Решението на Еропарламента е продължение на едно политическо поведение по

...
Решението на Еропарламента е продължение на едно политическо поведение по
Коментари Харесай

Арабаджиев: Решението на ЕП по пакет „мобилност“ е срещу страните от периферията на Европа

Решението на Еропарламента е продължение на едно политическо държание по оста Запад – Изток, директно ориентирано против страните от географската външна страна. Това сподели изпълнителният шеф на Съюза на интернационалните превозвачи (СМП) Йордан Арабаджиев, съобщи кореспондент на БГНЕС.

По време на конференция от браншовата организация оповестиха позицията си по отношение на отхвърли на Европейския парламент на даде мандат на транспортната комисия за започване на разискване под формата на триалог сред Европейската комисия, Европейския съвет и Европейския парламент по пакет „ подвижност “.

„ Не се дава мандат за договаряне на текстовете, с които бяхме постигнали прочут прогрес. Този отвод е доказателство, че в действителност беше осъществен пробив на равнище транспортна комисия, който явно не се хареса на евродепутатите и най-много френските “, означи Йордан Арабаджиев.

БГНЕС напомня, че на 4 юни т. година транспортната комисия към Европарламента гласоподава компромисните текстове откакто българските превозвачи стачкуваха против европейския пакет „ Мобилност ”, а българската страна застана зад настояванията на сектора. Резултатите от гласуването в транспортната комисия предвиждаха разпоредбите на Европейски Съюз за командированите служащи, учредени на правилото „ еднообразно възнаграждение за идентична работа “, ще се ползват за каботажните транспорти, само че транспортната комисия гласоподава срещу включването на интернационалния превоз в тези правила. Фирмите ще би трябвало да провеждат работата си по този начин, че водачите да могат да се завръщат до дома си или до друго място по техен избор за седмична отмора, която ще бъде един път на всеки три седмици. Седмичната отмора обаче би трябвало да бъде прекарана на настаняване, предоставено от компанията или в кабината на транспортното средство единствено в случай че то е паркирано на обозначена парко-зона с задоволително улеснения и защита. Членовете на Екологичен потенциал показаха обстоен лист с улеснения, сред които са условия за готвене, санитарни условия, WIFI и сигурност, които тези зони би трябвало да имат. Отказът на Европарламента да даде мандат за започване на триалога сред Екологичен потенциал, Европейска комисия и Европейски Съюз бе оповестено на 16 юни.

„ Като експерти виждаме по какъв начин с политически лостове и механизми се постановат ползите на избрани страни да решат техни, вътрешно браншови проблеми, за сметка на другите страни и по метод, който погазва всички съществени права на Европейски Съюз – конкуренция, общ пазар, равнопоставеност, свободно придвижване на хора, артикули и капитали “, сподели още Йордан Арабаджиев.

Той напомни, че в България превозвачите са получили поддръжка на всички институционални равнища, а с помощта на персоналните старания на премиера Борисов и в диалози с канцлера на Германия Ангела Меркел и президента на Франция Емануел Макрон са била дадена „ зелена светлина “ за реализиране на компромис по регулациите. „ Ето за какво гласуването в транспортната комисия на Екологичен потенциал ни даде вяра. След това решение, в случай че някой си е мислил, че няма пробив, би трябвало да замълчи. Такъв пробив имаше, само че за нас е значим крайният резултат. Вместо да се доближаваме до крайния резултат, последното решение на Екологичен потенциал ни отдалечава “, аргументира се Йордан Арабаджиев.

Според браншовата организация старите страни членки на Европейски Съюз нямат никакво желание да се съобразят с настояванията по-новите, които географски попадат в периферията на континента и показват подготвеност за нови протестни дейности. „ За интернационалния превоз географията е значима. Ние сме по-далеч не на стотици, а на хиляди километри. Юридически сме в Европейски Съюз, само че с цел да стигнем физически до сърцевината на Съюза, нашите камиони би трябвало да пресичат външни граници “, означи още шефът на Съюза на интернационалните превозвачи.

От сектора изричат подозрение, че всичко това е опит по административен път да бъде лишен един от дребното работещи бизнеси в Източна Европа, а българските превозвачи ще бъдат принудени да работят за задгранични компании. От Съюза на интернационалните превозвачи показаха и поддръжка за основаването автомобилна камара, с която част от транспортните компании са несъгласни. /БГНЕС
Източник: dnesplus.bg

СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


Промоции

КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР