Рекордно ниска оценка за работата на парламента. Симпатизантите на “Продължаваме

...
Рекордно ниска оценка за работата на парламента. Симпатизантите на “Продължаваме
Коментари Харесай

„Тренд“: Два месеца след вота ГЕРБ води пред ПП

Рекордно ниска оценка за работата на Народното събрание. Симпатизантите на “Продължаваме смяната ” и “Демократична България ” отдръпват поддръжката си за Радев. Сходна електорална картина като на последните избори. Това са най-общите заключения от декемврийското изследване на проучвателен център “Тренд ”  по поръчка на " ".

От данните е видно, че ГЕРБ остава водач с 25,8% от гласуващите.

" Продължаваме Промяната " държат второто място с 19,2% от гласуващите, на безапелационна отдалеченост от Движение за права и свободи (11,6%) и " Възраждане " (11,3%).

Българска социалистическа партия резервира петото място с 9% поддръжка от гласуващите, следвана от " Демократична България " с поддръжка от 7,3% и " Български напредък " (4%).

През декември социолозите регистрират рекордно невисок % позитивна оценка за работата на Народното събрание - 9%, а над девет пъти повече, или 82% дават негативна оценка.
 Тренд изследване Тренд
Малко над една четвърт (26%) пък правят оценка позитивно работата на служебния кабинет . Сред всички партийни електорати негативната оценка за работата на държавното управление е по-висока от позитивната. Изключение прави само Българска социалистическа партия, измежду чиито симпатизанти дяловете на позитивна и негативна оценка са изравнени. С най-критични оценки за служебния кабинет са симпатизантите на ГЕРБ и " Възраждане ".

Отрицателните оценки за работата на президента към този момент няколко месеца надвишават позитивните, регистрират още от " Тренд ".

През декември 42% дават положителна оценка, а 46% отрицателна . Ерозията в позитивната оценка по отношение на президента се дължи най-много на оттеглящите поддръжка в последните месеци последователи на " Продължаваме Промяната " и " Демократична България ".

Социолозите от изследователския център обичайно мерят и оценката на българите за изминаващата година и упованията за идната.

" В актуалното изследване записваме поредна година с неприятна оценка – единствено 12% от всички пълнолетни българи правят оценка 2022 година като добра година за България, а 79% като неприятна. Лошите оценки за годината започнаха още с коронавирус пандемията през 2020 година и се задържаха през 2021 година Войната в Украйна, политическата рецесия и инфлацията евентуално са от главните причини на българите за неприятната оценка за отминаващата 2022 година

В персонален проект 2022 година е била добра година за малко над половината българи (51%). Това е най-високата стойност от 2019 година насам. За  малко над една трета (36%) отминаващата година е била неприятна. По-младите (18-39 г.) правят оценка годината сензитивно по-добре за себе си в персонален проект, в сравнение с най-възрастните (над 70 г.), измежду които дяловете са обърнати –за два пъти повече годината е била неприятна, в сравнение с добра ", разясняват социолозите.

Очакванията за идващата 2023 година не са оптимистични –  44% са на мнение, че България я чака една по-лоша година от 2022 година 30% пък чакат по-добра година.

" И тук персоналните упования са по-оптимистични, само че дяловете са близки – 36% чакат 2023 година да е по-добра година за тях в персонален проект, само че 27% споделят отрицателни упования " заключават от " Тренд ".
Източник: dariknews.bg

СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


Промоции

КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР