Руският президент Владимир Путин каза на турския си колега Реджеп

...
Руският президент Владимир Путин каза на турския си колега Реджеп
Коментари Харесай

Путин: Турция е най-надеждният маршрут за газ към ЕС

Руският президент Владимир Путин сподели на турския си сътрудник Реджеп Тайип Ердоган през днешния ден, че Турция е най-надеждният маршрут за доставка на газ до Европейски Съюз и предложи в Турция да бъде построен център за газови доставки, предадоха Ройтерс и ТАСС, представени от Българска телеграфна агенция.

На двустранните диалози в Астана, Казахстан, които се организират в границите на срещата на върха на Конференцията за взаимоотношение и ограничения за подсилване на доверието в Азия Путин сподели, че енергийните доставки от Русия за Турция се извършват в цялостен размер и в сходство със поръчките. 

 

Двамата водачи не са обсъждали тематиката за разрешаването на руско-украинския спор по време на срещата си в Астана, заяви по-късно представителят на съветския президент Дмитрий Песков пред РИА Новости.

Путин счита, че препоръчаният за основаване газов хъб в Турция може да стане платформа за установяване на цената на синьото гориво, което ще изключи политизирането на този въпрос.

" По време на работата на този хъб, който можем да създадем дружно, несъмнено, той ще бъде платформа освен за доставки, само че и за установяване на цената, тъй като това е доста значим въпрос – въпросът за ценообразуването “, означи съветският държавен глава на диалозите с турския си сътрудник Реджеп Тайип Ердоган.

Днес тези цени са несъразмерни, елементарно бихме могли да ги контролираме на обикновено пазарно равнище, без никакви политически нюанси, сподели Путин.

Той обърна внимание на осъществения, по думите му, опит за бойкот на газопровода " Турски поток ", отбелязва ТАСС.

Руският държавен глава уточни, че с помощта на твърдата позиция на Ердоган е станало допустимо реализирането на плана " Турски поток ", вследствие на което маршрутът за доставки на съветски газ за Европа през Турция към този момент е най-надежден.

 

" Загубените размери от преноса посредством " Северен поток " по дъното на Балтийско море, ние бихме могли да преместим в района на Черно море и по този метод да създадем маршрута през Турция главен за нашите газови доставки в Европа, създавайки в Турция най-големия газов хъб в Европа ", уточни Путин, представен от " Ведомости ". Според шефа на " Газпром " Алексей Милер това предложение е " настоящо и навреме ". Според него газовият хъб би могъл да се разполага на границата на Турция и Европейски Съюз. В края на септември стана ясно, че Турция ще заплаща една четвърт от доставките на газ от Русия в рубли.

 

Друга тематика, наранена на срещата, беше тази за нуклеарната енергетика и взаимните планове на двете страни в тази област.

Руският президент уточни, че първият енергоблок на АЕЦ " Аккую " в турския окръг Мерсин, първата атомна централа в страната, изграждана от Росатом, може да бъде пуснат в точния момент за 100-годишнината на турската република, която е следващата година.

" Нашите сътрудници от държавните управления и фирмите, които се занимават с практическа работа, извършват всички проекти. Това се отнася и за капиталовия развой и за построяването на АЕЦ " Аккую ". Работата върви по проект ", сподели съветският водач.

Откроявайки значимостта на нуклеарната енергетика за Турция, Ердоган уточни, че измежду тематиките на разискване в диалога е била освен изгражданата в този момент в Турция АЕЦ " Аккую ", само че и планът за втора АЕЦ в черноморския окръг Синоп. По думите на турския водач, в случай че бъде осъществен планът за Синоп, посредством него ще бъдат покрити още 10 на 100 от потребностите на Турция от електрическа енергия, в допълнение на десетте %, които ще обезпечи АЕЦ Аккую.

Двамата президенти се стопираха и върху тематиката с доставките на зърно през Черно море по така наречен " зърнен кулоар ", като и двамата установяваха, че към момента единствено дребна част от зърното отива в най-бедните страни.

Ердоган акцентира решимостта на Турция зърното, пренасяно през Черно море, да доближи до слаборазвитите страни.

" Решени сме да укрепим и продължим Истанбулския меморандум и да транспортираме по същия метод съветско зърно и торове до слаборазвитите страни през Турция ", сподели той. Турският президент акцентира, че точно слаборазвитите страни би трябвало да са фокусът на този развой, а не толкоз развитите страни.

С посредничеството на Турция и Организация на обединените нации Киев и Москва подписаха на 22 юли съглашение в Истанбул за обновяване на доставките на зърно от черноморски пристанища.

" Мисля, че това ще наклони доста в позитивна посока балансите в света. Смятам, че стъпките, които Турция и Русия ще подхващат в този развой, ще разтревожат избрани кръгове, само че въпреки това, ще зарадват слаборазвитите страни ", сподели още Ердоган, представен от турската телевизия ТРТ Хабер.

 

Последвайте Епицентър.БГ към този момент и в ! 

 
Източник: epicenter.bg

СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


Промоции

КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР