Системата от течения в Атлантическия океан - двигател на климата

...
Системата от течения в Атлантическия океан - двигател на климата
Коментари Харесай

Теченията в Атлантическия океан отслабват, сигнализирайки за големи климатични промени

Системата от течения в Атлантическия океан - мотор на климата в Северното полукълбо, може да отслабне дотам, че скоро да докара до огромни климатични промени в международен мащаб, предадоха и ДПА, базирайки се на обява в сп. " Нейчър клаймит обмен ".

Атлантическата меридионална обръщаща циркулация (AMOC) съставлява огромна система от океански течения, която придвижва топла вода от тропиците на север в Северния Атлантик.

Тъй като атмосферата се затопля поради увеличените излъчвания на парникови газове, океанската повърхнина под нея задържа повече топлота.

Потенциален срив на системата може да има тежки последици за международните метеорологични системи.

Климатичните модели демонстрират, че системата AMOC е най-слаба от 1000 години. Не е известно обаче дали отслабването се дължи на смяна в циркулацията или е обвързвано със загубата на непоклатимост.

Според актуалното изследване разликата е от решаващо значение.

Environmentalists say desalination decimates ocean life, costs too much, and soon will be made obsolete by water recycling. But in the face of an epic drought, regulators appear ready to approve a desalination plant in Huntington Beach, CA. via

" Загубата на динамична непоклатимост би означавала, че системата AMOC е достигнала сериозния си предел, над който може да настъпи значителен и на процедура евентуално необратим преход в слаб режим ", споделя Никлас Бурс от Института за проучване на климатичното влияние в Потсдам, Германия, и създател на изследването.

Анализирайки моделите на температурата и солеността на водната повърхнина на Атлантическия океан, проучването демонстрира, че отслабването през последния век евентуално би трябвало да бъде обвързвано със загуба на непоклатимост.

" Получените данни удостоверяват оценката, че отслабването на AMOC не е просто съмнение или линеен отговор на повишението на температурите, само че евентуално значи доближаване на сериозен предел, над който циркулационната система може да се срине ", споделя Бурс.

Ако AMOC се срине, това ще докара до изстудяване на Северното полукълбо, повишение на морското ниво в Атлантическия океан, общо понижаване на преваляванията над Европа и Северна Америка, смяна в мусоните в Южна Америка и Африка.

Други климатични модели демонстрират, че системата AMOC ще отслабне през идващия век, само че срив преди 2100 година е малко евентуален.
Източник: trud.bg

СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


Промоции

КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР