С промените в Изборния кодекс изчезват всички контролни механизми, с

...
С промените в Изборния кодекс изчезват всички контролни механизми, с
Коментари Харесай

Денков: Промените са насочени към премахване на контролните функции на машинното гласуване

С измененията в Изборния кодекс изчезват всички контролни механизми, с които да се ревизира какво се е случило по време на изборите.

Това съобщи пред БНР учен Николай Денков, който е народен представител от „ Продължаваме промяната “ и някогашен министър на образованието.

„ Флашката е електронна памет, показваща какво се е случило от отварянето до затварянето на секцията. С изгубването ѝ не може да се удостоверят неправилните дейности. Със възбраната да се запише видеонаблюдението се оказва, че ние нямаме опция да потвърдим, в случай че е имало някакви непозволени дейности. Още една опция да се управлява вота е условието да се подпечатват бюлетините, които идват от машините. Всеки, който го прави, ще вижда по какъв начин е дал своя вот индивида. Промените не са това, което беше обявено, счита той ", счита някогашният министър.

„ Те са ориентирани към унищожаване на контролните функционалности и основаване на още по-големи благоприятни условия за надзор на вота “, безапелационен бе акад. Денков.

„ Сега те се трансформират в принтери, които даже нямат памет за случилото се в изборния ден. Гласуването на тези измененията няма нищо общо с демократичните практики “, добави депутатът от " Продължаваме промяната ".

Аргументите, които се употребяват против тези машини, са несъстоятелни, счита акад. Николай Денков.

„ Първият е, че в Европа на никое място не се гласоподава с машини, а това не е правилно. Използват се и тъкмо такива. Машините бяха закупени при държавното управление на Борисов и не би трябвало да се акцентират аргумента, че някой има надзор над тях. Партиите бяха събрани, с цел да се удостовери какъв е софтуера и че кода не е пипан. Яви се единствено една партия. Нашият апел, дружно с Демократична България, е процеса да бъде рестартиран и да стартират полемики, акцентира той.

„ Ние считаме, че не е времето да се разисква Изборният кодекс, в случай, че има доста други належащи въпроси. За нас приоритет са бюджетът и обществените разноски “.

„ Ако вторият мандат пристигна при нас, ще създадем всичко допустимо да съставим държавно управление, само че то би трябвало да подхожда на някакви правила “, безапелационен бе някогашният министър.

Не сме се съгласили да закрием въглищните централи, съобщи още той.

Източник: eurocom.bg

СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


Промоции

КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР