Разсрочване сметките за ток и парно на неправителствени организации за

...
Разсрочване сметките за ток и парно на неправителствени организации за
Коментари Харесай

Диана Ковачева иска социалните домове да могат да забавят плащането на тока законово

Разсрочване сметките за ток и парно на неправителствени организации за хора в риск е смяната, импортирана от омбудсмана Диана Ковачева в Закона за ограниченията и дейностите по време на изключителното състояние . Проектопромените в Закона са импортирани в Народното събрание, осведомиха от Администрацията на националния публичен бранител.

Промяната визира неправителствените организации, които са снабдители на обществени услуги.

Предложената от Омбудсмана законодателна смяна гласи: " по време на изключителната епидемиологична конюнктура и два месеца след нейната анулация, периодите за възнаграждение на дължими суми във връзка със снабдяването с електрическа сила на неправителствените организации, регистрирани по реда на Глава Трета от ЗЮЛНЦ, които се явяват снабдители на обществени услуги по реда на член 29 алинея 3 т.3 от ЗСУ, се удължават на 30 дни, след приключването на които, при поискване от страна на клиента, отговорностите се разсрочват. По време на изключителната епидемиологична конюнктура и два месеца след нейната анулация се не разрешава прекъсване на електроснабдяването на неправителствените организации - снабдители на обществени услуги . ".

Промените са вследствие на множеството тъжби от неправителствени организации, които работят с хора и деца от уязвимите групи . Те я за сезират за невъзможността да продължат да извършват задължението си по даване на качествени обществени услуги.

" Причините за това са непостижимите цени за електрическа енергия, които им се постанова да заплащат като небитови клиенти наедно с търговците , за разлика от които обаче не генерират облаги. Директива 2019/944 на Европейския парламент и на Съвета от 5 юни 2019 година по отношение на общите правила за вътрешния пазар на електрическа енергия не позволява опцията тези организации да заплащат ток като битови клиенти ", написа публичният бранител.

Ковачева бе сложила казуса на съвещание в Комисията по енергетика на 1 февруари. Тя изпрати и мнение и до вицепремиера и министър на финансите Асен Василев, до обществения министър Георги Гьоков и депутатите от отрасловата обществената комисия в Народното събрание.

" Важно е да бъде очебийно, че обществените услуги не са услуги по смисъла на Търговския закон (чл. 3 алинея 3 на Закона за обществените услуги ). Неправителствените организации са регистрирани по реда на Закона за юридическите лица с нестопанска цел (ЗЮЛНЦ) и реализират активност по даването на обществени услуги посредством финансиране от държавния бюджет по стандарт за делегирана от страната активност. Финансирането от държавния бюджет на обществените услуги е лимитирано от закрепен оптимален брой на потребителите , избран в Националната карта на обществените услуги (чл. 43, ал.2 ЗСУ), а снабдители на обществени услуги нямат право да получават доходи от даването на обществени услуги, които се финансират от държавния бюджет (чл. 43, ал.4 ЗСУ) ", стимулира предлагането си омбудсманът .

В претекстовете си Ковачева акцентира и че неправителствените организации, които доставят обществени услуги, се оплакват, че предоставяните им по стандарт средства са незадоволителни , с цел да покриват разноските си за активността и нарасналите цени за електрическа енергия и предизвестяват, че непостижимите сметки ще блокират активността им.

Омбудсманът показва, че обезщетенията от 110 лева за мВтч не могат да покрият фрапантното нарастване на цените на тока на свободния пазар и че се получават месеци след периода, в който задължението следва да бъде заплатено. А до момента такива обезщетения са получени единствено за месеците октомври и ноември 2021 година

" В качеството си на публичен бранител бих желала още един път да подчертая, че обществените услуги имат определящо значение за практикуване на правата от хората, намиращи се в спешна обстановка , и за воденето от тях на заслужен, деен и самостоятелен живот , заради което са нужни незабавни и ефикасни ограничения за застраховане естественото действие на дейностите на работещите Неправителствени организации, безапелационна е Ковачева.

По данни на Агенцията за качество на обществените услуги, към 1 февруари 2022 година, съгласно които лицензираните НПО- снабдители на обществени услуги (ДСУ) са към 194, което съставлява 15% от всички снабдители на обществени услуги .

Целта на смяната е, че с изключение на ограниченията за обезщетения на обществените домове е нужна и законодателна смяна, която да подсигурява достъпа им до електроснабдяване при веселба заплащанията на дължимите месечни сметки. Хората в най-рисковите групи се намират под особена протекция на страната, написа публичният бранител.

Всеки консуматор на електрическа енергия по принцип може да изиска подписване на съглашение за разсрочване на дължимите суми със съответното енергийно сдружение, само че практиката е посочила, че за тази цел е нужна добра история на покриване на отговорностите.

Заради изключителната обстановка, в която се намират, неправителствените организации, които доставят обществени услуги и не генерират облага, само че заплащат ток като небитови клиенти, могат да забавят заплащанията си към електроенергийните сдружения. Съответно, те не могат да покрият условията и критериите на тези сдружения за добър длъжник. Всеки подобен случай се преглежда самостоятелно и няма общ метод, от който да се употребяват всички НПО-ДСУ, изясни Диана Ковачева.
Източник: news.bg

СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


Промоции

КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР