са работили в специфична посока - Западните Балкани да нямат

...
са работили в специфична посока - Западните Балкани да нямат
Коментари Харесай

Руските шпиони работили срещу отношенията ни със Северна Македония

са работили в характерна посока - Западните Балкани да нямат европейско бъдеще и връзките сред България и Северна Македония да не бъдат положителни, уточни министър председателят Кирил Петков в изявление за бТВ.

Той сподели, че е удовлетворен, че ДАНС се е справила сама с казуса и че тези двама души няма да работят по този въпрос повече.

”Така че от тази позиция за мен е доста значимо да се знае, че очевидно имаме съветска интервенция в България характерно за Западните Балкани и Северна Македония”, сподели Петков.

В петък прокуратурата и ДАНС оповестиха, че общо трима българи са обвинени, че са взели участие в шпионска група в интерес на Русия. Двама от тях са чиновници на ДАНС, третият – на министерство, което не е Министерство на вътрешните работи. Засега не се оповестява къде е работил.

На този декор и македонският министър председател Димитър Ковачевски разяснява, че трети страни работят против подобряването на връзките сред София и Скопие.

" Има човеци и маргинализирани групи, има даже политически партии в страната, които се финансират от трети страни, които не желаят да видят Северна Македония в Европейски Съюз и работят против вероятно съглашение сред България и Северна Македония ", сподели Димитър Ковачевски в изявление за предаването " 360 степени ".

По думите му оптимизмът, изразен от българския министър председател Кирил Петков, се основава на напредъка в работата на работните групи и постигнатите резултати - функционираща самолетна линия, стипендии за македонски студенти, които ще учат в България, срещи на кметове от двете страни на границата за трансграничното съдействие.

" Водят се и политически диалози, само че към момента нямаме заключителен документ, когато стигнем до него, ще го споделим с всички политически и публични субекти ", сподели Ковачевски в отговор на въпрос за какво държи опозицията настрана от този развой.

Той посочи, че от ВМРО-ДПМНЕ са били поканени да се включат в работните групи, а в парламентарната комисия по външна политика депутатите са били осведомени с договарянията, които се водят.

“Всеки контракт, който ще бъде реализиран, ще бъде подложен на критика от опозицията ", добави Ковачевски, представен от Българска телеграфна агенция.

Той разяснява и опцията българите да бъдат вписани в преамбюла на Конституцията, уточнявайки, че конституционният ред в Република Северна Македония разрешава групово практикуване на самостоятелните права, а всяка страна по пътя си към участие в Европейски Съюз прави промени в своята Конституция, с цел да я приведе в сходство със законодателството на Европейски Съюз.

" Включването на българите в Конституцията, а тук не приказваме единствено за българите, само че и за хърватите и черногорците, обикновено ще премине през процедура на конституционни промени и това лишава повече време, и този развой би трябвало да бъде подсилен на практика от всички политически партии, тъй като гласуването е с болшинство от 2/3 от депутатите “, сподели Ковачевски.

Той дефинира като " детайлности, които може да се разискват ", въпроса дали това да стане преди началото на договарянията.
Източник: mediapool.bg

СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


Промоции

КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР