С настъпването на есента започват с бясна сила да върлуват

...
С настъпването на есента започват с бясна сила да върлуват
Коментари Харесай

Плодове, които да консумираме през есента

С настъпването на есента стартират с гневна мощ да върлуват и другите вируси, по тази причина е доста значимо да се защитим. Витамин С е нашият най-хубав съдружник в тази задача, с цел да сме в положително здраве през последното тримесечие на годината. Тъй като този витамин е антиоксидант и мощно противовъзпалително средство, неговият принос е от значително значение за образуването на колаген. С витамин С резервираме кожа си сияйна и я пазим от въздействието на възрастта. В тази задача, с изключение на от известните портокали, мандарини и лимони, може да се възползваме и от други плодове - всичките с високо наличие на витамин C.

Киви
Въпреки че в супермаркетите има киви през цялата година, сезонът на този плод стартира през октомври и приключва през март. Сред най-големите му производители са Нова Зеландия, Китай, Италия и Чили.
Кивито има доста високо наличие на витамин C. Едно парче обезпечава три пъти повече от портокала, тъй че едно киви дневно е задоволително, с цел да достигнем нужната ни дневна доза витамин C.
Така кивито ни защищава от настинки, тъй като ускорява имунната система и понижава умората. В допълнение плодовете предизвикват образуването на колаген, нужен за кожата и за здрави кости.

Райска ябълка
Сезонът на този плод е от октомври до декември и макар че произлиза от Азия, се отглежда на доста места и в България.
Съдържа доста вода, която оказва помощ да се пречисти нашето тяло. Високите равнища на витамин С в райската ябълка оказват помощ да абсорбираме желязо, което ни прави и по-устойчиви на инфекции.
Райската ябълка обезпечава и калий, по тази причина е и мощно целесъобразен плод за тези, които страдат от високо кръвно налягане и други сърдечносъдови болести.

Черимоя
Черимоята е с генезис от Андите, сред Перу и Еквадор, макар че плодове могат да се открият и в Колумбия, и Чили. Въпреки това, сега Испания е най-големият производител в света. В сезонът, който стартира през октомври и завършва през декември, черимоя се отглежда в над 3000 хектара в Гранада и Малага, а оттова се изнася за останалата част от Европа и Америка.
Черимоята е известна като натурален аспирин, защото има доста сходни на неговите свойства, като спомага да се предотврати хипертония и други сърдечносъдови болести. Фибрите в пулпите оказват помощ да контролираме равнището на захарта, което прави плода високо целесъобразен за диабетици.
Черимоята има успокояващо деяние, с помощта на съществуването на алкалоиди, които спомагат за регулирането на сегрегацията на избрани химикали, причиняващи меланхолия. Плодът е богат на витамин С и минерали като калий, калций, желязо, магнезий и цинк.
Източник: bulnews.bg

СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


Промоции

КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР