Размерът на вътрешните и външните инвестиции през 2018 г. се

...
Размерът на вътрешните и външните инвестиции през 2018 г. се
Коментари Харесай

Зам.-министър Манолев: Общият размер на инвестициите в България през 2018 г. достига 20 млрд. лв.


Размерът на вътрешните и външните вложения през 2018 година се чака да доближи 20 милиарда лева Това заяви заместник-министърът на стопанската система Александър Манолев и направи уточнението, че систематизираните данни на Национален статистически институт към момента не са оповестени. Той взе участие във форума „ Земеделие и стопанска система. Тенденции и провокации “, проведен от Предприемачи – ГЕРБ в с. Старосел.

“В България няма спад на вложенията, тъкмо противоположното – следи се резистентен растеж “, акцентира Александър Манолев и изясни разликите сред знаците „ директни задгранични вложения “, който мери Българска народна банка и данните за „ бруто формиране на главен капитал “, които обобщава Национален статистически институт. „ Ако желаеме да придобием визия за растежа ни е по-добре да следим данните на Национален статистически институт, тъй като те обобщават както външните, по този начин и вътрешните вложения в действителната стопанска система. А те демонстрира резистентен напредък “, обясни той.

По думите му растеж има и в данните на Българска народна банка, само че те се актуализират за забележителен интервал – към 15 месеца. „ В резултат през днешния ден медиите пишат, че има спад на вложенията, а в действителност данните не са дефинитивни. Когато се обобщят обаче и се види действителният растеж, това стопира да е вест, тъй като към този момент е минало най-малко година “, акцентира икономическият заместник-министър и сподели графика, която детайлно онагледява процеса за 2017 година – разликата сред предварителни и систематизирани данни обявени от финансовата институция е близо 1 милиарда лева нарастване за цялата година. Същата наклонност се наблюдаваше и през 2018 година „ Нещо повече, по данни на Евростат, по дял на вложенията от Брутният вътрешен продукт, България се подрежда преди страни като Италия, Гърция, Люксембург, Обединеното кралство и се изравнява със Словакия “, сподели още зам.-министър Манолев.

Неговата прогноза е за нов растеж на вложенията през 2019 година, като аргументира това с настройките на задграничния бизнес у нас. Според проучване Германо-българската комерсиална камара, близо 90% от немските компании у нас биха вложили още веднъж в България, в случай че имат тази опция. Подобни са настройките и измежду шведския бизнес - 94% от фирмите опериращи в България възнамеряват да разширят или запазят активността си у нас, стана ясно от изнесените данни.

„ Постигнахме обилни резултати за последните 10 години, които постоянно самите ние не отчитаме. Разбира се проблеми имаме и през днешния ден и се надявам с общи усиля да ги решаваме “, добави Александър Манолев. Той показа дейностите, които Министерството на стопанската система и останалите институции подхващат за понижаване на административната тежест. Подробно обиден бе и един от главните проблеми на бизнеса през последните години – дефицитът на фрагменти на пазара на труда. „ Дългосрочното решение е всеобщо застъпване на дуалното образование и подготовката на експерти, от които фирмите имат потребност “, акцентира икономическият заместник-министър. По думите му институциите работят в тясна съгласуваност по тематиката, а Министерството на стопанската система към този момент е подхванало няколко съответни стъпки в тази посока – създаден е пример на трудов контракт сред шеф и ученик; направена е отраслова карта на районите и следва да се сътвори онлайн указател на работодателите, които дават отговор на условията за осъществяване на дуално образование.

В днешния конгрес присъединяване взе и министърът на земеделието и горите Румен Порожанов.

Източник: 3e-news.net

СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


Промоции

КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР