Ситуацията в Турция след земетресенията е изключително тежка и трагична,

...
Ситуацията в Турция след земетресенията е изключително тежка и трагична,
Коментари Харесай

Доброволци помагат на пострадалите в Турция с одеяла и палатки

Ситуацията в Турция след земетресенията е извънредно тежка и трагична, защото приказваме за наранено население от минимум 5 милиона души. Това сподели пред кореспондент на " Фокус “ Никола Рахнев от " Гората.бг “. " Само двата най-големи града Газиантеп и Адана, които са в епицентъра на двете огромни трусове, които са извънредно наранени, са с общо публично население с над 4 милиона. Разбира се към тях има доста други дребни градчета, които също са потърпевши. Положението е извънредно тежко, приказваме за над 2200 разрушени жилищни здания и блокове – това е по публични данни на турското държавно управление. Говорим за безусловно за стотици хиляди хора, които са на улицата, тъй като доста от тях нямат домове, в които да се приберат. А огромна част от тях се опасяват даже да се приберат. Думите, с които хората разказват обстановката, са покруса, смут, обезсърчение, изтощение. Обемите и размерите на стихията са такива, че хората безусловно се усещат безсилни и не знаят какво и по какъв начин да създадат. И това касае единствено Турция. По отношение на прилежаща Сирия обстановката е аналогична. Там даже е още по-тежко ситуацията, защото в Сирия има към този момент 12 година война. Там не се позволяват такова количество филантропични помощи, поддръжка, там липсва добра държавна организация и хората са още по-бедстващи. “

В Турция е стартирало построяването на палаткови лагери, има зареждане с вода и храна за бедстващите, обезпечени са голям брой избавителни екипи от десетки страни, в това число и от България, доколкото имаме информация има към този момент 50-60 души на терен от нашата страна, добави Рахнев.

Нощта в Турция е минала тежко, прочувствено, с доста боязън, с доста мраз, защото температурите сега са доста ниски, а през вчерашния ден в късните часове е валял и дъжд, подправен със сняг, описа Рахнев. " Така че с доста боязън, с доста тъга, с доста терзания, тъй като след два извънредно мощни, опустошителни труса, десетки вторични, хората просто са прочувствено унищожени. Мога да кажа, че сега ги държи в известна степен към момента високото равнище на адреналин, което ще премине в идващите 24 часа и хората ще бъдат още по-отчаяни душевен и още по-нуждаещи се физически “.

На въпрос по какъв начин можем да помогнем, Рахнев отговори: " На първо място, като бъдем хора. Никой не е застрахован и това може да се случи на всеки, нещастието е голяма. Ние имаме повече от една акции, проведени в България, има доста интернационалните акции, има акции и в Турция. Но в България има повече от една акция, проведена за събиране на движимости, за събиране на средства за разнообразни форми на поддръжка. Това, което ние направихме от " Гората.бг “ - отворихме опция на банковата сметка на фондацията с съображение " за потърпевшите от трусове “ да бъдат правени финансови дарения. В рамките на днешния ден успяхме да организираме няколко хиляди одеяла и да закупим, успяхме да организираме закупуването на няколко хиляди дъждобрана, тъй като продължава да вали, успяхме да организираме няколкостотин литра дезинфектанти, успяхме да организираме и някои други неща от първа нужда, в това число храни, малко количество палатки. Това са най-нужните сега неща. Хората имат потребност от топлота – одеяла, дебели плътни облекла, всевъзможни типове отоплители, палатки, спални чували. От друга страна имат потребност от храна, от стерилизация, а и превързочни материали. Най-хубавата помощ е навременната. Моята цел е в границите на днешния ден да създадем организация и още в границите на утрешния ден няколко буса да заминат към Турция. И тази помощ, колкото й да е дребна, да бъде предоставена оптимално бързо. “

Няма публична информация за възбрана или ограничавания за помощта, наложени от турска страна, изясни Рахнев. " Няма и неофициална такава. Няколко буса с български спасители минаха сполучливо и не е имало закъснение. Законодателството сред двете страни е годно и в случай че някой се пробва да изкара, да речем, газови бутилки или котлони или храна, за която не е имал нужните документи, допустимо е да бъде отхвърлен достъп. Но в случай че всичко се прави законно, съгласно двустранните нормативни актове, нямам информация някой да не бъде допускан “.

Шофирането до потърпевшите региони е 16-17 часа от София, тъй че е не е толкоз елементарно всеки да може да отиде и да помогне, добави Рахнев. " Второ, има разрушени пътища, инфраструктура до градовете, също така в последна сметка е значимо да се означи, че изискванията са зимни и тежки. Т.е. моят съвет е да не потеглят всеобщо хората да носят, а да потеглят хора, които са готови с транспортни средства. Няма специфични условия, в случай че возите текстил или нещо, което е за дарения във връзка с документи. По отношение на храни и във връзка с неща, които са контролирани – газови отоплители, ел. уреди, има настоящо законодателство, което всеки, който потегля, е належащо да изследва. Моят съвет е хората да подаряват на потвърдили се организации, дали това ще бъде Лазар Радков " Капачки за бъдеще “, дали ще бъде " Гората.бг “, дали ще бъде Манол Пейков, това е моят съвет – дарявайте към хора, които знаят по какъв начин да придвижат тези дарения и за които сте сигурни, че в последна сметка даренията ще стигнат “.

Има голяма вълна от съпричастност в България, безапелационен е Рахнев. " В такива моменти на покруса ние виждаме какъв брой оскъдни сме ние хората, незначителни пред една такава голяма покруса и какъв брой големи можем да бъдем като индивиди. Самият факт, че толкоз доста компании в България се вършат е реалност, че всички ние желаеме да участваме и да оказваме помощ. До момента ние имаме над 400 неповторими донори, както и стотици хора, които са потърсили информация по какъв начин могат да бъдат потребни, да дават движимости, средства и с какво могат да оказват помощ, в това число доброволци, които са подготвени да оказват помощ, да пътуват. Предполагам са стотици и искащите в други организации, които желаят да оказват помощ. Виждаме в обществените медии, че 80-90% от българите показват своята съпричастност по някакъв метод. “
Източник: varna24.bg

СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


Промоции

КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР