Работодателските организации в България настояват Народното събрание да приеме преди

...
Работодателските организации в България настояват Народното събрание да приеме преди
Коментари Харесай

Работодателите настояват бързо да се приемат промените за Закона за енергетика и за приватизация


Работодателските организации в България упорстват Народното събрание да одобри преди лятната си почивка последните ремонти в Закона за енергетиката преди лятната си почивка. Това свое мнение е изпратила до медиите Асоциацията на организациите на българските работодатели. Оттам напомнят, че на 18 юли 2018 година Народното събрание одобри Закон за изменение и допълнение на Закона за приватизация и следприватизационен надзор, импортиран от група народни представители. В преходните и заключителните разпореждания на закона се вършат незначителни като размер, само че доста значими и извънредно навременни промени и допълнения на Закона за енергетиката.

С тях, поради новите правила за търговия на свободния пазар на електрическа енергия, се предотвратява евентуалното прекратяване на активност на забележителен брой търговци на електрическа енергия и оттова - заплахата от картелиране (вместо в допълнение либерализиране) на пазара. От решаващо значение е поправките да влязат в действие преди лятната почивка на Народното събрание.

Призивът, който ние, представителните на национално ниво организации на работодателите, насочваме към институциите е, когато възнамеряват своите дейности и взимат съответните решения по отношение на влизането в действие на въпросния закон, да се съобразят с нуждата поправките в закона за енергетиката да влязат в действие час по-скоро. Противното би изложило на сериозен риск множеството търговци на електрическа енергия за преустановяване на активността им с всички нездравословни последствия от това за пазара на електрическа енергия, на който се търгува 70% от потребяваната електрическа енергия у нас.

От бизнеса упорстват и импортираната поправката в Закона за приватизация бързо да бъде призната. С нея се планува характерни отговорности при приватизация да не могат да бъдат вменявани на купувача за повече от 5 години, като категорично се изключват от това ограничаване отговорностите за опазване на предмета на активност, седалището, вложенията и трудовата претовареност. Именно тази корекция провокира забележителен публичен интерес, в това число апели за президентско несъгласие.
Източник: 3e-news.net

СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


Промоции

КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР