Районна прокуратура-Пловдив внесе в Районен съд-Харманли обвинителен акт спрямо Ирена

...
Районна прокуратура-Пловдив внесе в Районен съд-Харманли обвинителен акт спрямо Ирена
Коментари Харесай

Обвиниха екс губернатор за наводнението в Бисер, при което се издавиха 8 души

Районна прокуратура-Пловдив внесе в Районен съд-Харманли обвинителен акт по отношение на Ирена Узунова, за това, че от 14 октомври 2011 година до 6 февруари 2012 година в гр. Хасково, като регионален шеф на гр. Хасково, не е изпълнила служебните си отговорности по член 9 ал.1 от Закона за отбрана при бедствия/ЗЗБ/. В това число се включва следното - планирането на отбраната при бедствия се прави на общинско, регионално и национално равнище, и по член 9 алинея 8 от ЗЗБ – регионалният шеф провежда създаването на регионален проект при отбрана пи бедствия, взаимно с териториалните структури на централната изпълнителна власт и кметовете на общините, и по член 9 алинея 9 от ЗЗБ – регионалният проект за отбрана при бедствия се утвърждава със заповед на регионалния шеф след координиране с министъра на вътрешните работи, и по член 64 ал.1 от ЗЗБ – регионалният шеф провежда и управлява осъществяването на превантивни ограничения за недопускане на намаляването на последствията от бедствия и превантивната активност се прави за понижаване на риска от бедствия и включва – разбор и оценка на риска от бедствия, определяне на сериозните инфраструктури и обектите им и оценка на риска за тях, ограничения за понижаване на уязвимостта на обектите, предпазен надзор, както и по член 138б от Закона за водите, а точно, че при спор за собствеността на язовира регионалният шеф реализира организацията и техническата му употреба до влизането в действие на правосъдното решение, както и по чл.139 алинея 1 от Закона за водите, а точно, че поддръжката и ремонтно-възстановителните работи на оборудванията /диги, реки, дерета и други хидротехнически и защитни съоръжения/ се реализира от притежателя или ползвателя им, в случай че в разрешителното или в контракта не е уговорено друго, като в резултат на несъблюдение на горепосочените й нормативно регламентирани отговорности е предизвикала наводняване по несъобразителност /скъсване на язовирна стена на язовир “Иваново”/, и с това е изложила на заплаха живота на другиго, като е последвала гибелта на осем лица – И. Карамфилова, 80 година, Г. Сираков, 69 година, Х. Христов, 92 година, А. Стоянов, 77 година, Л. Делева, 56 година, К. Николова, 65 година, Ж. Христов, 68 година и В. Делев, 59 година – закононарушение по член 335 ал.2 по отношение на алинея 1 от Наказателния кодекс.

Според обвинителния акт, стената на язовир “Иваново”, който се намира в землището на с. Иваново, общ. Харманли, обл. Хасково, се разрушила на 6 февруари 2012 година, към 7,40 часа, вследствие на което големи маси вода тръгнали към с. Бисер, общ. Харманли, обл. Хасково. От преливната вълна били развалени множеството от жилищните здания в селото. Водните маси отнесли животни, друг селскостопански инвентар, огромна част от покъщнината на живущите в селото. Незабавно на място пристигнали екипи за изтегляне и оказване помощ на потърпевшите. За към 30 минути прииждащата вода от язовир „ Иваново “ заляла цялото село Бисер.

В стихията починали осем души.

Към момента на разкъсване на язовирната стена, по пътя сред село Иваново и моста към гр. Харманли, в лек автомобил, марка „ Опел “ пътували В. Делев и Л. Делева. Водната буря обърнала колата по таван, тя се напълнила с вода и двамата се удавили.
В резултат на преливната вълна в дома си в с. Бисер умрял А. Стоянов, който се прибирал от съседите си с чувал с пясък, с цел да го сложи за отбрана пред вратата на къщата си.

В пристройка към дома си в селото от водната буря умрял и Г. Сираков, който бил трудноподвижен.

По време на наводнението на 6 февруари 2012 година К. Николова и Ж. Христов били в дома си в с. Бисер, общ. Харманли. Вълната, идваща от язовир „ Иваново “, съборила оградата на парцела им, заляла целия първи етаж на жилището и към 50 см от височината на втория. Двамата не съумели да излязат от къщата и се удавили. Преливната вълна отнесла автомобила им в прилежащия парцел.

В резултат на наводнението в дома си в с. Бисер умрял и Х. Христов, който също не съумял да се избави от прииждащите водни маси.
На 6 февруари 2012 година 80-годишната И. Карамфилова била с внучката си в къщата си в с. Бисер. След скъсването на язовирната стена и наводнението на селото, доста бързо равнището на навлязлата вода в първия жилищен етаж от къщата им се покачило на 220-230 см. Двете дами не могли да отворят вратата, с цел да стигнат до втория етаж Внучката на И. Карамфилова съумяла да се качи на задния перваз на прозореца на едната от стаите в първия етаж, а старата жена се хванала за горната част на вратата в същата стая, само че не съумяла да се избави и се удавила. Внучката останала два часа на перваза на прозореца, след което била избавена от спешни екипи.

В обвинителния акт е посочено, че преди и все още на наводнението сред община Харманли и Министерство на защитата е имало „ негативен “ спор за собствеността на язовир “Иваново”. Един от парцелите под язовира бил актуван като благосъстоятелност на Министерството на защитата, а другите два - на община Харманли. Водната част на язовир „ Иваново “ в главния си дял попадала в парцела, благосъстоятелност на Министерството на защитата. Въпреки това язовир „ Иваново “ не се водел в активите на Министерството на защитата. Поради неизяснения статут на язовир „ Иваново “ на процедура язовирът не се стопанисвал и поддържал от никого. В този случай, при подобен спор за благосъстоятелност, според наредбата на член 138б от Закона за водите, регионалният шеф на област Хасково – обвинената Ирена Узунова, следвало да обезпечи поддръжката и естествената техническа употреба на язовира, което не било сторено. Обвиняемата Ирена Узунова не подхванала нужните ограничения за реализиране на поддръжката и ремонтно-възстановителните работи на язовир „ Иваново “, макар нормативно плануваните й в Закона за водите отговорности за това, с които тя била осведомена. До обвинената Ирена Узунова през ноември 2011 година бил изпратен и сигнал от шефа на Гражданска отбрана – Хасково и от началника на ОУПБЗН-Хасково за това, че положението на хидротехническото оборудване е евентуално рисково, само че същата, макар че знаела, че язовирът е в предаварийно положение, не взела нужните ограничения за обезпечаване на софтуерната му и градивна сигурност.

По делото е била назначена петорна сложна експертиза, видно от заключението, на която техническото положение на структурата на язовирната стена все още на повредата било със съществени дефекти, за които в продължение на относително дълъг интервал са постъпвали документирани сигнали, а точно – проваляне в централната област на въздушния откос във тип на яма с широчина 2 метра и дълбочина 1 метър, очевидно намаляване на короната на стената в междинната й част и по-малки местни пропадания на въздушния откос наоколо до двата бряга. Разрушаването на стената е било провокирано от трайно и солидно преливане през нейната корона. Основният изпускател на язовира е бил в трайно неизправно положение. През последните години не е била провеждана техническа употреба на язовирната стена. Не е имало никакви систематични наблюдения на техническото положение на стената и оборудванията към нея, както и концепцията за съответни дейности и ограничения в обстановки с по –интензивни въздействия върху нея. Неподдържаният преливник и дебелата ледена завивка на язовира, довела до натоварен ледоход и последвало блокиране на преливника, са решаващи фактори, провокирали внезапното повишение на водното равнище във водохранилището, преливането над короната на стената и нейното следващо разрушение.
От осъществените по делото осем съдебно-медицински експертизи излиза наяве, че гибелта на осемте лица - И. Карамфилова, 80 година, Г. Сираков, 69 година, Х. Христов, 92 година, А. Стоянов, 77 година, Л. Делева, 56 година, К. Николова, 65 година, Ж. Христов, 68 година, и В. Делев, 59 година, е настъпила от удавяне.

Делото съдържа над 6 000 листа или 30 тома, като в три от томовете е приложена комплексната оценъчна експертиза, по която движимостите лица са изследвали, сравнявали и са се срещнали с над 10 000 страници документи. Разпитани са над 600 очевидци, приложени са документи и заключенията на осем съдебно-медицински експертизи, съдебно-техническа експертиза, петорна сложна експертиза, компютърно-техническа експертиза. По делото са призовани 73 очевидци.

Разследването по досъдебното произвеждане се е водило от екип от следователи от Окръжен следствен отдел към Окръжна прокуратура-Пловдив. Обвинителният акт е импортиран в съда от трима наблюдаващи прокурори – Гергана Мутафова, областен прокурор на гр. Пловдив, началник на екипа, Румяна Зайкова - Калеева, заместител областен прокурор на Пловдив, и прокурор Мария Лулкина от Районна прокуратура-Пловдив.

Първоначално делото се е водило към година от прокуратурата в Хасково, по-късно е било изпратено по подготвеност във Военно-окръжна прокуратура-Пловдив, където е било за същия интервал от време, след което е изпратено във Върховна касационна прокуратура и по предписание на основния прокурор е било предоставено за наблюдаване на Районна прокуратура-Пловдив.
Източник: blitz.bg

СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


Промоции

КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР