Разпространението на коронавируса в България е дифузно. Това сподели в

...
Разпространението на коронавируса в България е дифузно. Това сподели в
Коментари Харесай

Акад. Петрунов: Колкото повече изследвани, толкова повече положителни проби

Разпространението на ковид в България е дифузно. Това показа в ефира на "Тази заран " по bTV акад. Богдан Петрунов, който е ръководител на отделението за медицински науки на Българска академия на науките.

В поддръжка на тезата си той уточни, че страната ни по повърхност е дребна, затова и границите сред обособените клъстъри е почнала да се размива. Доказателството – най-вече случаи на инфектирани за последното денонощие са регистрирани в София и Пловдив.

Ние в този момент берем плодовете на мачовете, които се организираха с хиляди хора фенове, от абитуриентските балове, от отварянето на нощните заведения, на нощните заведения – това няма никакво подозрение, че ще докара до увеличение на броя, разяснява акад. Петрунов.

Пореден антирекорд: Заразените у нас задминаха 300

Той е безапелационен, че настоящето показване на данните не е задоволително безапелационно за обществото.

Първо – колкото повече изследваме, толкоз повече ще имаме позитивни проби. Не можем да приказваме, че има огромно нарастване, в случай че не го сравним към броя на изследваните. Най-важното е кои заболели се изследват. Ако се изследват от едно огнище, е напълно друго, в случай че е от всеобщ скрининг. Важни са броят на интензивно болните и броят на умрелите. Ако тях ги сравним на 100 хиляди население, незабавно ще забележим къде се намираме, уточни акад. Петрунов.

По думите му броят на позитивните проби не е индикативен, тъй като не е известно дали всяка единица от тях е независима или има случаи, в които едно лице е тествано няколко пъти и тестванията му се прибавят към общата статистика.

,,Това, което ще докара до ограничение е, в случай че хората осъзнават, че просто би трябвало да проявим дисциплинираност и разсъдък в това нещо. Елементарни ограничения – носене на маски, стерилизация, отбягване на физически контакти'', добави ученият.

Той поддържа носенето на маски с аргумента, че те понижават пръските, които изхвърля човек при говорене, а оттова и количеството на вирусните единици, което също е от голяма важност за това дали човек ще се болести и в случай че да – по какъв начин ще протече болестта.
Източник: novini.bg

СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


Промоции

КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР