Румен Радев и Каталин Новак обсъдиха последствията от войната в

...
Румен Радев и Каталин Новак обсъдиха последствията от войната в
Коментари Харесай

Радев и Новак обсъдиха войната в Украйна

Румен Радев и Каталин Новак разискаха следствията от войната в Украйна и продължаването на спора и приканиха за постигането на дълготраен мир. Двете страни наблюдават с паника нашествието в подтекста и на сигурността и правата на българската и унгарска общественост на украинска територия.

„ Ескалацията на спора заплашва сигурността на цяла Европа, трансформирайки се във война на безсилие освен за воюващите страни, само че и за европейските стопански системи и обществени системи “, съобщи президентът Румен Радев, като акцентира, че решението няма да настъпи с даването на повече оръжие, а с повече воля за разговор и дипломатически старания за деескалация и преустановяване на бойните дейности. 

Справянето с незаконната миграция и усилването на защитата на външните граници на Европейски Съюз е обвързване и отговорност на всички страни от съюза и изисква повече взаимност и правдивост. Около тази позиция се сплотиха президентите на България и Унгария – Румен Радев и Каталин Новак, които през днешния ден организираха среща „ на четири очи “ и пленарни диалози на „ Дондуков “ 2.



Каталин Новак е у нас на публично посещаване по покана на българския държавен глава, който по-рано денем я посрещна с гала на пл. „ Св. Ал. Невски “. 

В изказвания пред медиите в Гербовата зала на „ Дондуков “ 2 двамата президенти откроиха другарските връзки сред България и Унгария, както и партньорството сред двете страни в Европейски Съюз и НАТО, учредено на общи цели и полезности. „ Растящите провокации пред районния, европейския и интернационалния дневен ред постановат ние да задълбочаваме нашето съдействие и да го развиваме “, съобщи Румен Радев. 

Държавните глави подчертаха, че оправянето с незаконната миграция е значима част от съдействието и гарантирането на сигурността на Европейски Съюз. По време на пленарните диалози Румен Радев и Каталин Новак акцентираха повишаващия се миграционен напън и напъните, които двете страни като страни от първа линия поставят за опазването на границата на Европейски Съюз. Двамата бяха единомислещи, че обстановката изисква решителни дейности и повече поддръжка от страна на Европейската комисия. Необходими са взаимни и бързи решения от страна на Европейски Съюз, съобщи Каталин Новак по време на конференцията. 

В отговор на въпрос Румен Радев посочи вложените обилни запаси от държавния бюджет в запазване на външните граници на Европейски Съюз, както и ангажираните хора и техника.



„ България към този момент изпрати в Европейската комисия нужните финансови планове за възстановяване на защитата на българската граница “, съобщи президентът и добави, че Европейска комисия не приема към този момент предложенията за създаване на солидни уреди за въздържане и има подготвеност за помощ с вложения в разнообразни механически средства за наблюдаване. Президентът добави обаче, че въпросът не визира единствено техническо застраховане, само че и нормативна уредба, като е нужна смяна на метода и на европейската политика за вписване на незаконната миграция. „ Против сме против наклонността България и страните на първа линия да се трансфорат в буферни зони, като лагери за незаконна емиграция “, съобщи президентът Радев. 

Държавният глава благодари за поредната поддръжка за участието на България и Румъния в Шенгенското пространство. Във време на рецесия блокирането ни за Шенген значи стопански загуби освен за двете ни страни, само че и за целия Европейски Съюз, уточни президентът. „ България би трябвало да бъде колкото се може по-бързо член на Шенгенското пространство “, съобщи Каталин Новак и също посочи интереса на всички жители на Европейски Съюз от това решение. 

Двамата президенти акцентираха смисъла на партньорството в енергийната сфера за реализиране на диверсификация и обезпечаване на сигурност и надеждност на източниците и маршрутите на енергоресурси. Румен Радев открои дейната политика на България за съгласуваност с газовите системи със прилежащите страни, което води до изгоди и за Унгария. „ Окрупняването на поръчките за полутечен газ и взаимното явяване на интернационалните пазари посредством общи търгове води до понижаване на цените “, съобщи българският президент, като уточни, че този метод към този момент дава позитивни резултати за стопанската система ни. Румен Радев посочи значимостта на Вертикалния газов кулоар и изрече благодарност за поддръжката на Унгария за инициирания от България план „ Solidarity ring (STRING) “, който разрешава транспорт на спомагателни количества природен газ към Европа от Южния газов кулоар, като се употребява съществуващата инфраструктура на няколко европейски страни. Развитието на нуклеарната енергетика също беше тематика на диалозите. 

Унгарският модел на държавна политика за поддръжка на младите фамилии и повишение на раждаемостта също беше във фокуса на срещата сред Румен Радев и Каталин Новак. Българският президент посочи успеваемостта на приложените от Унгария тласъци за справяне на демографската рецесия. По време на пленарните диалози, в които взе участие вицепремиерът и длъжностен министър на труда и обществената политика Лазар Лазаров, бяха разисквани опциите за шерване на унгарския опит в тази сфера. „ За последните две години в Унгария два пъти е повишена държавната поддръжка към младите фамилии, като страната бележи най-високия растеж в Европейски Съюз по общ коефициент на раждаемост “, съобщи Румен Радев. 

България и Унгария ще продължат да развиват обичайно положителните връзки в областта на културата и образованието. Президентът Радев изрази благодарност за поддръжката на унгарската страна за предпазване на езика и националната еднаквост на българската общественост в Унгария. „ Това е образец за същинско европейско държание и приемливост, което е значимо да се означи на фона на растящата ненавист и гонене на българите в прилежаща страна “, съобщи Румен Радев. 

Българският президент посочи, че Унгария е значим стопански сътрудник на страната ни и е измежду водещите задгранични вложители у нас, както и възходящия търговско-икономически продан. През 2021 година двустранният стокообмен сред България и Унгария възлиза на 2,073 милиарда евро, като бележи растеж с съвсем 23 %, а до октомври на предходната година има покачване с близо 30 % спрямо 2021 година „ Освен в секторите на туризма, вложенията, банковия бранш, банковото дело, има възходящ капацитет на развиване на съдействието с Унгария в задълбочаване на връзките сред индустриалните и икономическите ни зони и софтуерните паркове, както и в взаимното развиване на водещи новаторски и научноизследователски планове “, съобщи още президентът Румен Радев. 
Източник: vesti.bg

СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


Промоции

КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР