С отлична тактика и много задружна игра, Лудогорец постигна важна

...

Историческа победа на "Лудогорец" над "Брага" изкачи отбора начело в Лига Европа

С отлична тактичност и доста задружна игра, " Лудогорец " реализира значима победа с 2:0 над " Брага " в Лига Европа. Разградчани станаха първия български тим, който победи като посетител в Португалия. След осем загуби и едвам едно тъждество (през далечната 1972 година - бел. ред.) най-сетне български отбор взе три точки. Козмин Моци изведе " Лудогорец " напред в 25-ата минута, а в 56-ата Раул Силва си означи автогол.

Разградчани още веднъж играха доста мощно и не престават да нямат загуба след идването на Димитър Димитров отпред на отбора. Успехът над " Брага " изкачва " Лудогорец " отпред в група С със седем точки, с една пред португалците, които досега бяха с две следващи победи.

Димитър Димитров заложи на нова скица, избирайки да играе с трима централни бранители, а нападението още веднъж водеше Джоди Лукоки, като се разчиташе на неговата скорост. Рафаел Форстер направи дебют в европейските шампионати, откакто до момента имаше единствено един мач за отбора – при триумфа над " Оборище " за Купата на България. В отбрана разградчани се отбраняваха с петима души, а в във фаза офанзива крайните бранители Натанаел и Сисиньо непрекъснато помагаха.

На пейката остана капитанът Светослав Дяков, за сметка на Яцек Горалски. Това пък значеше, че " Лудогорец " играе без нито един българин.

Началните минути бяха доста сложни за българския първенец, който несъмнено по-бавно привикна с новата си сграда. Първоначално Форстер се напасваше към дистанцията, която да съблюдава от съотборниците си, а това докара до леки съмнения в защита.

В осмата минутиа домакините от " Брага " откриха посредством Рикардо Силва, само че неговото попадение беше анулирано поради доста тънка засада. Нападателят беше със сантиметри зад отбраната на " Лудогорец ", която не беше издигната по най-хубавия метод след бърза офанзива на португалците.

Проблемите за разградчани продължиха и в 15-ата минута, когато Форстер не се намеси добре при едно центриране и беше покрай това да изненада личния си вратар Ренан, пращайки топката в корнер.

След началните мощни минути за домакините, " Лудогорец " се успокои, стартира да задържа по-често топката и разликата незабавно се усети. Разградчани минаха към обичайния си жанр и в 25-ата минута съумяха да открият резултата.

Вандерсон центрира след корнер, Моци се пласира най-добре към вратарското поле и с мощен удар с глава не остави късмет на Матеус – 0:1.

Моци в прегръдките на своите съотборници след гола си в 25-ата минута.
© Reuters

Минута и половина след попадението на Моци, " Лудогроец " беше доста покрай това да удвои задатъка си. Лукоки и Вандерсон подеха рискова контраофанзива, конгоанецът увлече отбраната на домакините, а бразилецът си отвори кулоар и стреля, само че вратарят на " Брага " се намеси.

До края на първата част рискови обстановки пред Ренан нямаше. " Лудогорец " успяваше да управлява ловко темпото, да го убива, когато би трябвало или да прави тактически нарушавания. Разградчани имаха близо 85% акуратност на подаванията си и притежаваха топката в 55% от времето, което не разреши на домакините да осъществят напън.

След почивката " Брага " стана много по-активен и търсеше изравнителен гол. Треньорът Абел Ферейра направи две промени, които освежиха играта на отбора му, само че не доведоха до търсения резултат.

В 55-ата минута " Брага " за първи път заплаши българската врата, когато Раул Силва и Хасан нападнаха центриране от корнер, само че Ренан се оправи и мазета рисковия удар с глава. Това не изплаши разградчани, които съумяха да се възползват оптимално секунди по-късно.

Джоди Лукоки открадна една топка след неприятно връщане на Гояно към вратаря, финтира го и с по-слабия си ляв крайник прати топката към вратата. Тя се отби в левия дирек, излъга Силва и той не можа да я почисти, чуквайки я в личната си мрежа.

Второто попадение на " Лудогорец " принуди домакините да се хвърлят още по-масирано в предни позиции. Футболистите на Ферейра изнесоха играта в по-предни позиции и на Ренан незабавно му се наложи да прави ново избавяне.

Натискът на " Брага " се усили, а в 70-ата минута топката срещна и ръката на Анисе след шут на португалец. Съдията Давиде Маса реши, че дузпа няма, а това докара до плевел митинг от аварийна пейка на домакините, поради който треньорът Ферейра беше изпъден.

Абел Анисе направи следващия си мощен мач за
© Reuters

Абел Анисе направи следващия си мощен мач за " Лудогорец ".

В заключителния четвърт час Димитър Димитров реши да уплътни средата на терена и пусна Светослав Дяков, който трябваше да оказва помощ интензивно на защитата.

До края " Брага " разчиташе единствено на центрирания, които или бяха изчиствани от Моци и останалите бранители, или водеха до положителни намеси на Ренан, който направи доста мощен мач.

Успехът на разградчани се оказа доста скъп, откакто с него " Лудогорец " смъкна " Брага " от върха. Българският първенец има седем точки, с една повече от португалците. До края на груповата фаза футболистите на Димитър Димитров имат три мача, два от които са в Разград.

" Брага ": Матеус; Гояно (59` Шадаш), Ферейра, Раул Силва, Джеферсон; Вукчевич, Франсберджио (74` Орта), Тейшейра (58` Мартинс); Есгайо, Диас Фернандеш, Хасан
Треньор: Абел Ферейра

" Лудогорец ": Ренан; Пластун, Моци, Форстер; Сисиньо, Анисе, Горалски, Натанаел (85` Саша); Вандерсон, Марселиньо (к) (75` Дяков); Лукоки (83` Кешеру)
Треньор: Димитър Димитров
Източник: dnevnik.bg