Ще се прави проверка по веригата от магазина до полето

...
Ще се прави проверка по веригата от магазина до полето
Коментари Харесай

Кирил Вътев: Ще има проверка по веригата от магазина до полето за плодовете и зеленчуците

Ще се прави инспекция по веригата от магазина до полето и за плодовете и зеленчуците за ценообразуването и за произхода на продукцията. Това стана ясно на брифинг на министъра на земеделието и храните Кирил Вътев на брифинг след края на Консултативния съвет по зарзаватчийство и зеленчукопроизводство.

Участващите в Съвета изявиха предпочитание да се пусне същата инспекция, както при млякото, от магазина до полето на плодовете и зеленчуците като цени, генезис. Тази задача я одобряваме и ще я стартираме в най-скоро време, сподели министър Вътев.

Вчера, след съвещанието на Консултативния съвет по млякото, стана известно, че идващото съвещание на Съвета ще бъде отдадено на разбор на агрохранителната верига по противоположната проследимост - от рафта към полето - къде и по какъв начин се разпределя добавена стойност, която виждаме най-после в цените. Тогава Кирил Вътев уточни, че тече взаимна инспекция сред Българската организация по сигурност на храните и Национална агенция за приходите. Агенцията по храните познава доста добре противоположната проследимост, а Национална агенция за приходите – доста добре познава фактурите и разликите в тях, добави министърът.

Той заяви, че на днешния Съвет на дневен ред са били измененията в Стратегическия проект за развиване на земеделието и селските региони 2023-2027 година и добави, че се чакат писмени оферти по тематиката от участващите представители на браншовите организации.

Заместник-министър Александър Йоцев, който също взе участие в днешното съвещание на Съвета, сподели на брифинга, че през днешния ден производителите на зеленчуци и плодове, както и с преработвателите, са сложили въпроси, свързани с избрани промени в Плана, които се чака да бъдат отразени.

В отговор на въпрос по Плана в частта плодове и зеленчуци министър Вътев уточни, че за този бранш липсва пазарен разбор, който в този момент незабавно би трябвало да се изготви. Целта е да се откри какъв е делът на вносните артикули в страната, сподели министърът и се базира на данни на браншова организация, съгласно които все още 40 % са българските плодове и зеленчуци и 60 на 100 – вносните. Мисля, че това е доста притеснително. Нормалната цел, която би трябвало да си сложим следващата година това съответствие да е 50 на 50, съобщи министърът. По думите му интензивно се работи по измененията в Плана. С една част от тях би трябвало да сме подготвени още към средата на септември, друга част – до края на декември, само че има такива, които изискват координиране и би трябвало до края на септември да сме изцяло подготвени с всичко, тъй като утвърждението от Европейска комисия изисква три месеца, изясни времевата рамка министърът.

В отговор на въпрос дали България би последвала образеца на Швейцария, която в дейния сезон вкарва мораториум за вноса на плодове и зеленчуци, за които има произвеждане в страната, и да вкара сходно ограничаване във връзка с вноса от страните отвън Европейски Съюз министърът уточни, че това евентуално може да стане. Това е предмет на по-сериозни разбори, свързани с търговски взаимоотношения, както и с това дали България е в положение на 100 % да задоволи потреблението си с влизащите в този момент 60 % плодове и зеленчуци, добави министърът и изрази мнение, че страна в този момент не е подготвена за това.

Инфо: Българска телеграфна агенция

 

Източник: glasove.com

СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


Промоции

КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР