение на еврозоната, което се дължи основно на по-ниска продуктивност на труда, основава опасности от пораждане на характерни за страната стопански шокове.

Текущите равнища на Брутният вътрешен продукт на глава от популацията и на ценовото ниво на България са доста по-ниски по отношение на тези на всички страни все още на присъединението им към еврото. Това е причина присъединяване във валутния съюз за България да е съпроводено с по-големи опасности по отношение на другите страни членки. От една страна ниското равнище на конвергенция е причина за пораждане на разнообразни по мярка и степен на симетричност шокове в България и еврозоната.

България ще загуби опцията да противодейства на отрицателни въздействия от европейската парична политика. България ще понижи 10 пъти наложителните минимални запаси за банките, което може да провокира инфлация. Българска народна банка може да бъде задължена да компенсира загубите на други централни банки. Лихвите по заемите на комерсиалните банки съвсем няма да се трансформират.

Решенията в еврозоната се взимат с нормално болшинство от УС на ЕЦБ, който е формиран от шефовете на всички централни банки, само че на ротационен принцип. Представителите на Германия, Франция, Италия, Испания и Недерландия са част от първа група и имат 4 гласа, втора група е формирана от останалите 15, а при превишаване на 21 страни членки ще има трета група. България ще бъде сложена в трета група, заради дребния си условен дял и ще взе участие в доста по-малко гласувания на ротационен принцип. Така тежестта на нашия глас в еврозоната ще бъде два пъти по-малък от този на водещите стопански системи, сочи анализът.

 

 

 

Източник: epicenter.bg

СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


Промоции

КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР