Само десет реки в света носят 90% от всичкия пластмасов

...
Само десет реки в света носят 90% от всичкия пластмасов
Коментари Харесай

10-те реки, замърсяващи най-много Световния океан

Само 10 реки в света носят 90% от всичкия пластмасов отпадък, който замърсява Световния океан, твърди едно скорошно изследване на Центъа за проучвания на околната среда в Лайпциг.

Това са най-големите реки с най-многобройно население, живеещо край крайбрежията им.
 Снимка 406808
Източник:

Янцзъ, Китай

Янцзъ е най-дългата и най-дълбока река в Евразия, третата по-големина в света по прииждане и дължина.

Тече през територията на Китай, има дължина към 6300 км, площта на водосборния й басейн е 1 808 500 км².

Басейнът на река Яндзъ покрива към една пета от територията на Китай, като към една трета от всички поданици на страната живеят там.

Делтата на река Янцзъ, където се намират град Шанхай и провинциите Дзянсу и Дзъдзян, е най-развитият регион в страната.

Според изследването тази река транспортира 1,5 милиона тона пластмаса годишно.

Хайхе, Китай

Хайхе е река в Източен Китай, формирана от обединение на реките Байхе, Вейхе, Цзыяхе и Дацинхе. От устието на река Вейхе до вливането в Бохайский залив на Жълто море има дължина 102 км, а от извора й -1090 км.

В басейна на Хайхе живее към 11% от популацията на Китай, там е ситуирана 10% от обработвамета зема на страната, по тази причина з астопански потребности се употребява до 70% от речния оток.

В сегашния миг Хайхе се счита за втората най-замърсена река в Китай.

В последните години поради растежа на градовете и индустрията в региона на реката нейният размер мощно се е понижил. Множество малкиш и част от по-големете притоци на практика са пресъхнали, което ускорява замърсеността на реката в долното течение.
 Снимка 406806
Източник:

Жълтата река, Китай

Хуанхъ или Жълтата река в Китай, една от най-големите реки в Азия. Преведено от китайски език, името е обвързвано с обилие от утайки, което придава на водите й жълтеникав нюанс.

Размивайки методично Лесовото плато и Шаньсийските планини, Хуанхъ годишно влачи 1,3 милиарда тона наноси, заемайки по този метод първо място измежду реките в света.

Интензивното отсрочване на наносите в долното течение покачват руслото на реката, което е ситуирано на височина 3-10 метра над близките равнини.

С цел отбрана от наводненията Хуанхъ и нейните по-големи притоци са оградени от огромни система от насипи с дължина към 5 000 километра.
 Снимка 342075
Източник:

Меконг, разнообразни страни

Меконг е река, която тече в Китай, Мианмар, Лаос, Тайланд, Камбоджа и Виетнам (частично образува границата на Лаос с Мианмар и Тайланд), е най-голямата на полуостров Индокитай. Дължината й е към 4500 км, площта на басейна е 810 хиляди кв. километра.

Реките и езерата на басейна на река Меконг са богати на риба (предимно от семейство шарани), непокътнати са доста водолюбиви птици, речни делфини и крокодили, най-вече в Камбоджа.
 Снимка 406809
Източник:

Чжуцзян, Китай

Чжуцзян - Бисерна река, е третата най-дълга река в Китай след Янцзъ и Жълтата река с дължина към 2200 километра. По пълноводност се подрежда на творо мяста след Янцзъ.

При вливането си в Южно-китайско море образува необятна делта на юг от град Гуанчжоу, на покрай крайбрежия се намират международно известните стопански зони Макао и Хонконг.

Инд, Китай, Индия, Пакистан

Инд е огромна река в Южна Азия, извираща от Китай в Хималаите и тече основно през територията на Северозападна Индия и Пакистан. Дължината на Инд е 3180 км, а площта на водосборния й басейн е 980 000 км².

В реката има мощен поток на солена морска вода, който се се издига до 75 км нагоре по течението.

Липсата на прясна вода и морския приток са довели до заличаване на огромни площи земеделска земя, редица селища наоколо до крайбрежието престанаха да съществуват, няколкостотин хиляди души са били принудени да трансформират местоживеенето си.

Силната вълнова сила, присъща на водите в делтата Инд, дружно с прекратяването на потока от наноси, деформира и трансформира в пустиня бреговата линия.
 Снимка 406810
Източник:

Ганг, Индия и Бангладеш

Ганг е една от най-пълноводните и дългите (2700 км) реки в Южна Азия. Площта на водосборния й басейн е 1 060 000 km².

Реката се употребява интензивно за напояване. Басейнът на Ганг е един от най-гъсто обитаемоте региони на Земята.

Ганг е основният воден път на Бенгалия и северо-източните щати на Индия, постоянно реката е считана за знак на цялата страна.
 Снимка 406813
Източник:

Амур, Русия и Китай

Амур е река в Далечния изток на Източна Азия. Тече през територията на Русия и по границата на Русия и Китай. Дължината е 2824 километра.

Според площта на басейна (1855 хиляди км²) Амур се подрежда на четвърто място измежду реките на Русия (след Енисей, Об и Лена) и десето измежду реките в света.

В реката се регистрират слини превишения на нормите за фенол, нитрати и микробиологични индикатори.
 Снимка 403095
Източник:

Нил, Източна Африка, разнообразни страни

Нил е река в Африка, с водна система, считана за най-дългата на Земята - над 6 хиляди километра. Площта на водосборния басейн на река Нил е е 3,49 милиона квадратни километра.

От древността речната вода се употребява за напояване,а в по-ново време и за произвеждане на електрическа енергия.

Почти цялото население Египет живее в делтата и долината на Нил, къзде се базира и съвсем цялата стопанска система на страната.

Най-големите градове на брега на Нил са Кайро, Хартум, Асуан, Александрия.
 Снимка 406812
Източник:

Нигер, Западна Африка

Нигер е най-важната река в Западна Африка. Дължината й е 4180 км, площта на басейна е 2 117 700 км², реката е третата по тези параметри в Африка след Нил и Конго.

Най-плодородната земя се намира във вътрешната делта и делтата при устието на реката. Водите на Нигер носят 67 милиона тона кал годишно.

Навигацията по реката е развита единствено в някои региони, изключително от град Ниамей, до вливането в Атлантическия океан.

В реката живее огромно колиечство риба, заради което риболовът е мощно развъртян измежду локалното население.
Източник: money.bg

СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


Промоции

КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР