Руини на неизвестен досега церемониален комплекс на около 1000 години

...
Руини на неизвестен досега церемониален комплекс на около 1000 години
Коментари Харесай

НАХОДКА: Откриха неизвестен град на ацтеките в подножието на мексикански вулкан

Руини на незнаен до момента параден комплекс на към 1000 години са разкрили археолози от INAH - Националния институт по антропология и история на Мексико, по време на разкопки в град Тизакалко в подножието на вулкана Теухтли. Откриването е разказано на уеб страницата на INAH.

Археологическите разкопки в Тизакалко са почнали през 2019 година В момента е разкопана повърхност от 250 хиляди квадратни метра. Археолозите са разкрили обширни аграрни тераси от предиспанския интервал.

Изненадващо, само че доста от тях към момента се употребяват от локалните поданици. Учените са открили, че вулканът Теухтли е изригнал преди хиляди години. Пепелта и лавата, покриващи земята, с времето са образували натурален материал, подобаващ за земеделие и елементарен за обработка. Самият вулкан Теухтли е доста уважаван в района и хората към момента се изкачват по него, с цел да вършат приношения на боговете и да ги молят за дъжд.

Това е бил същински град с най-малко 25 огромни здания от предиспанския интервал. Разкопани са също античен площад и дворцов комплекс. Археолозите са разкрили и могила с остатъци от стълбище, което може да е голям олтар. Освен това е открита необикновена конструкция, известна като " текорбито ".

Характерна специфичност на локалната архитектура е, че всички структури са издигнати без потреблението на свързващ разтвор. По предварителни оценки структурите са били издигнати през 1000-1200 година от н.е. Техни строители евентуално са били ацтеките. За това приказват многочислените части керамика, присъщи за културата на ацтеките от ранния интервал от съществуването на тяхната страна.
Източник: pik.bg

СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


Промоции

КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР