Реформаторски настроеният бивш министър-председател на балканската държава предупреждава за опасността

...
Реформаторски настроеният бивш министър-председател на балканската държава предупреждава за опасността
Коментари Харесай

Николай Денков пред испанска медия: Геополитическото значение на България нараства

" Реформаторски настроеният някогашен министър-председател на балканската страна предизвестява за заплахата „ други страни “ да се пробват да управляват държавните управления в България поради значимата роля, която тя скоро ще играе в преноса на газ за Европейския съюз, написа испанският публицист Марк Маргинедас в EL PERIÓDICO, оповестиха от пресцентъра на " "

В продължение на девет месеца, проевропейската коалиция е отпред на мъчно съдружно държавно управление в България, подкрепяно от други две партии, чиито водачи са свързани с корупция. В изявление за EL PERIÓDICO някогашният министър-председател обосновава шерването на изпълнителната власт, споделя за промените в границите на своя мандат и предизвестява за възходящия интерес на „ други “ сили, т.е. на Русия, да управлява от задкулисието вземането на решения в София, като се има поради ролята на страната като директна точка за газ към Европейски Съюз.


Ето и изявлението:

Защо се разпадна държавното управление?

Съставянето на държавното управление беше огромно изпитание и то се основаваше на нашата управническа стратегия, която включва промяна на правосъдната система, промяна на енергийния бранш (доминиран от съветска компания) и на службите за сигурност. Разработихме 18-месечна стратегия, като първата половина трябваше да бъде отдадена на промени в законодателството, в Конституцията, в антикорупционния закон. Във втория стадий, който трябваше да стартира в този момент, трябваше тези закони да бъдат приведени в деяние. Например, по какъв начин транспарантно да изберем основните хора в антикорупционната комисия. Или каква да е процедурата за избор на членове на Висшия правосъден съвет - процеси, които имат огромно влияние, защото те имат пет- или седемгодишен мандат. Тук другите две партии, подкрепящи държавното управление, не желаеха тези промени да се случат и желаеха да продължат остарелия си табиет да разпределят постовете сред партиите, подкрепящи държавното управление.

В демократичните среди в България има хора, които споделят, че щеше да е по-добре да останете в съпротива?

За две години и половина имахме общо пет пъти избори. Ако бяхме в съпротива, щяхме да продължим със служебни държавни управления, без парламентарен надзор. Когато имате такива изпълнителни органи, те са изкушени да стартират да вземат значими решения. Ясен образец за това е договорът на служебното държавно управление с турската газова компания BOTAS (разследвана от Европейски Съюз и обвинен в облагодетелстване на Русия и Турция, б.р.). Той съдържа доста преференциални условия за турската страна и доста отговорности за българската страна, с 13-годишен безвъзвратен интервал, който ни задължава да плащаме по 150 млн. евро годишно, даже и да не използваме газ. Така че имаше аргументи да съставим държавно управление.

Какво ще се случи след идните избори?

Едно от нещата, които научихме, е, че главната партия ГЕРБ с водач Бойко Борисов  Бойко Борисов Бойко Методиев Борисов е министър-председател на Република България. Роден е на 13 юни 1959 г беше значително следена от различен човек -. И без значение, че ГЕРБ беше основана като проевропейска партия, факт е, че Пеевски е включен в листата „ Магнитски “ и е глобен от Съединени американски щати и Обединеното кралство като човек, забъркан в корупция. Пеевски би трябвало да бъде изключен от всевъзможни договаряния. Дали ще имаме сили да го създадем, зависи от гласа на българите.

Русия управлява енергийния пазар в България - дали успяхте да ограничите нейното въздействие?

Да, предприехме някои стъпки, в това число възбрана за импорт на съветски нефт в рафинерията на „ Лукойл “ в Бургас. И в случай че някой мами (като внася съветски недопечен петрол), ще би трябвало да спрем това, макар че няма да е елементарно. Също по този начин, когато влязохме в държавното управление, помогнахме да се отстрани зависимостта на българските атомни електроцентрали от съветското нуклеарно гориво. Друг образец: опитахме се да наложим налог върху съветския газ, само че имаше огромна опозиция ( от Унгария).

В България непрекъснато се организират избори и страната е доста забавна за Русия. Наблюдавате ли увеличение на съветските акции за дезинформация?

Позволете ми да допълня въпроса ви. България постоянно е била значима за Русия заради историческите си връзки и позицията си на Балканите, където Москва има ползи. Но смисъла на България за Кремъл и Европейски Съюз доста нараства, защото договорите за доставка на газ за Европа през Украйна изтичат в края на годината. Ако погледнете картата на Европа, газът, откъдето и да идва, би трябвало да се транспортира през България (чрез българския сектор на  „ Турски поток “). Геополитическото значение на България нараства и това е изключително значимо и рисково. Защото ползата на други страни да управляват нашето държавно управление нараства. Що се отнася до дезинформацията, тя не се случва единствено у нас. И макар огромния опит на Европейски Съюз и Съединени американски щати в оправянето с нея, се оказа, че не е елементарно тя да бъде прекратена. Освен това имаме две искрено проруски партии и не можем да възприемем и антидемократични практики.

Продължават ли Русия и нейният дипломат Елеонора Митрофанова да се държат провокативно?

(Елеонора) Митрофанова беше доста нападателна през 2022 и 2023 година Когато обаче един посланик се държи недипломатично, в последна сметка той или тя предизвиква щета за страната си. Имиджът на Русия в България се е влошил. И когато българите преодоляха първичния боязън, започнаха да се чудят за какво в Европа още веднъж има война - освен това война, която е доста покрай дома, в която взе участие страна, която мнозина считат за близка до тях. И същите тези жители по-късно започнаха да схващат, че опасността е освен за Украйна, само че и за Прибалтика, Молдова и Полша.

Твърди се, че поддръжката за Европейски Съюз и за изпращането на оръжия в Украйна понижава измежду българските жители.

Не съм сигурен. В началото беше доста мъчно да се изясни на хората този спор с Русия, за какво би трябвало да оказваме помощ на Украйна с военна помощ. Минаха месеци преди обществеността да разбере цялата картина. Виждаме доста разнообразни послания от президента (, считан за проруски) и последните две (проевропейски) държавни управления - първото, ръководено от, и второто - от мен. Решението на Парламента е доста ясно: има агресор, би трябвало да се съблюдава интернационалното право и да се помогне на нападнатата страна. Българският президент и неговото обграждане повтарят съветските разкази: не помагайте на Украйна, борете се за мир, без да изясняват по какъв начин този мир да стане резистентен. Това не е наклонност. По-скоро хората са комплицирани от двата разнообразни описа от политиците.

Източник: novini.bg

СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


Промоции

КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР