Работодателските организации могат да излязат на протести на 22 и

...
Работодателските организации могат да излязат на протести на 22 и
Коментари Харесай

Работодателите готвят протести на 22 и 29 юни -

Работодателските организации могат да излязат на митинги на 22 и 29 юни, в случай че до тогава ще бъдат признати съответни съгласно тях спешни ограничения против инфлацията, които да подкрепят бизнеса.

" Надяваме се да не се стига до такава степен ", посочи в изявление за " Нова нюз " ръководителят на Асоциацията на индустриалния капитал в България (АИКБ) Васил Велев .

Предложените до момента ограничения нямат отношение или действително въздействие върху фирмите, счита той. Вчера Велев бе измежду участниците в, който обсъди предложените ограничения против инфлацията.

Според него, една от ограниченията - без данък на електрическа енергия и на природния газ - е алегорична, защото акцизът на електрическата енергия представяла по-малко от половин % от цената й. " Прогнозната цена за идващия ценови интервал на КЕВР е 431 лева Като сложим и мрежовите такси - отива над 500 лева, а акцизът е 2 лева на мегаватчас. Това е под половин % ”, означи Велев.

По думите му по сходен метод стои и въпросът с акциза на природния газ. „ Намаляването на Данък добавена стойност за бизнеса е неутрална мярка. Той е налог добавена стойност, който в действителност предприятията, които са регистрирани по Данък добавена стойност, а главната част от служащите работят в такива, за тях няма резултат, защото те употребяват данъчен заем. Намаляване на ставката за парното пък облагодетелства единствено тези жители, които имат парно – това е 1/5 в страната ”, разяснява още той.

Проблемът, който не е адресиран, е високата инфлация, която води до обедняване на хората и високите цени на енергоресурсите за предприятията и стопанската система, което води до неконкурентноспособност, тъй като те са по-високи от тези при нашите съперници. Това е реалност и това води до по-нисък растеж на Брутният вътрешен продукт. Така в Европейски Съюз ние сме в последната четвъртина по растеж на Брутният вътрешен продукт и вместо догонващо развиване имаме изоставащо такова ”, заяви Васил Велев.

Мерките, които чакаме, още не са се състояли . Те са свързани с решението на КЕВР и смяната в Закона за енергетиката, което да обезпечи несимволични и обективни обезщетения на свръхвисоките цени на електрическата енергия в идващия ценови интервал ”, означи той. И добави, че „ предстоящите от нас ограничения мъчно могат да се състоят, тъй като средствата се прахосват, без да са ориентирани целево към нуждаещите се ".

Според него държавното управление разпределя средства към всички групи от популацията, вместо да концентрира помощта. Велев пресметна, че 10% от хората нямат да усетят инфлацията сензитивно поради високите си приходи. Други 40-50% ще " стегнат коланите ", а единствено 30-40% би трябвало да бъдат подкрепяни.

Темата разяснява и някогашният обществен министър и ръководител на Балканския институт по труда и обществената политика Иван Нейков .

Най-важното нещо през вчерашния ден го сподели министърът на финансите – че би трябвало да се готвим в идващите години за висока инфлация. Т.е. това е средата, в която ще се осъществя обществената политика в идващите години. Досега тезата беше, че сме стигнали пиковете и нещата ще се усъвършенстват. Това значи, че ограниченията би трябвало да се гледат в средносрочен небосвод ”, сподели той.

Нейков напомни, че първият укор, който е би насочен към актуалното държавно управление е бил, че няма ограничения. „ Сега не можем да кажем, че в обществената сфера няма ограничения. Мерки има. Друг е въпросът какво в действителност ще реализираме с тях ”, уточни някогашният обществен министър.

„ В света няма нито страна, нито ограничения, които могат да компенсират инфлация. Ако беше по този начин – всички щяха да го вършат ”, заяви Нейков.

Източник: offnews.bg

СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


Промоции

КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР