Съюзниците на Украйна са все по-загрижени за намаляващите доставки на

...
Съюзниците на Украйна са все по-загрижени за намаляващите доставки на
Коментари Харесай

Time: Какво означава недостигът на боеприпаси за Украйна

Съюзниците на Украйна са все по-загрижени за намаляващите доставки на муниции и дефицита на продукция, защото боевете против Русия в Бахмут се ускоряват. Поради тази причина ръководената от Съединени американски щати контактна група за защита на Украйна – която включва към 50 страни – провежда виртуална среща в сряда, с цел да разиска по какъв начин да се подсигурява, че украинската войска получава задоволително от нужните ѝ муниции, написа в своя разбор в Time Саня Мансур.

Западните публични лица бият паника от месеци. През февруари генералният секретар на НАТО Йенс Столтенберг съобщи: „ Сегашният
ритъм на разноските на Украйна за муниции
е неведнъж по-висок от настоящия ни ритъм на произвеждане. Това слага напрегнат нашата отбранителна индустрия “.

До момента Съединени американски щати са доставили на Украйна повече от 1 милион 155-милиметрови снаряди – общоприетия артилерийски снаряд на НАТО. Армията на Съединени американски щати възнамерява да усили настоящия ритъм на произвеждане от към 14 000 155-милиметрови гаубични снаряди на месец до 20 000 до тази пролет и до 90 000 до 2025 година От своя страна страните от Европейски Съюз са дали на Украйна общо към 350 000 155-милиметрови снаряда.

Но тези доставки са осъществени на цената на личните доставки на муниции както от Съединени американски щати, по този начин и от Европа. „ Те би трябвало да преценяват какъв брой са подготвени да пожертват от личните си ресурси и отбранителна дарба, с цел да оказват помощ на Украйна “, споделя Тревор Тейлър, почетен професор в университета Кранфийлд във Англия, който управлява изследователска стратегия за защита и промишленост в мозъчния концерн Royal United Services Institute.

Въпреки тези опасения западните публични лица приканват за по-големи доставки.

„ Най-важният и
наложителен въпрос през днешния ден за украинската войска е да има непрестанен поток
от муниции “, съобщи предишния месец ръководителят на външната политика на Европейски Съюз Жозеп Борел. „ Ако се провалим в това отношение, действително резултатът от войната е заплашен. “

Борел съобщи, че съветските сили изстрелват към 50 000 артилерийски снаряда всеки ден, спрямо към 6000-7000 от Украйна – и че разликата би трябвало да бъде преодоляна.

Естония, която има обща граница с Русия, упорства Европейски Съюз и съдружниците от НАТО да обезпечат 1 милион артилерийски снаряда.

Изглежда, че Европейски Съюз се доближава към договорка на стойност 2 милиарда евро (2,12 милиарда долара) за възобновяване на доставките на муниции за Украйна, а също и за попълване на запасите на страните. Половината от тях ще бъдат предопределени за отчасти възобновяване на разноските на страните, които към този момент са в положение
да дарят муниции от своите ресурси.
Другата половина ще бъде предопределена за взаимно закупуване на нови муниции от страните, които купуват в огромен мащаб, което ще разреши по-евтини общи разноски.

Експертите обаче споделят, че заплахата за Украйна не е в това, че ще свършат боеприпасите, а в това, че запасите им ще бъдат понижени до степен, която ще ограничи метода им на бойното поле. „ Армиите не изчерпват боеприпасите си, те самите понижават, а с намаляването им армиите би трябвало да стрелят по по-приоритетни цели и да не стрелят по по-нископриоритетни цели “, споделя Марк Ф. Канчиан, пенсиониран полковник от запаса на морската пехота и старши консултант в Центъра за стратегически и интернационалните проучвания.

Силните офанзиви постоянно изискват големи ресурси от муниции. „ През Първата международна война армиите прекарват месеци в депозиране на муниции към избран регион. Обикновено построяват железопътни линии, с цел да стартират да вкарват артилерия “, споделя Иън Уилямс, заместник-директор на плана за противоракетна защита на CSIS.

Експертите обаче прибавят, че Украйна въпреки всичко би трябвало да е в положение да се пази дейно. „ Да задържиш територия е по-лесно, в сравнение с да я спечелиш “, споделя Тейлър.

В момента Украйна удържа съветския прогрес в източния град Бахмут, който се е засилил от януари насам. Макар че Украйна е изгонила съветските сили от Херсон, тя към момента е
изправена пред натоварен обстрел
от танкове и артилерия там. Удари не престават и по Харков.

„ Най-голямото затруднение сега е производството “, споделя Уилямс от CSIS. Обикновено отбранителната промишленост не е в положение да усили производството си толкоз бързо; тя постоянно работи, с цел да отговори на условията на държавните управления на страните си. Столтенберг от означи, че някои поръчки, направени през днешния ден, могат да лишават две години и половина, с цел да дойдат.

В Съединени американски щати, да вземем за пример, „ частните компании няма да създават неща, в случай че някой няма да ги купи, а военните бюджети са напрегнат – без значение какъв брой огромни са те; постоянно има конкуриращи се ползи “, споделя Уилямс. Много страни биха избрали да влагат в по-леки типове сили,
безпилотни летателни апарати,
способи за разузнаване и наблюдаване или ракети, изяснява той. „ Ние нямаме отбранителна промишленост в руски жанр, при която просто продължаваме да произвеждаме снаряди, без значение дали имаме потребност от тях или не. “

Въпреки че танковете, ракетите и бойните машини са от основно значение за Украйна, с цел да устои на съветските офанзиви, главните муниции са също толкоз значими, в случай че не и повече, означават специалистите. „ Това значително е война с много статична фронтова линия “, споделя Уилямс. „ При този тип бойни дейности нормално това води до доста натоварен вакуум на муниции. “

За още забавни вести, изявленията, разбори и мнения харесайте!
Източник: debati.bg

СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


Промоции

КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР