Само ден след като зае министър-председателския пост на Република Северна

...
Само ден след като зае министър-председателския пост на Република Северна
Коментари Харесай

Следете на живо в Dir.bg: Българската делегация вече е в Северна Македония

Само ден откакто зае министър-председателския пост на Република Северна Македония Димитър Ковачевски одобри в Скопие за среща българския министър председател Кирил Петков.

В рамките на визитата Петков ще беседва още с президента Стево Пендаровски и с ръководителя на Народното събрание Талат Джафери.

Предвидени са също срещи с ръководителя на Демократичен съюз за интеграция Али Ахмети и с Християн Мицкоски, ръководител на ВМРО-ДПМНЕ. Кирил Петков ще беседва и с представители на българската общественост в Република Северна Македония.

Заедно с Кирил Петков, в делегацията от София вземат участие зам.-председателят на Народно събрание Кристиан Вигенин, външният министър Теодора Генчовска и транспортният министър Николай Събев.

Dir.bg следи онлайн визитата. От мястото на събитието предава специфичният ни делегат Елза Тодорова.

Очаквайте вести в действително време от Dnes.Dir.bg и Dir Podcast!

 Снимки: Правителствената пресслужба


До 60 дни ще има работеща линия София-Скопие, работни групи стартират да се срещат всяка седмица

Българският министър председател Кирил Петков и македонският му сътрудник Димитър Ковачевски дадоха брифинг пред публицистите в Скопие по отношение на срещата им на четири очи във връзка Евроинтеграцията на западната ни съседка и Договора за добросъседство. На взаимната конференция двамата обрисуваха опцията фокусът на връзките да бъде трансфериран от проблемите към добросъседството и действителните дейности.

" Мога да ви уверя, че съм огромен оптимист за взаимните ни деяние и ще виждате резултати на седмична база ", съобщи Петков и добави, че линията София-Скопие ще бъде действителност, а добросъседството ще се мери в действителни стъпки.

" Днес имахме доста добър и другарски диалог. Искам да поздравя и министрите на превоза от двете държавни управления. Очертахме точния календар. Фокусираме се върху всички общи благоприятни условия за обогатяване на нашите връзки. Самолетната линия София-Скопие ще бъде действителност. До 30 дни ще имаме точните специфики, а до 60 дни тази линия ще бъде работеща ", уточни българският министър председател. По думите му оттук насетне всяка седмица ще има среща с по една от групите, с цел да може фокусът на връзките да се трансферира от проблемите към добросъседството.

Петков удостовери, че държавните управления на двете страни ще проведат общо съвещание на 25 януари т.г., което ще бъде част от процеса на задълбочаване на връзките.

На среща в Скопие министрите на външните работи на България и на Република Северна Македония Теодора Генчовска и Буяр Османи приветстваха възобновения разговор сред двете държавни управления, както и значимостта от продължение на интензивната връзка на високо ниво, като показаха увереност, че новата динамичност в контактите ще надвиши нужното надграждане на двустранните връзки.

Разговорите са били фокусирани върху идното взаимно съвещание на държавните управления, което ще се организира в София на 25 януари, както и въвеждането на нова динамичност в съдействието посредством използване на концепцията за основаване на работни групи в съответни области за евентуален прогрес. По този метод двете страни ще дадат явен сигнал, че има мощна воля за търсене на взаимно съгласие в духа на добросъседството и европейските полезности.

Министър-председателят Кирил Петков дойде в Скопие

На летището българският министър председател бе посрещнат от министъра на външните работи на Република Северна Македония Буяр Османи.

Едно от първите обществено декларирани планове на Петков като министър-председател бе точно да беседва с новия министър председател на югозападната ни съседка незабавно след встъпването му в служба. Затова и визитата на Петков през днешния ден стартира със среща на четири очи с министър-председателят на Северна Македония Димитър Ковачевски.

Българската делегация бе посрещната от Ковачевски пред постройката на държавното управление в Скопие с държавни и военни почести. Македонският министър председател бе съпроводен от Горан Мисовски - подпредседател на Народното събрание, Боян Маричич - вицепремиер по европейските въпроси, Буяр Османи - министър на външните работи и Благой Бочварски - министър на превоза.

 Снимка: Правителствената пресслужба

Според дневния ред на визитата министър председателите Димитър Ковачевски и Кирил Петков влязоха в среща на четири очи, след която двама ще създадат общо изказване пред медиите.

 Снимка: Правителствената пресслужба

Паралелно с това заместник-председателят на Народното събрание Кристиян Вигенин се среща с вицепремиера по европейските въпроси на Северна Македония Боян Маричич и с посланика и началник на европейската делегация в Скопие Дейвид Гир.

Външният ни министър Теодора Генчовска, както и транспортният ни министър Николай Събев беседват с сътрудниците си Буяр Османи и Благой Бачворски.

Следва пленарно съвещание на двете публични делегации и конференция, на която да научим има ли прогрес по тематиките, които двамата премиера оповестиха като предпочитани.

 Снимка: Елза Тодорова, Dir.bg

Очакванията са историческите въпроси да останат на назад във времето, а да се даде приоритет на тематики като стопанска система и инфрастуктура, обучение и нововъведения, както и несъмнено, поддръжката за пътя на евроинтеграцията на Скопие.

Пред медиите по време на полета министър председателят сподели, че чака да се построи прецизна стратегия на работните групи за идващите шест месеца и съответни стъпки, по които да вървят. Той изрази вяра за ежеседмични срещи, на които да се регистрират съответни резултати. Любопитно е да се означи, че министър председателят избра да не показва отдалеченост по време на полета, като се отдели делегацията му от представителите на медиите и завесата в самолета не бе спусната.

Следобед Петков ще се срещне с президента на Северна Македония Стево Пендаровски, с председстеля на македонския паралмент Талант Джафери. В програмата на премиера не участва среща с представители на българската общественост, както бе оповестено през вчерашния ден от Министерски съвет.

 Снимка: Елза Тодорова, Dir.bg

Знаковите българо-македонски срещи

В очакване на резултати от визитата на Кирил Петков в Скопие информация на Дирекция " Справочна информация " на Българска телеграфна агенция напомня предходните знакови българо-македонски срещи. Началото дава Любен Беров - единствено няколко месеца, откакто на 15 януари 1992 година България става първата страна, която признава независимостта на тогавашната Република Македония.

На 6 и 7 юни 1992 година Любен Беров реализира аудиенция по покана на министър-председателя на Македония Бранко Цървенковски. Целта е сключване на Спогодба за икономическо съдействие сред двете страни, с която се цели активизиране на крайграничната търговия и стокообмена сред двете страни.

На 7 юни 1993 година министър председателите на България и Македония Любен Беров и Бранко Цървенковски подписват Спогодба за комерсиално и икономическо съдействие, посредством която комерсиалните връзки сред двете страни се ориентират към свободен продан на артикули и капитали. При диалозите сред двамата са разисквани инфраструктурата сред страните, както и проблеми на превоза и известията, в това число построяването на жп линия, свързваща България и Македония.

На 27 и 28 февруари 1997 година на работно посещаване в Скопие по покана на министър-председателя на Македония Бранко Цървенковски е министър-председателят на България Стефан Софиянски. Двамата министър председатели разискват съответни въпроси за активизирането на двустранното икономическо съдействие, подготовката и подписването на контракта за либерализация на търговията сред България и Македония. Договарят се специалисти от двете страни да имат работна среща.

На 8 и 9 март 2001 година на публично посещаване в Македония е министър-председателят Иван Костов по покана на премиера на Македония Любчо Георгиевски. Два месеца по-късно - на 25 май, министър председателят Иван Костов още веднъж е на малко посещаване в Скопие, където се среща с министър-председателя Любчо Георгиевски.

На 18-20 април 2003 година на публично посещаване в Македония е и министър председателят Симеон Сакскобургготски. Тогава е подписана Спогодба за основаване на културно-информационни центрове в София и Скопие.

На 3 юни 2006 година работно посещаване в Македония прави министър-председателят Сергей Станишев. Той идва в Деве хълм в Македония, където е посрещнат от македонския си сътрудник Владо Бучковски. Двамата вършат първа копка на плана за създаване на 400-киловолтова електроенергийна междусистемна връзка сред Червена могила в България и Щип в Македония. По-късно, в границите на формалното посещаване, министрите на вътрешните работи на България и на Македония Румен Петков и Любомир Михайловски подписват Споразумение за гранично полицейско съдействие сред двете страни.

Министър-председателят Сергей Станишев е на публична аудиенция в Скопие и на 14 и 15 декември 2008 година На 15 декември 2008 година двамата министър председатели откриват междусистемния електропровод Червена могила, България - Дуброво, Македония, първата директна 400-киловолтова връзка сред енергийните системи на двете страни. Съоръжението е част от мултимодалния паневропейски кулоар номер 8, предпочитан за България, Македония, Албания и Италия.

На 28 юли 2013 година в Кюстендил министър-председателят на България Пламен Орешарски организира работна среща с министър-председателя на Македония Никола Груевски по самодейност на Република Македония. След срещите Пламен Орешарски декларира, че България поддържа участието на Република Македония в НАТО и в Европейския съюз, и че България държи на подписването на контракт за добросъседство и съдействие и се надява работата по него да продължи в по-ускорени темпове.

По време на формалното посещаване на министър-председателя на Македония Зоран Заев на 20 юни 2017 година по покана на министър-председателя на България Бойко Борисов, двете страни се договарят България и Македония да откриват механизъм за съдействие на експертно ниво по въпросите, свързани с подготовката на македонската страна за приемане в Европейския съюз и произлизащите от това действия по обмисляне, ръководство и надзор на вложенията с европейско финансиране. На срещата сред заместител министър-председателя по правосъдната промяна и министър на външните работи Екатерина Захариева и министъра на външните работи на Република Македония Никола Димитров са разисквани съответните стъпки пред завършването на Договора за добросъседство сред двете прилежащи страни.

Официално посещаване в Македония министър-председателят Бойко Борисов прави на 1 и 2 август 2017 година, в Скопие. Там дружно с македонския му сътрудник Зоран Заев, подписват Договор за другарство, добросъседство и съдействие сред Република България и Република Македония.

Министрите от делегациите подписват също Меморандум за съгласие и съдействие в региона на природния газ и Меморандум за съгласие за развиването на железопътните връзки сред София и Скопие. Документът ще послужи като основа за бъдещата взаимна работа по построяването на железопътната връзка сред столиците на двете страни. Българската страна поема ангажимент до 2027 година да построи жп линията София - Перник - Радомир - македонска граница. Македония, от своя страна, се ангажира да построи жп сектора Крива паланка - Деве хълм - българска граница до края на 2025 година

На 2 август 2017 година на честванията на националния празник на Македония в Скопие участва и българска държавна делегация. По-късно Бойко Борисов и Зоран Заев се покланят дружно на гроба на Гоце Делчев в църквата " Свети Спас " в Скопие.

На 23 ноември 2017 година в Струмица министър-председателя Бойко Борисов взе участие в първото си взаимно съвещание на държавните управления на България и Република Македония след подписването на Договора за другарство, добросъседство и съдействие на 1 август 2017 година

В наличието на Бойко Борисов и Зоран Заев министрите от двете делегации подписват Меморандум за съгласие за понижаване на интернационалните цени за роуминг и телекомуникационни услуги, Платформа за активизиране на съдействието сред Министерство на външните работи на България и Министерство на външните работи на Република Македония, Протокол за съдействие сред Министерството на туризма на Република България и Министерството на стопанската система на Република Македония, Протокол за съдействие сред двете министерства за осъществяване на образование в България на македонски монтьор водачи на танк. Подписано е съглашение сред " Електроенергиен систематичен оператор " ЕАД, България и МЕПСО, Македония, според което от началото на 2018 година ще започват взаимни търгове за систематизиране на преносни потенциали сред електроенергийните оператори на двете страни. Българският газопреносен оператор " Булгартрансгаз " ЕАД и Акционерното сдружение за осъществяване на енергийни действия Македонски енергийни запаси " МЕР АД Скопие " подписват съглашение за осъществяване на предпроектно изследване за създаване на нова газова междусистемна връзка. Подписан е и Меморандум за съдействие сред Българската организация за вложения и Инвест Македония. Подписан е Меморандум за съдействие сред българската Агенция по геодезия, картография и кадастър и Агенцията по кадастъра на недвижимите парцели на Република Македония, който планува продан на картографски и геодезически данни и кадастрални материали. Меморандумът е с десетгодишен период. Подписано е и Споразумение за съдействие в региона на отбраната при бедствия.

Споразуменията са част от осъществяването на Договора за другарство, съдействие и добросъседство, подписан на 1 август 2017 година

На 12 март 2018 година на посещаване в Скопие е министър председателят Бойко Борисов за присъединяване във възпоменателната гала във връзка 75-годишнината от депортирането на евреите от територията на днешна Република Македония. Бойко Борисов е първият български министър-председател, който взе участие в отбелязването на годишнината. В формалната българска делегация за церемонията са включени и представители на еврейската общественост.

На 2 август 2018 година в Благоевград е министър председателят на Република Македония Зоран Заев за отбелязване на 115-годишнина от Илинденско-Преображенското въстание (1903). Заедно с министър-председателя Бойко Борисов взе участие в гала пред паметника на Гоце Делчев на пл. " Македония ". Това е второто взаимно отбелязване на годишнината, след подписването на Договора за другарство, съдействие и добросъседство сред България и Република Македония (1 август 2017).

Министър-председателят Бойко Борисов е в Скопие и на 1 август 2019 година за отбелязване взаимно с министър-председателя на Република Северна Македония Зоран Заев на втората годишнина от подписването на Договора за другарство, добросъседство и съдействие сред двете страни (1 август 2017) и честване на събития и персони от общата ни история - Илинденско-Преображенското въстание и Гоце Делчев. Бойко Борисов се среща със Зоран Заев и с президента Стево Пендаровски. По-късно в Дойран Бойко Борисов и Зоран Заев откриват възобновения монумент на полк.Константин Каварналиев.
Източник: dir.bg

СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


Промоции

КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР