След 4 години пауза Славия най-накрая успя да си тръгне

...

До болка ефективен Славия счупи каръка срещу Берое

След 4 години пауза Славия най-сетне съумя да си тръгне с победа от Стара Загора при госутване против Берое. В последния мач от 13-ия кръг на efbet Лига "белите " съумяха да надвият заралии с 2:1, а това резонира във крясъци "Оставка, оставка " от домакинските последователи. Георги Йомов и капитанът Галин Иванов вкараха головете, които стиснаха в мъчителна хватка изравнителното на Георги Минчев. Така столичани влетяха в топ 6 на краткотрайното класиране.

Първото полувреме под Аязмото може да бъде разказано само като подлежащо на давност. Берое предстоящо наложи доминация върху притежание върху топката, без това да заплашва по какъвто и да е метод гостите. „ Белите” успяваха да сложат завършек на офанзивите на към 7-10 метра пред наказателното си поле, като за цялата първа част домакините не съумяха да насочат нито един изстрел от вътрешността на пеналта.

Единственият момент, когато „ зелените” бяха по-близо до попадението, беше плод на шанс. В 14-ата минута Яя Меледже опита мощен диагонален шут от към 23-24 метра, който рикошира в намиращия се пред наказателното поле Мартин Камбуров. Това промени тотално траекторията на топката, а стражът Георги Георгиев единствено изгледа по какъв начин топката кацна върху мрежата зад напречната греда.

Другият по-забележителен момент беше в 40-ата минута, когато домакините претендираха съществено да получат дузпа. Вандерсон Коста се измъкна отдясно по офанзивата и нахлу към аутлинията, когато Милен Гамаков се хвърли на шпагат в краката му. С последното си допиране футболистът на Берое съумя да остави топката в очертанията на терена, а след това сред двамата настъпи контакт отвън терена. Реферът Радослав Гидженов обаче реши, че няма учредения за присъждане на углавен удар.

Втората част започва по много по-различен метод, най-малкото тъй като Славия съумя да открие. В 50-ата минута гостите стигнаха до ъглов удар отдясно по офанзивата, при който Славчо Шоколаров центрира в зоната пред вратарското поле. Бранител на Берое почисти с глава, а Йомов съумя да укроти топката на гърди към точката на дузпата. Съперников състезател понатисна крилото, но последният нанесе удивително воле по диагонала, до момента в който се свличаше на тревата. Перниш докосна кълбото с двете си ръце, само че изстрелът беше прекомерно мощен и добре ориентиран – 0:1.

Домакините не разрешиха дълго време да изостават в резултата, като и те, както Славия по-рано, означиха с първия си прецизен шут в мача. Той пристигна в 67-ата минута след отлична работа на Мартин Камбуров като уредник на офанзивата. Нападателят запази топката под напора на двама съперникови играчи пред дъгата, а след това се обърна и подаде надясно. Бригидо овладя и центрира към първата греда, където дребничкият Минчев се стрелна и подло отклони с глава в противоположния ъгъл – 1:1.

Рехавата отбрана на Берое обаче още веднъж се прояви в миговете, когато отборът трябваше най-малко малко да задържи равенството. Само 8 минути след изравняването няколко несполучливи опити на домакините да пратят топката надалеч от наказателното си поле разрешиха на Христо Попадийн да получи непокрит отляво. Крайният защитник центрира ниско по тревата, а Радослав Кирилов не се оправи с преодоляването на към 7-8 метра от вратата. Докосването му обаче се трансформира в асистенция за Галин Иванов, който посрещна кълбото с шут към долния десен ъгъл – 1:2.

Берое се хвърли на цялостен взлом, а Александър Томаш извади бранителя Цанков, с цел да включи втори таран в лицето на Зоран Йосипович. Именно юношата на Ювентус сътвори най-хубавата опция за равнене. В 83-ата минута той хитро пропусна пас сред краката си, а това разреши на Камбуров да получи и да се стрелне около закъснелия Гамаков. От 12-13 метра обаче таранът ненадейно се провали фронтално против вратата, като стреля прекомерно едва към близкия ъгъл на Георги Георгиев, който улови.

БЕРОЕ – СЛАВИЯ 1:2

0:1 Георги Йомов 50'

1:1 Иван Минчев 67'

1:2 Галин Иванов 75'

Берое (4-2-3-1): Душан Перниш – Петко Цанков (76' - Зоран Йосипович), Георги Ангелов, Ерол Алкан, Ахмед Туба – Александър Цветков (55' - Ибрахима Конте), Яя Меледже – Вандерсон Виана (60' - Педро Еуженио), Иван Минчев, Рубен Бригидо – Мартин Камбуров /к/;

Старши треньор: Александър Томаш

Славия (4-2-3-1): Георги Георгиев – Петър Патев, Емил Виячки, Милен Гамаков, Христо Попадийн – Славчо Шоколаров, Янис Карабельов – Георги Йомов (87' - Калоян Кръстев), Емил Стоев (63' - Венцислав Бенгюзов), Радослав Кирилов (90+2' - Владислав Узунов) – Галин Иванов /к/.

Старши треньор: Златомир Загорчич