Резултатите от най-новото проучване на Евробарометър, измерващо обществените нагласи спрямо

...
Резултатите от най-новото проучване на Евробарометър, измерващо обществените нагласи спрямо
Коментари Харесай

Ефектът Брекзит: Европейците оценяват ЕС повече от всякога


Резултатите от най-новото изследване на Евробарометър, измерващо публичните настройки по отношение на Европейски Съюз, демонстрират, че повече от всеки път европейците считат, че участието на страната им в Европейския съюз е нещо положително (62%). Това е най-високият % измерен през последните 25 години. 68% също считат, че страната им е спечелила от участието в Европейски Съюз, което съставлява най-високият % от 1983 година насам.

В България поддръжката е доста по-ниска от междинната за Европейски Съюз: 55% от интервюираните считат, че участието на страната ни е нещо положително (54% през април 2018 г.). В същото време, процентът на българите, които считат, че България е спечелила от участието си в Европейския съюз е 60%, което съставлява нарастване с три процентни пункта от изследването през април 2018 година

Почти всички резултати, измерващи поддръжката за Европейски Съюз, демонстрират забележителен напредък след референдума в Обединеното кралство през 2016 година, което допуска възходящо безпокойствие в целия континент във връзка с въздействието, което ще има Брекзит, както и все по-голяма информираност за изгодите от участието в Европейски Съюз като резултат от сложните договаряния. Запитани по какъв начин биха дали своят вот в случай че на следващия ден в България се организира референдум за участието на страната в Европейски Съюз, 59% от интервюираните българи биха подкрепили оставането в Съюза. Това е доста по-ниско от междинния резултат за целия Европейски Съюз - 66%.

Последните данни на Евробарометър демонстрират възходящо възприятие за задоволеност измежду европейците от демократичното действие на Европейски Съюз (49%), което съставлява нарастване с 3 процентни пункта от предходното изследване през април, до момента в който 48% считат, че гласът им в Европейски Съюз се зачита, макар че това въодушевление наподобява понижава в редица страни като България да вземем за пример, където този % е 42 (спад от 2 процентни пункта спрямо април 2018 г.). Значителен спад от 4 процентни пункта спрямо проучването отпреди шест месеца бележи и удовлетвореността на българите от демократичното действие на Европейски Съюз: през септември този % е 48.

Не всички вести от изследването обаче са положителни. Въпреки забележителната и възходяща поддръжка за Европейски Съюз като цяло половината от респондентите не са удовлетворени от посоката, в която се движи Съюзът, като резултатите във връзка с личната им страна са сходни.

Що се отнася до имиджа на Европейския парламент в Европейски Съюз, близо половината от запитаните българи (47%) имат позитивно отношение към Екологичен потенциал, което е с 15 процентни пункта над междинното за Европейски Съюз равнище. Една трета (32%) от интервюираните европейци имат позитивно мнение, една пета (21%) – негативно мнение, а относителното болшинство (43%) остават неутрални. Общественото мнение също наподобява много устойчиво във връзка с упованията за ролята на Екологичен потенциал в бъдеще, като 48% от европейците желаят Екологичен потенциал да играе по-важна роля, а 27% – по-малка. В България тези проценти са надлежно 39% в поддръжка на по-голямата роля на Европейския парламент (спад с 6 процентни пункта от преди шест месеца) и 24% за по-малка роля на Екологичен потенциал (увеличение с 5 процентни пункта).

Увеличава се информираността за европейските избори през идната година, като 41% от европейците и 42% от българите вярно разпознават датата на изборите през май 2019 година – и в двата случая това е нарастване с девет пункта по отношение на април т.г. Процентът на българите, които към момента не могат да кажат по кое време ще се проведат изборите, обаче остава висок – 52% по отношение на 44% от европейците.

През миналия шестмесечен интервал целите на жителите за предизборната акция претърпяха значително развиване. Имиграцията в този момент е преди всичко (50%) в дневния ред на европейците, следвана от стопанската система (47%) и младежката безработица (47%), до момента в който битката с тероризма е на четвърто място с 44%. В България стопанската система продължава да бъде преди всичко (59%), следвана от имиграцията (43%) и обществената отбрана на жителите (42%). Борбата с тероризма е на пето място (39%), предшествана от тематиката за отбраната на потребителите и сигурността на храните (40%).

На фона на тези данни 41% от българските жители декларират, че се интересуват от европейските избори, което е с 10 процентни пункта по-малко от междинното за Европейски Съюз (51%).

Коментирайки резултатите от изследването, ръководителят на Екологичен потенциал Антонио Таяни съобщи: „ С завършването на детайлите по съглашението за отдръпването на Обединеното кралство от Европейски Съюз нараства поддръжката измежду европейските жители за участието на страните им в Съюза. Въпреки това има още доста работа за извършване. Сътрудничеството и солидарността на европейско равнище са от основно значение при намирането на решения на проблемите на европейските жители. “

Ги Ферхофстад, координатор на Екологичен потенциал за Брекзит, съобщи: „ Фактът, че 51% от интервюираните жители на Обединеното кралство желаят да останат в Европейски Съюз, е увещание за дълбоките разделения, произлизащи от решението за Брекзит, и за нуждата от намиране на устойчиви и близки дълготрайни бъдещи връзки под формата на необятно и задълбочено съглашение за асоцииране. Макар че би трябвало да се подготвим за всички вероятни случаи, наподобява, че в Обединеното кралство, както и в Европейски Съюз, няма огромно предпочитание за така наречен " корав Брекзит " или безценен сюжет без договорка и се надявам резултатът от договарянията в последна сметка да отрази това. “
Източник: 3e-news.net

СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


Промоции

КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР