Шампионът Балкан Ботевград победи драматично лидера в класирането Левски Лукойл

...

Балкан победи Левски Лукойл с тройка в края

Шампионът Балкан Ботевград победи трагично водача в класирането Левски Лукойл със 76:73 (30:17, 20:23, 7:19, 19:14) в дерби-срещата от седмия кръг на Националната баскетболна лига за мъже.

Възпитаниците на Йовица Арсич пропиляха задатък от 20 точки, само че въпреки всичко стигнаха до триумфа с късен панер на Джордън Калахан, с което нанесоха първа загуба за сезона на столичани.

Ботевградчани започнаха мощно и в средата на първата четвърт водеха с 16:5, след което продължиха да построяват преднината си, която доближи до 48:28 три минути преди почивката.

Последваха мощни минути за Левски Лукойл, който със серия от 24:2 съумя да обърне до 52:50 в третата част, а в следствие даже дръпна с 59:54.

В последната част играта продължи с няколко смени на водачеството. Крис Минков наниза тройка за 73:70 за гостите 24 секунди преди края, само че с 3 наказателни удара 12.3 секунди преди сирената капитанът Асен Великов изравни. В идната офанзива Калахан вкара тройка от огромно разстояние секунда преди края, а в следствие Венцислав Петков пропусна от ъгъла на полето и Балкан завоюва.

Крис Минков беше водач за първенците с 15 точки, 5 битки и 4 асистенции, а Дейшон Райт и Марко Радонич прибавиха по 12 точки.

За Левски най-резултатен беше Петков с 21 точки. Куон Чийтъм приключи с 16 точки, а Великов способства с 14 точки, 8 асистенции и 5 битки.

"Феновете могат да бъдат удовлетворени, тъй като стана доста забавен мач. Състезателите и от двата тима, колкото и неточности да направиха, оставиха сърцето си на игрището. Имахме добра преднина, само че загубихме централизация в третата част. Със сигурност би трябвало да понижим грешките ", разяснява Арсич.

Наставникът на "сините " Константин Папазов похвали тима си, макар загубата.

"Момчетата оставиха сърцата си. Балкан имаше спортния късмет, само че ние се борихме до последно и считам, че няма от какво да се срамим. На почивката споделих на играчите ми, че би трябвало да играят за имената си. Успяхме от 28:48 да стигнем до 59:54 в наша изгода. В последната част получихме много тройки. Направихме някои неточности в края, можеше и да спечелим, само че по този начин е трябвало да стане ", сподели Папазов.

В другия дуел от челото на класирането Берое завоюва против гостуващия Рилски състезател (Самоков) с 90:86 (22:27, 24:21, 29:20, 15:18) и остана на второ място с 13 точки, колкото имат водачът Левски и третият Балкан.

Остин Прайс наниза 22 точки за домакините, а за гостите с 18 точки се отличи Брендън Браун.

Димитър Маринчешки записа "дабъл-дабъл " с 16 точки и 10 битки и оказа помощ на Спартак (Плевен) да надделее над гостуващия Черноморец (Бургас) с 96:91 (20:16, 24:22, 26:24, 26:29).

Джамаал Кинг направи мощен мач за бургазлии с 29 точки, 8 асистенции и 7 битки.

Ямбол остана на дъното след проваляне от гостуващия А1 Академик (София) с 83:84 (23:19, 21:28, 20:14, 19:23).

Капитанът Николай Грозев беше най-хубав за спечелилите с 18 точки и 8 битки.

Александър Матушев вкара 22 точки, а Петър Вукович приключи с 19 точки и 12 битки, само че това не беше задоволително за домакините.