Самолетът от Тел Авив с българи от кораба Рожен, който

...
Самолетът от Тел Авив с българи от кораба Рожен, който
Коментари Харесай

Неуспех: Българите от „Рожен” се върнаха в Израел

Самолетът от Тел Авив с българи от кораба " Рожен ", който трябваше да кацне в София в 19:55 ч., се е върнал назад в израелската столица. Вместо в 17:15 ч., той излетя в 18:58 ч. и се очакваше в София в 21:16 ч. 

Самолетът обаче е кацнал назад в Тел Авив преди минути, потвърдиха за от Главна дирекция " Гражданска въздухоплавателна администрация ". Оттам разясниха още, че не е пуснат нов полетен проект.

Гр. Ашдод и пристанището му се намират на брега на Средиземно море тъкмо сред Ивицата Газа и Тел Авив. От повече от седмица там е и корабът " Рожен " с 19 българи на борда. До връщането на четирима от тях се стигна, откакто самите те са поискали това. На тяхно място отидоха други български моряци.

" Смяната към този момент е кацнала в Тел Авив, спокойна е ситуацията и се планува полет, който е очакван да излети в 17:15 ч. ", заяви по-рано българският външен министър Мария Габриел. 

Собствениците на кораба - " Параходство Български морски флот ” обясниха, че ситуацията към " Рожен ” е естествена.

" Просто използваха случая да бъдат малко по-рано заменени от приключването на контрактите им, това е едната ми от хипотезите. Офицерът по сигурността на пристанището се е качил на борда на кораба, с цел да изиска капитана и старши помощника да разяснят, че няма безусловно никакъв риск, че пристанището работи при естествени условия ", съобщи Александър Калчев, шеф на сдружението.

Според договорите на моряците, има опция да изискат евакуиране, в случай че са в регион с военни дейности. " Процедурата е в случай че има искащ да отиде при капитана, да се съобщи, той за изпрати до отдел " Кадри " и да му организираме промяната ", добави Калчев. 

В началото на войната сред Русия и Украйна корабът „ Рожен ” беше и в региона на бойните дейности на пристанище " Черноморск ". Там беше и различен български транспортен съд - " Царевна ". Съпругът на Валентина Янева е бил на борда му, а днешната обстановка връща спомените ѝ.

" Като се спомня какво се случи с екипажите, когато бяха в Украйна - това беше нещо грубо. Съчувствам на семействата и се моля поне да няма от предния екипаж, когато се завърна кораба качих се и имаше голяма дупка пред кабината на мъжа ми ", спомня си Янева. 

Рядкост е един и същи транспортен съд да попадне в такава обстановка за толкоз малко време. " Просто съвпадане, по този начин се е случило ", сподели кап. Димитър Димитров, президент на Европейската конфедерация на асоциациите на морските капитани. 

Капитан Димитър Димитров се оказва в регион на военни дейности през 1994 година, когато е бил на борда като помощник-капитан. Без да знае попада наоколо до крайбрежията на Словения сега на отделянето ѝ от някогашна Югославия.

" Съвсем обикновено е човек да се тормози. Психиката на моряците е те да се тормозят малко повече от хората, които са на брега ", добави кап. Димитров.
Източник: vesti.bg

СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


Промоции

КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР