Щом най-зависимата от Русия държава, която е и с най-ниско

...
Щом най-зависимата от Русия държава, която е и с най-ниско
Коментари Харесай

Щом България може да се изправи срещу Путин, всеки може

" Щом най-зависимата от Русия страна, която е и с най-ниско Брутният вътрешен продукт в Европейски Съюз на глава от популацията, може да се изправи против Путин – значи всеки може “, споделя министър председателят Кирил Петков пред " Ню Йорк Таймс “.

Американското издание разгласява на 11 май

" Русия обичайно е имала голямо въздействие тук, само че се оказахме огромна изненада за тях. Те не схващат какво се случи ", сподели Петков.

" Намираме се под жестока офанзива сега ", изяснява министър председателят и разказва това като " опит да се извади от релси нашето държавно управление " посредством подстрекателство на безредици.

" Русия се пробва да ни трансформира в образец за останалите ", споделя българският министър председател за енергийното изнудване, което цели " да изстреля нагоре цените на силата и да смъкна държавното управление ".

Асен Василев, финансов министър и вицепремиер, твърди, че България е напреднала много в обезпечаването на различни източници на газ от Азербайджан и посредством доставки по море на полутечен газ до прилежаща Гърция за транспорт до северната част на страната.

" За нас " Газпром " явно е в предишното ", споделя Василев пред " Ню Йорк Таймс “, цитира от в. " Сега ".

Според него Москва си е направила неверно сметката, тъй като на процедура принуди всекидневно враждуващи балкански страни да се обединят бързо и да противодействат на риска от прекъсване на доставките.

" Това ми дава огромна вяра, че енергийното оръжие освен ще се окаже " книжен тигър ", само че и ще се върне като бумеранг против Русия ", споделя вицепремиерът.

Германския вестник " Ди Велт " също излиза с обява за България.

Ще съумее ли Брюксел да се възползва от това ненадейно единение в Европа, пита " Ди Велт ", представен от " Дойче веле ".

Доскоро считани за " проблематични деца " на Европа, през днешния ден редица страни от Източна и Централна Европа към този момент наподобяват напълно друго – също като България показват самоуверено проевропейско държание и увереност.

В България се виждат първи проблясъци на същинска политическа смяна след годините, в които страната беше окупирала последните места във всички ранглисти за правова страна и медийна независимост. Сегашният министър председател Кирил Петков, който е приключил Харвард, единствено преди година и половина участваше в антиправителствените демонстрации, залели страната.

Много от жителите на България тогава въстанаха против мрежа от корумпирани политици и олигарси, упреквани в това, че управляват правораздаването и систематично се обслужват с парите от Брюксел, четем в обявата.

От предишния декември 42-годишният Петков е министър-председател на страната.

Това, което се случва в България, е значимо и за единството на целия Европейски Съюз – изключително в този момент в подтекста на войната в Украйна, се споделя по-нататък. Страната, която беше част от руския блок, е към момента тясно обвързвана с Русия – стопански и културно, а се намира и под въздействието на мощната пропагандна активност на Кремъл.

Но в този момент България застана твърдо на страната на Украйна. Неотдавна министър председателят Кирил Петков посети украинския президент Володимир Зеленски, а по-късно изрази убеденост, че Украйна ще завоюва тази война. Преди две седмици Путин спря газа на България, само че още преди този момент българското държавно управление беше оповестило, че работи за прекратяването на зависимостта си от „ Газпром ".

Петков и гръцкият му сътрудник Мицотакис неотдавна дадоха старт на план за създаване на терминал за полутечен газ в Егейско море, който от 2023 година ще обслужва и други страни от Европейски Съюз.

" Този напън от страна на Путин няма да успее ", безапелационен е българският министър председател.

И тъй като той ръководи в коалиция с българските социалисти, които дотук блокират по-сериозна помощ за Украйна, в това число доставките на оръжие, неотдавна той подари в интерес на Украйна една своя месечна заплата и прикани във Facebook сънародниците си да сторят същото, напомня " Ди Велт ".

Също и в други източноевропейски страни членки на Европейски Съюз се виждат наченките на политическа преориентация, каквато до неотдавна беше съвсем немислима, четем по-нататък в публикацията. Вярно е, че тези процеси започнаха още преди нападението на Путин над Украйна, само че външната опасност форсира единението вътре в Европейски Съюз.

През последните години най-много възходът на популистките и антиевропейски партии застрашаваха единството на Европа. То пострада и от последствията от дълговата рецесия, рецесията с бежанците и от Брекзит. Но Европейски Съюз преодоля всички тези рецесии, а евроскептиците през днешния ден са в оттегляне.

Най-вече Полша реагира овреме и уверено против съветската опасност. Вицепремиерът Ярослав Качински, който дълго време играеше в един тим с унгарския министър председател Виктор Орбан, в този момент го упрекна, че е " кьорав " за закононарушенията на Кремъл. В Словакия пък се притесняват, че могат да са идващите, нападнати от Русия, и също обърнаха тил на Орбан.
Източник: mediapool.bg

СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


Промоции

КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР