Шейпли пише на Хъбъл следното: Не знам дали съжалявам или

...
Шейпли пише на Хъбъл следното: Не знам дали съжалявам или
Коментари Харесай

30 декември 1924 г. – Хъбъл показва, че не сме сами във Вселената

Шейпли написа на Хъбъл следното: " Не знам дали скърбя или съм удовлетворен за тази развръзка на казуса с мъглявините. Може би и двете. "

Въпреки успеха си над своя професионален противник, Хъбъл не се оказва 100 % прав. До гибелта си той упорства, че следените от него обекти отвън Млечния път са мъглявини, а не галактики, както твърди Шейпли.

Една година по-късно Хъбъл сформира и необятно употребяваната система за класификацията на галактиките, базирайки са на формите, които те образуват. Той подрежда другите видове галактики в системата, която през днешния ден познаваме като Камертонна диаграма на Хъбъл.

Днес с помощта на галактическия телескоп, носещ името на този остроумен и бележит астроном, ние съумяваме да надникнем доста по-далече от това, което той в миналото си е представял. За деветнадесет години от стартирането на Хъбъл (история на телескопа) през 1990 година са направени над 900 хиляди наблюдения, снимани са повече от 570 хиляди фотоси на повече от 30 хиляди небесни обекта.

Също по този начин телескопът оказа помощ на учените да дефинират приблизителната възраст на Вселената (13,7 милиарда години), да открият, че в центъра на множеството галактики има черни дупки, да следят образуването на планети и да открият, че Вселената се разраства все по-бързо.
Източник: petel.bg

СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


Промоции

КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР