Със свое решение правителството прие Националния план за въвеждане на

...
Със свое решение правителството прие Националния план за въвеждане на
Коментари Харесай

Плащаме с левчета месец след влизане на еврото

Със свое решение държавното управление одобри Националния проект за въвеждане на еврото в Република България, оповестиха от пресслужбата на Министерския съвет. Националният проект за въвеждане на еврото в България е документът, въз основа на който ще се осъществя оперативната работа за подмяна на лв. с еврото.

Планът е създаден от Координационния съвет за подготовка на Република България за участие в Еврозоната, който е със съпредседатели министърът на финансите и шефът на Българската национална банка.

Подготовката за присъединението на България към еврозоната е при целева дата 1 януари 2024 година

Въвеждането на еврото е планувано без временен интервал, като датата на приемане на еврото ще съответствува с въвеждането му като публична разплащателна единица. България взе участие във Валутния механизъм II с режима си на паричен съвет (валутен борд) и закрепен централен курс от 1.95583 лв. за 1 евро, който курс ще бъде непокътнат и при влизането на страната ни в еврозоната, т.е. превалутирането ще се прави посредством използването на неотменимо закрепения централен валутен курс от 1.95583 лв. за 1 евро. След въвеждане на еврото в границите на месец левът и еврото ще бъдат по едно и също време законно платежно средство.

В Националния проект за въвеждане на еврото в България са разказани правилата, институционалната и правно-нормативната рамка за приемане на еврото, както и главните действия за сполучливото въвеждане на еврото от 1 януари 2024 година Документът преглежда всички значими оперативни действия и ограничения, които участниците в подготовката за въвеждането на еврото - частният, общественият бранш и жителите - следва да правят като част от процеса по въвеждането на еврото.

Дефинирани са разпоредбите за преизчисляване на цените и други стойности, обяснени са процедурите за подмяна на пари в брой и за конвертиране на левови депозити и заеми с закрепени и променливи лихвени проценти. Посочени са процедурите за доставяне и разпространяване на евробанкноти и монети, разказани са нужните законодателни промени.

Този документ включва и главните правила и стадии на осведомителната акция, ориентирана към повишение информираността на българските жители за метода на подмяна на лв. с евро, образните и защитни характерности на евробанкнотите и монетите, ограниченията за отбрана на потребителите и други значими въпроси, свързани с въвеждането на еврото.

Конкретните задания, които би трябвало да се извършат в процеса на подготовка за участие в еврозоната, със периодите и виновните за осъществяването институции ще бъдат детайлно написани след това в План за деяние към Националния проект за въвеждане на еврото в Република България.
Източник: lupa.bg

СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


Промоции

КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР